‍‍05.05.2014 // ה׳ אייר תשע״ד

yom hashoahיום השואה – ביום שני, פתחנו את הבוקר בכיתות בתפילה ולאחריה לימדו מורי הבוקר שיעורים בנושא השואה. מיד לאחר הצפירה, ערכו תלמידות כיתות ט' טקס מיוחד ומרשים לכלל בית הספר. הטקס התמקד ביומנים ובעדויות של ילדים לאורך השלבים השונים של השואה. כמו כן, ליוותה את הטקס תערוכה בחלל בית הספר בה שיקפו הבנות את השינוי ביחס ליהודים לאורך השלטון הנאצי ואת הביטויים השונים שהיו לכך לאורך הזמן. יישר כח לבנות ט' על הטקס היפה והמעניין ולמחנכות אפרת ותמר על הובלת השכבה בצורה מצוינת! לאחר הטקס, שמענו את עדותה של לאה גנזל – סבתא של ענבל וטל – שסיפרה לנו על קורותיה וקורות משפחתה במהלך השואה. לאה נולדה בהונגריה והגיעה לאושוויץ עם אחותה התאומה. במהלך שהותן במחנה היו השתיים חלק מתאומי מנגלה. רבים מבני משפחתה של לאה הצטרפו ובאו לשמוע את דבריה המרתקים. תודה ללאה על שיחה משמעותית ומעניינת, ועל ההזדמנות להיחשף לעולמה הפנימי. לאחר העדות, צפו כיתות ט-י בסרט 'החיים יפים', ובנות יא השתתפו בהכנות למסעות בהם ישתתפו בקיץ, המסע לפולין והמסע בארץ.

 

מהנעשה בחטיבה
את ההתיחסות ליום השואה שהתקיים ביום שני פתחנו בשיעורים עם המחנכות שעסקו בנושא. בהמשך הצטרפנו לטקס בתיכון שהכינו בנות שכבת ט' בהשקעה וברצינות. הטקס סקר את השלבים השונים בתקופת המלחמה והשואה ואת הקשיים של היהודים בכל שלב ושולבו בו קטעי יומנים של ילדים יהודיים. לאחר הטקס שמענו עדויות מפי edutשתי ניצולות. כתות ז' שמעו את סיפורה של מוניק שהיתה תינוקת בזמן המלחמה שהסתתרה עם משפחתה בכפר בצרפת הכבושה, וכתות ח' שמעו את סיפורה יעל רוזנר שהוחבאה על ידי אמה במרתף בגטו. המפגשים היו מאד משמעותיים ומרגשים ובעיקר חשובים. לאחר מכן צפו הבנות בסרט "החיים יפים". לפני הסרט הסבירה אפרת גל לבנות על הבעייתיות של הסרט אך לצידה יתרונותיו. בנות ז' סיימו את היום בשיעורי אמנויות שהיו ברוח היום. תודה לעדינה על ארגון היום.

 

ביום רביעי יצאו כיתות ז' לביקור במוזיאון ישראל בנושא "תראו מה שצבע יכול לעשות". עברנו הדרכה שהראתה כיצד מעמדו של הצבע "עלה" במהלך השנים עד שלבסוף הפך הוא עצמו לנושא המרכזי של היצירה. במהלך הסיור הבנות גם עברו התנסות קצרה בציור בגלריה האמפרסיוניסטית. הבנות התנהגו בצורה מכובדת ויפה והפגינו הבנה יפה מאד, ובנוסף לכך גם ריגשו לא מעט עוברים ושבים כאשר התפללו תפילת ראש חודש בחצר אגף הנוער לפני תחילת ההדרכה. תודה לעדינה, להודיה, המורה לאמנות ולרחל שליוו את הסיור.

 

ביום חמישי התפללנו עם בנות התיכון תפילת ראש חודש. לאחריה שוחח עמנו מתן וינברג, אח של דרור וינברג, מח"ט חברון שנהרג במהלך האינתיפאדה השנייה במפעילות. מתן סיפר על דמותו של דרור שהפך לסמל של אי ויתור ושל התקדמות מתמדת וכן סמל של חשיבות השתלבותו של אדם דתי שאינו מתפשר בדרגים הגבוהים ביותר של הפיקוד בצה"ל. במקביל סיפר על התחושות כאח שכול ותחושות המשפחה השכולה והקושי והכאב המלווים אותם לאורך החיים.

 

ביום שלישי בבוקר השתתפו בנות ח' דוברות האנגלית  במסגרת התכנית face to faith בשיחת ועידה בוידיאו עם ילדי בית ספר קולציהנסברג שבהודו בנושא דת ואמונה. למרות הקושי בהבנת המבטא של התלמידים ההודים הבנות מאד נהנו וכבר ביקשו לתאם פגישה נוספת. שאול, רכז התכנית שהגיע לעזור במפגש, הסביר לבנות כי אחד האתגרים הקיימים בדיאלוג הוא הבנת השפה והמבטא. שאול גם הסביר את חשיבות ההיכרות הזו עבור הילדים ההודים שמעולם לא פגשו או הכירו ילדים יהודיים וישראלים "רגילים". התלמידים ההודים התרשמו מהאנגלית של הבנות ושמחו לגלות שיש לכולם תחביבים משותפים. ההודים סיכמו בדבריהם כי הופתעו לשמוע על ריבוי השפות בארץ הנובע מגלי העלייה השונים וכן הופתעו ממגוון החגים המתקיימים במדינה שיש בה אוכלוסיה הכוללת יהודים, נוצרים ומוסלמים. תודה רבה לסוזאן על ארגון מפגש מרתק זה.

 

שבת שלום ומבורך!