‍‍05.21.2015 // ג׳ סיון תשע״ה

השבוע במפגשים נדרשנו לסוגיה האקטואלית שעלתה בעקבות ההפגנות של בני העדה האתיופית. על מנת להבין את המחאה והטענות המהותיות שעולות בה הצבענו על מספר אירועים משמעותיים שליוו את אופן קליטתם של העדה האתיופית וסקרנו את השתלשלות האירועים בימים האחרונים שהביאו להתלקחות. השאלה המורכבת שנשאלה היא האם ניתן לקיים מחאה שקטה, לא אלימה שתצליח לעורר מהלך שיוביל לשינוי? במסגרת הדיון הוזכרה המחאה של הפנתרים השחורים וההתמודדות אתה. דיברנו על כך שאלימות נוגדת את חופש הביטוי ופוגעת בו ובדמוקרטיה כולה. סיימנו בשאלה למחשבה מה כל אחת, ממקומה יכולה לעשות כדי לסייע ליצירת שינוי.

 

009

אביה פישר

060

הדר ליימן

תערוכה באמנות: ביום ראשון התקיימה הבגרות לתלמידות מגמת אומנות יב'. בעזרת המורות מיכל עיר-שי ותמר גנאור יצרה כל תלמידה תערוכה אישית המהווה סיכום לעבודתה. לתערוכה הגיעו הורים וחברים, מורים ובוגרות. במהלך הערב הציגו התלמידות את היצירות והסבירו על תהליך עבודתן והרעיון אותו רצו להעביר לצופים. היצירות עסקו בנושאים מגוונים –גוף, פחד, יצירה, זהות, בית ועוד. כל הכבוד לבנות על ההשקעה הרבה במחשבה ובפרטים ולמורת המגמה על הליווי הקרוב של התלמידות מהרעיון ועד להקמת התערוכה המרשימה והמעניינת.

 

השבוע, במסגרת שיעורי צרפתית בכיתה ט' ו-י' עם המורה רות אילוז, התלמידות התבקשו להכין מצגות על נושא שלמדו השנה בדקדוק או שפה. התלמידות עיבדו את חומר הלימוד בצורה יצירתית וכתבו בעצמן תרגילים וטקסטים בין השאר בשימוש באתר האינטרנט הלימודי-חברתי Kahoot! התלמידות למדו מתוך הבנה עמוקה ועניין ונהנו מאוד מההכנה והביצוע של הפעילויות. תודה לרות על הזדמנות הלמידה החווייתית.

 

מגמת היידיש בי"א זכתה השבוע למתכונת בע"פ שהייתה מקורית ויצירתית. הכיתה הפכה לכבוד המתכונת ל"גן ילדים" וכל זוג בנות התבקשה להכין ולהעביר "ריכוז" והפעלה שכללה סיפור, עבודה עם אוצר מילים ויחידה דקדוקית של פעלים מלווה בחוברת שכל זוג הכין. המגמה זכתה להנות מסיפורים ושירים, זמן להתעמלות ועוד, הכל פרי יצירתן של התלמידות והכל כמובן – ביידיש. בהצלחה לתלמידות בבגרות בע"פ ותודה לדבוירה על הרעיון והגיוון באופן הבחינה.

 

בנות מגמת הפיזיקה ביא' יצאו לביקור לימודי בלונה פארק. התלמידות שמו נפשן בכפן ועלו למתקנים המסתחררים והמקפצים עם מדי תאוצה מסוגים שונים, משקלים וקפיצים לעיניהם המשתאות של באי הלונה פארק. אפילו הסמארטפון הרגיל הפך בעזרת אפליקצית-פיזיקה למד, המנתר בזמן אמת את תאוצות המתקן בשלושה כיוונים שונים. אלו אותן תאוצות שנחוות אצלנו בד"כ  כבטן מתהפכת או סחרחורת. התלמידות יצאו מן הלונה פארק מסוחררות קמעה אך מרוצות ועם תוצאות של מדידות אותן הן תנתחנה במעבדה לפיזיקה. תודה למרגלית חרמץ על היוזמה ליום מהנה ומלמד.

 

 

צוות המורים נפגש בל"ג בעומר ליום השתלמות נוסף בנושא תפילה, שנבחר כנושא הלימוד השנתי השנה לצוות. בבוקר התקיים סיור ושיחה בבית הכנסת "קהילת ידידיה" מפי תהילה פרידמן-נחלון, אמא של נעם מכיתה ז'. השיחה נסבה על השאלה "מי (לא) נכנס לבית הכנסת?" תהילה מיקדה את דבריה על השיקולים והרגישויות הנדרשים מקהילה בבואה לבנות בית כנסת שיאפשר לכלל ישראל לבוא בשעריו – בעלי צרכים מיוחדים, ילדים ונשים. התרגשנו לראות עד כמה שאלה זו משמעותית לכולנו ועד כמה האדריכלות של בית כנסת "ידידיה" אכן משקפת מחויבת לרעיון זה. אחרי הסיור שמענו הרצאה מרתקת של ד"ר אברהם שמעא בנושא: נוסח התפילה וחזנות בעדות ישראל. לאחר הפסקה להתרעננות, מיכאל מרגליות, מורה לערבית בבית הספר, העביר סדנה בנושא למידה וזיכרון ושילב שיטות שונות ותרגילים לשיפור הזיכרון. תודה לשלומית כהן על ארגון יום השתלמות מעניין ומעשיר ולכל השותפים.

 

לפני כשבועיים התקיימה הבגרות בתנועה של בנות י"ב. השנה הנושא היה "נראות גוף/נראות בגוף". הבגרות התקיימה בנוכחותה של ליבי קדרי, בוחנת וגם בוגרת פלך בעצמה. הבנות החלו עם תרגול באימפרוביזציה ולאחר מכן הציגו בפני הבוחנת והקבוצה את העבודות האישיות בתנועה שחיברו בעצמן והתאמנו עליהן במהלך השנה. במהלך היום הבנות עבדו ויצרו יחד ביצירתיות ושיתוף פעולה והציגו עבודות כנות, מקוריות ומעניינות. בנות י' המתעניינות בתחום לקראת שנה הבאה מוזמנות לדבר עם בנות י"ב לשמוע על לימודי התנועה. תודה למיכל שחק על העבודה המסורה וההדרכה המקצועית.

 

מפת ארץ ישראלשל"ח וידיעת הארץ – השבוע קבלו בנות כתה ט' חוזרים לקראת קורס המש"צים (מדריכי של"ח צעירים) שיתקיים בקיץ. מדובר בקורס מושקע וחווייתי מאוד ומומלץ בחום לכל תלמידה רצינית, שאוהבת לטייל ולהדריך.

על מנת להשתתף בקורס חובה להשתתף ביום הכנה שיתקיים באיסרו-חג שבועות בנאות קדומים, יש להרשם ליום זה בקישור המצ"ב עד יום שני הקרוב!

 

יום ההשלמה יתקיים במתכונת גיחה מחנאית מהשעה 09:00 – 19:00 בנאות קדומים

יום זה יכלול חלוקה לקבוצות, עקרון התחרות, לימוד וריענון כפיתות, בנייה מחנאית ועוד.

ההסעות יצאו מהר הרצל בשעה 08:00 וחזור  בערך ב20:00

עלות: 90 ₪.

ארוחת צהרים קלה תחולק במקום

החניכים יקבלו חולצת מש"צ.

ניתן לשלם אך ורק  דרך אתר האינטרנט של עח"מ דרום באתר האינטרנט יש לבחור "במחוז ירושלים"  יום השלמה שבועות – דתי". http://www.acham-daromco.il

אישור ההורים:  מצ"ב בטפסים למשצי"ם .מי ששלמה שתעדכן את יורם על מנת להרשם .

 

ב. בנות כתה י' תצאנה בשבוע הבא, ביום חמישי, לסיור לקראת יום ירושלים. הסיור יתקיים במסגרת פרוייקט 'נעלה לירושלים' של של"ח וידיעת הארץ. מסלול: הר הצופים, עמק צורים, נחל קדרון והכותל. יציאה ב-7:30 מפלך. סיום משוער בבריכת הסולטן ב-15:00

 

 

 

בשבוע הבא בתיכון….

יום ראשון – ביקור במעבדות בלמונטה לשכבת י'

ביום חמישי סיור של"ח י' – נעלה לירושלים

ערב שורשים לשכבת ט'

 

מהנעשה בחטיבה

 

השבוע נהנינו משבוע של למידה ושגרה כשבזיכרוננו עוד נשאנו את החוויות מהטיול השנתי…

טיול שנתי חטב תשעה כולם S

מזל טוב לבית הספר פלך, לצוות ולתלמידות על הזכייה בפרס החינוך החברתי-ערכי של מנהל חברה ונוער במחוז ירושלים.

יישר כוח לכל העוסקות במלאכה!

פרס חברתי ערכי

 

 

שבת שלום ומבורכת!