‍‍05.12.2017 // ט״ז אייר תשע״ז

שבת קודש, פרשת אחרי מות-קדושים

 

טקס יום הזיכרון התקיים ביום שני בסניף בנ"ע בבית וגן.  כיתות י' ערכו את הטקס סביב הפרויקט "לתת פנים לנופלים" והביאו את סיפוריהם של שלושה מהנופלים – משה וילינגר, עזריאל סנדרוביץ ובלה פפירוביץ', שהגיעו לארץ לאחר השואה ונפלו בקרבות תש"ח. בזכות הפרויקט, סיפוריהם התגלו מחדש והייתה אפשרות לעשות "גילוי מצבה" מאוחר למצבותיהם ששנים רבות נותרו ריקות. הבנות סיפרו את סיפורי הנופלים, קראו ממכתביהם בליווי שירה ונגינה וגם הגיבו לסיפורם. במסגרת הטקס שמענו את דורית פרי, מיוזמות הפרויקט (ובוגרת פלך) וכן את קרובת משפחתה של בלה פפירוביץ ז"ל שסיפרה על חייה של בלה. בדומה לשביל בין יד ושם והר הרצל, הטקס היווה מעין "שביל מחבר" משואה לתקומה ומזיכרון לעצמאות.

יישר כוח לשכבת י' ותודה למחנכות דבינה ואיילת על הסיוע בארגון הטקס. בטקס השתתפו גם מתנדבי הפרויקט שעומלים על איסוף מידע על הנופלים, בוגרות רבות ובני משפחה.

 

 

ביום רביעי  בית ספרנו התכבד בביקור של ראש מנח"י, משה (קינלי) טור פז בלווית אנשי מינהל חינוך ירושלים.

קינלי, שהתחיל את דרכו החינוכית כמורה, מחנך ורכז מערכת בפלך, נפגש עם צוות הניהול ושוחח עם תלמידות בית הספר על מצוינות לימודית וערכית. בסיום הסיור יערה קאופמן סגנית המנהלת (ותלמידה בכיתת החינוך של קינלי בתקופת לימודיה בפלך) נפרדה ממנו בשם בית הספר ואיחלה לו הצלחה בהמשך הדרך.

 

ביום חמישי כיתות ט' יצאו לסיור של"ח השמיני במסגרת לימודי של"ח וידיעת הארץ. ברוח הזמן, הטיול היה בדגש נושא משואה לתקומה וגבורה בכלל. התחלנו את הסיור באנדרטת "מגילת האש" שזו אנדרטה מיוחדת שעוצבה על ידי הפסל נתן רפפורט, ניצול שואה שמבטאת מחד את תקופת השואה, המאבק והגבורה ומצד שני את התקומה, מלחמת העצמאות וששת הימים. משם יצאנו לטיול ברגל לנחל שורק. בדרך עברנו כמה וכמה תצפיות על נחלת שבט יהודה ושבט דן, עסקנו בגבורתו של שמשון באזור הזה ובחשיבות של נחל שורק לאורך הדורות. משם ירדנו וחצינו את נחל שורק ועברנו בתוך המים, חצינו את פסי הרכבת וסיימנו באזור אשתאול. חלק מהבנות גם ביקרו במערת הנטיפים. תודה לעירית טל ולמתניה מאלי על ליווי הסיור וליורם על ההדרכה.

 

בשבוע הבא –

סמינר זהות דתית לשכבת יא

 

מהנעשה בחטיבה

את יום שני הקדשנו לזכרון הנופלים במלחמות ישראל ובפעולות האיבה. לאחר התפילה קיימנו שיחה עם תומר וידמן, מ"פ בשריון, שסיפר על חוויות ומחשבות של לוחם ודיבר עם הבנות על ציונות לשמה ותחושות הלוחם בהגנתו על הבית ועל תושבי המדינה. לאחר מכן התכנסה כל כיתה או שכבה עם המחנכות ושיעור בנושאים הקשורים ליום הזכרון.

בהמשך קיימנו את טקס יום הזכרון. הטקס נסב סביב שירים שנכתבו על נופלים, והוא כלל קטעי הקראה, נגינה ושירה וסרטונים. קבוצת בנות רקדה בעדינות לצלילי השיר "פרי גנך" ובנות שפת הסימנים סימנו ברגישות את השיר "השכיבני" שכתבה נעמה הנקין שנרצחה בפיגוע טרור נורא. תודה רבה לכל הבנות שהשתתפו בטקס והכינו אותו – למנגנות, לשרות, לרוקדות, למסמנות בסימנים, לבנות שהכינו תפאורה מושקעת ולאחריות על הפן הטכני. תודה רבה לאפרת ולאודליה על הכנת הטקס על כל חלקיו.

 

ביום חמישי הגיע לשוחח עמנו דובי גולדפלם, סבא של רוני מכיתה ז', על המלחמה על ירושלים בשנת 1967. דובי לחם בפלוגת צנחנים של המילואים וסיפר לבנות את סיפורו האישי שכלל גם את סיפורם של שני חיילים שלחמו לצידו ונפלו בלחימה על העיר. תודה רבה לדובי על הגעתו ועל העברת הסיפור האישי והלאומי באופן מעניין , מרתק ומעורר מחשבות על חיינו המובנים מאליהם בירושלים היום.

 

 

תנחומים לחנה גודינגר (דרייפוס) ולבני ביתה עם מות האם, רוזי.

המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא תוסיפו לדאבה עוד

 

 

מזל טוב לסופי וכל המשפחה לרגל בר המצווה של דוד

 

מזל טוב לימימה וכל המשפחה לרגל בר המצווה של יותם

 

מזל טוב לדבורה רוזנצוויג על הולדת הבן

שתזכו לגדלו בבריאות, בשמחה ובנחת

 

שבת שלום!