‍‍01.18.2016 // ח׳ שבט תשע״ו

אור ירוק*ביום שלישי הגיע נציג מעמותת "אור ירוק" להעביר פעילות אינטראקטיבית לבנות יא-יב בנושא נהיגה. בפעילות החוויתית הבנות התנסו בסימולציה של נהיגה בכביש באמצעות משקפי תלת מימד שהמחישו את הסכנות ואת האתגרים שעומדים בפני נהגים באופן יומיומי. מכיוון שרוב הבנות כעת לומדות נהיגה או נהגות צעירות הפעילות הייתה משמעותית ורלוונטית. סעו בזהירות!

 

*צביה מרגליות פגשה השבוע את תלמידות שכבת י'. צביה היא אמנית "פואטרי סלאם". הבנות התנסו בחריזה וקצב ונהנו מצביה המשעשעת. תודה לצביה על סדנה כיפית ומקורית.

 

הערכה חלופית*במסגרת מטלת 'הערכה חלופית' בתנ"ך, העמיקו בנות שכבת י' בנושאים שונים בחומש במדבר. כל קבוצת בנות למדה נושא אחד לפי בחירתה, תוך עיון במקורות שונים, החל מפרשנים מסורתיים ועד לקריאת מאמרים מודרניים על הנושא שבחרו. העבודה כללה שימוש במיומנויות ניתוח, השוואה, תפיסת רוחב, סיכום ותמצות. הבנות השקיעו עבודה ומחשבה רבה, והדבר ניכר בפוסטרים המקוריים והמקסימים שהפיקו, התלויים ללימוד וליופי ברחבת הכתות. כל הכבוד לשכבת י' ותודה למורה לתנ"ך ליאת פרבר על הנחיית העבודות.

 

*שכבת י"ב קיימה השבוע סמינריון חלמי"ש (חינוך לחיי משפחה) בימים רביעי וחמישי. הבנות נפגשו עם אוריה מבורך שדיברה איתן על צניעות בריאה בעולם המודרני, דפנה פלר שוחחה על תבונת הגוף הנשי, הרב ירמי סטביסקי דן ברעיון של מציאת ה"אחד" ודבינה וונדרר-קריאל דיברה עם הבנות על מעברים בחיי זוג. בנוסף, פגשו את רובין שיימס שהסבירה על החשיבות והמשמעות של הסכם קדם נישואין. ביום חמישי התקיים גם פאנל בהשתתפות דבוירה קוסמן, תמר קמון גנאור, יערה קאופמן, יונית וטנשטיין ומורן שטאל שדיברו על תהליכים, התמודדויות ואתגרים בזוגיות. ביום שני כל כיתה תעבד את התכנים יחד עם המחנכת בערב כיתתי מיוחד. תודה לכל הדוברים והדוברות, למשתתפות בפאנל ולמחנכות, אביה ושלומית, על הפקת סמינריון מוצלח, מעניין ומעורר מחשבה.

 

*ערבה ואסי, תלמידות ט' מתמודדות בתחרות "כימיה מהסרטים"  – סרטים בנושאים כימיים, במכון וויצמן. מוזמנות ומוזמנים לצפות בסרטון "משחקים באוכל" שהגישו בנושא בישול מולקולרי.  בהצלחה לאסי וערבה!

*השיעור הפותח בדב"ש הועבר על ידי ליאור זקס שמואלי.
השיעור עסק בנשים כותבות תפילה ובמשמעויות הפמיניסטיות והדתיות של התפילות הללו.

 

50*המפגש השני של בית המדרש לבוגרות התקיים אתמול, חמישי, בערב. כ-40 בוגרות ובני זוגן הצטרפו ללימוד משותף יחד עם רב בית הספר, חנה גודינגר (דרייפוס) וד"ר יאיר פורסטנברג שניהם ממובילי תכניות בית המדרש בפלך בעשור האחרון. הלימוד עסק בשאלת מקורה של הסמכות הדתית: מסורת הקהילה והאבות אל מול הטקסט הכתוב ובמתחים ששאלה זו מציפה. המפגש הבא יתקיים ב' באדר א' 11.2.2016 ותעביר אותו הגב' שולי אייזקס.

פרטים נוספים יפורסמו בדף הפייסבוק "חוגגות יובל לפלך" ובדואר האלקטרוני. נשמח לראותכם!

 

*יום חמישי הוא יום חלוקת תעודות המחצית לאחר התפילה המשותפת וסיכום המחצית יתקיים חידון ההלכה הבית ספרית. לימודים סדירים יתקיימו עד להפסקת הצהריים ולאחריה יחולקו התעודות על ידי המחנכות.
ביום שישי לא יתקיימו לימודים. בנות המחויבות להשלמת מטלות/היעדרויות יגיעו ביום שישי למלא את חובותיהן. מחצית ב' תיפתח ביום ראשון בהתאם למערכת. בהצלחה לכולנו!

 

בשבוע הבא בתיכון…

 

ימי שיא לט-י:
יום ראשון, יום שיא בשפות
יום שני, שכבת ט' בעצרת אזכרה לזכרם של קדושי קהיר
יום שלישי, כיתות י' בחגיגות יובל לכנסת ישראל
יום רביעי, יום שיא בהיסטוריה ובאמנות
יום חמישי, חלוקת תעודות וסיום מחצית.

 

מהנעשה בחטיבה

*ביום שלישי בבוקר בנות כיתה ז' עברו פעילות הסברה בנושא איכות הסביבה.

הפעילות כללה משחק אינטראקטיבי בנושא איכות הסביבה (הבנות היו שמחות ופעילות!) ראו סרט תלת מימדי המסביר על הסביבה שבה אנו חיים, על הגורמים המשפיעים לרעה על מצב העולם וכיצד אפשר לעזור לעולם להיות טוב יותר, וכן סרט המסביר על חיות בטבע, על הצלילים המופקים מהם ועל סכנת ההכחדה שהחיות מצויות בה.

 

*במקביל השתתפו כיתות ח' בפעילות אינטראקטבית בנושא מניעת הצקות, אלימות ובריוניות ברחבי ביה"ס, תוך דגש על הכוח שיש בידי כל אחד ואחת לגרום לשינוי. באמצעים טכנולוגיים שונים, הכוללים סרט תלת מימד, שאלון וסקר אינטרנטיים ועוד הוצפו הנושאים השונים. הנושאים היו חשובים, האמצעים היו מעניינים, והאווירה הייתה טובה.

 

הורדוס*במסגרת שיעורי היסטוריה בשכבת ח' הגענו ללמוד על המלך הורדוס שכידוע היה מלך בעל אישיות מורכבת ופעולותיו היו שנויות במחלוקת בעייני היהודים.

מכיוון שכך, בשבועות האחרונים התכוננו הבנות לקראת משפט שנערך על ידן להורדוס ובו ייקבע אם הורדוס היה טוב ליהודים או רע בשבילם. הכיתה התחלקה לתביעה, הגנה, שופטות וכמובן הורדוס וכל אחת קראה בעיון ולעומק את חומרי החקירה. הבנות ניסחו כתב אישום, כתב הגנה וניסחו שאלות ותשובות לעדים שכל צד הזמין.

השבוע נערך המשפט ברוב עם ובחגיגיות בגג. הבנות התייחסו לעבודה ברצינות רבה, נכנסו לתפקידן היטב וטענו טענות חזקות ומשכנעות. התיק היה מורכב והדיונים ארכו יותר מהרגיל. אנו מצפות במתח לשמוע את הכרעת הדין וגזר הדין שיינתנו על ידי השופטות בשבוע הבא. בהצלחה להורדוס…

 

*ביום רביעי בערב יצאה שכבת ח' לצפייה משותפת בהצגה "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה" בתאטרון ירושלים, במסגרת שיעורי ספרות בהם למדו הבנות את הספר עליו מבוססת ההצגה. ההצגה הייתה מצוינת, והייתה זו חווייה ייחודית ומרתקת עבור כולן. תודה רבה לחפצי על ההוראה של הספר בשיעורי ספרות ועל ארגון היציאה להצגה.