‍‍05.12.2014 // י״ב אייר תשע״ד

ביום הזיכרון נפגשנו בסניף בני עקיבא בבית וגן, ולאחר תפילה משותפת, שירה סיפרה לכולנו על החייל עודד חי ז"ל, שנהרג במלחמת העצמאות, בקרבות שהתנהלו סביב שכונת בית וגן והר הרצל. עודד היה בן ירושלים, שהתנדב לבריגדה היהודית במלחמת העולם השניה וסייע רבות לעקורים באירופה ובמאמצם לעלות לארץ. הוא השתתף בקרב במקור חיים ולאחר מכן מצא את מותו באזור שכונת בית וגן. לעודד אין צאצאים ואין המשך ביולוגי למשפחתו, בעצם גילוי סיפורו – שירה העבירה את אחריות הזיכרון לקהילת בית הספר. בסיום הטקס הבית-ספרי, יצאנו להר הרצל, שם בחרה כל תלמידה היכן לעמוד בעת הצפירה ולמי לחלוק כבוד בזמן זה. מספר בנות בחרו לפקוד את קברו של עודד חי ז"ל.
לאחר דבריה המרגשים של שירה, ערכו תלמידות כיתות י' טקס, ובו הציגו את האופן בו מתמודדים בני המשפחות השכולות עם האבל והקשיים הרבים בהם הם נתקלים. הטקס היה יפה ומרגש! כל הכבוד לבנות י על העבודה הרצינית והמשותפת ולמחנכות הודיה ודבינה שהובילו את השכבה!
ner1בשיעור אמנות בשכבת ט' ובמסגרת מגמת האמנות בשכבת יא' עם המורה תמר גנאור, עיצבו התלמידות מודל לנר זיכרון. כל בת בחרה נושא שמתקשר ליום הזיכרון שהיא רצתה לתת לו ייצוג תלת מימדי. את הרעיונות השונים ניתן לראות בתמונות הנלוות.

 

בנות יא' במגמת יידיש קיימו השבוע הכנה מיוחדת ומקורית לבחינה בע"פ. כל תלמידה בכיתה קיבלה משימה ללמוד על משורר, לעבד ולתרגם את אחד משיריו בליווי שאלות ולאחר מכן להעביר שיעור קצר על המשורר בפני כל הכיתה. השבוע העבירו תלמידות שיעורים על הסופרים קדיה מולודובסקי והסיפור "גלגולו של מעיל", אברהם רייזען שכתב את "כוס של אליהו הנביא", ומרדכי געבירטיג עם הסיפור "העיירה בוערת". הפעילות הייתה מהנה ומעניינת. תודה לדבוירה על הרעיון!
השבוע התקיימו הבחירות למצעד הספרים, פרוייקט של משרד החינוך הקובע יום בו יתקיימו בחירות בכל בתי הספר. בימים שקדמו לבחירות פרסמנו את רשימת הספרים המומלצים והכנו לוח גדול וצבעוני עם תקצירים על הספרים השונים. ביום הבחירות הצבנו קלפי בספרייה ולשמחתנו הייתה היענות גדולה. הבנות הצביעו עבור הספר האהוב עליהן וקבעו ברוב גדול כי הספר המנצח הוא … "פרויקט רוזי" מאת גרהם סימסיון! תודה לצוות הספרייה ולכל מי שהשתתפה בבחירות.
השבת תתקיים "שבת דב"ש" ביוזמה בלעדית של הבנות שלמדו יחד בתכנית בית המדרש הבית ספרי. במהלך השבת יתקיימו טיש, ולימוד משותף של הבנות ומנחים אורחים. כל הכבוד לבנות על היוזמה, אנו מאחלים להן שבת מוצלחת ומהנה.
מהנעשה בחטיבה
ביום ראשון, לקראת יום הזיכרון, הגיעה לחטיבה הגב' דינה קיט, אם שכולה. דינה סיפרה לבנות על השכול, על הקושי ועל הכוחות שגילתה שיש בתוכה. היא סיפרה על ner2המעבר משקיעה בתוך צער לחיים פעילים של נתינה ועזרה לאחרים מה שאפשר לה להרים את עצמה. דינה סיפרה על התנדבותה בעמותת "משפחה אחת" ועל מקהלת אבות שכולים שהיא ובעלה הקימו כדרך נוספת להתמודדות. השיחה הייתה עצובה אך מאד מחזקת והדגישה את הכוחות והטוב הקיימים בכל אחד מאתנו. אנו מודות מאד לדינה על הנכונות לבוא ולשתף אותנו למרות הקושי הרב.
ביום שני קיימנו את אירועי יום הזיכרון. פתחנו בשיעורים עם המחנכות בנושא. כתות ז' עסקו בנושא של "נצר אחרון", ניצולי שואה שהיו השריד האחרון של משפחתם בשואה ונפלו במלחמות ישראל (בעיקר במלחמת העצמאות), וכיתות ח' דיברו על משמעות המושג זיכרון וחשיבות יום זה עבורנו כעם. בהמשך התכנסנו כולנו והזכרנו  את שירי נגארי ז"ל, תלמידת בית ספרנו האהובה, שנהרגה בפיגוע בתקופת האינתיפאדה, והעלינו קווים לדמותה המיוחדת. לאחר מכן ראינו סרט על מייקל לוין ז"ל, צעיר אמריקאי שבחר לעלות לארץ ולהתגייס מתוך אמונה עמוקה בציונות וראיית חשיבות בטחון ישראל ותושביה. מייקל נהרג במלחמת לבנון השנייה והסרט שיקף באופן מעורר השראה את דמותו המיוחדת והערכים שבהם האמין ועבורם מסר נפשו. לאחר הצפירה קיימנו טקס שהכינו בנות מכל כיתות החטיבה. הטקס סבב סביב שירים שנכתבו בעקבות אירועים ודמויות שנפלו במלחמות או נהרגו באירועי טרור. דרך השירים התחברנו לאותם אנשים. בטקס השתתפו בנות ששרו, ניגנו, הנחו, רקדו, ובנות "שפת הסימנים" ששרו את השיר "מליון כוכבים" בתרגום לשפת הסימנים. הבנות עבדו הרבה על הכנת הטקס ואכן הוא היה מכובד ומרגש ונגע בלב כולנו.
תודה רבה לאפרת גל על הכנת הטקס עם בנות החטיבה ולאודליה קניזו שהכינה עם הבנות את השיר בשפת הסימנים והריקוד.

ner3
בשבוע הבא, ביום שני, ערב מיוחד בנושא פמיניזם כמניע להתחדשות רוחנית וחברתית. הזמנה מצורפת. האירוע פתוח לקהל.
שבת שלום ומבורך!