‍‍01.26.2018 // י׳ שבט תשע״ח

ערב שבת קודש, פרשת בשלח

 

במהלך המחצית שחלפה עמלו בנות כיתה ז' וכתבו עבודות חקר בנושא דמויות משפיעות בתולדות מדינת ישראל. במהלך השבוע האחרון, לקראת סיום תהליך הכתיבה, הציגו הבנות פרזנטציות בפני חברותיהן לשכבה ובהן שיתפו בתשובות לשאלות החקר שלהן ובתגליות מעניינות נוספות שגילו במהלך עבודתן. כל הכבוד לבנות שעבדו ברצינות לאורך המחצית והציגו בצורה יפה את תוצריהן!

 

נציגות מועצת תלמידות עברו בין הכיתות לדבר על חשיבות השמירה על הניקיון בשירותים. כיתה י'1 ניקתה ביוזמתה את השירותים כדי להתחיל לקחת אחריות על נקיון השטחים הציבוריים והשמירה על הציוד בבית הספר.

 

ביום ראשון השתלמות המורים עסקה במקום של הגוף בעבודת המורים. זכינו לסדנה מלמדת וחווייתית עם המורה לתנועה, מיכל שחק. תודה! בשבוע הבא, ניפגש למפגש נוסף של ההשתלמות בשיתוף עם ה"פלכים" שיתקיים בפלך בנים.

 

ביום שני שמעה שכבת ט' הרצאה מפיו של פרופ' נחם אילן על אודות פרשת 'העסק הביש' ועל תוצאותיה והשלכותיה על מדינת ישראל ועל הפרטים שבה. ההרצאה היתה מעניינת מאוד ומחדשת, והביאה לידיעת התלמידות רצף אירועים בתחומים שונים שהסעירו את המדינה בשנות החמישים ופחות מוכרים בימינו. התלמידות שאלו שאלות מצוינות, וצפו בסרטון שמספר את סיפורם של העצורים היהודים במצרים.

 

בימים שלישי ורביעי התכנסו שכבת י"ב לסמינריון חלמי"ש (חינוך לחיי משפחה). ביום שלישי עסקנו בנושא נשיות, מיניות, והיחס שלנו לגוף. שמענו את ד"ר שלי בן הרוש – רופאת מתבגרים שהציגה לנו את המידע הביולוגי ותחומים נוספים בהם עוסקים גניקולוגיים ורופאי מתבגרים, לאחר מכן פגשנו לשיחה אינטימית את טל נוימן העוסקת בחינוך למיניות בריאה, שנתנה כיווני חשיבה חדשים על גוף האישה. ביום רביעי פתחנו את נושא הזוגיות, שמענו את הרב יוסי בן הרוש, מחנך י"ב בהרטמן שדיבר על השוני בין גברים לנשים, ועל בית המדרש לגבריות שפועל בתיכון הרטמן,  פגשנו את מלכה פיוטרקובסקי שדיברה על היחס בין ההלכה למערכות זוגיות, פגשנו את דבינה וונדר-קריאל (מורה בבית הספר, ומדריכת כלות) שהסבירה על המפגש עם מדריכת כלה – על המהות והתוכן, ושמענו פאנל מורות ומורה מבית הספר שענו על שאלות של בחירת בן זוג והתמודדות עם אתגרים בזוגיות. בהזדמנות זו נגיד תודה למשתתפי הפאנל – יערה קאופמן, עירית טל, תמר גנאור, יונית וטנשטיין ואיתי יחזקאלי על הכנות והשיתוף.  במהלך היומיים הבנות היו קשובות ודרוכות לקלוט הכל, התעניינו, שאלו וחשבו בעצמן, ואין ספק שהדברים הדהדו ויהדהדו אצלן. בשבוע הבא – בשבוע הבא תתקיים יחידה נוספת שתתייחס לחלומות שנשברים בהקשר הזוגי. וביום שני נערוך ערב סיכום לסמינריון בבית המחנכות. תודה לשלומית גורדון ואביה חייקין, המחנכות על ארגון הסמינריון המשמעותי.

 

ביום שלישי נערך כמיטב המסורת בחטיבה חידון הלכה יומית המסכם את לימוד הלכה יומית שנערך כל בוקר. הבנות היו מחולקות לקבוצות, והיו צריכות להתמודד עם כמה סוגי שאלות (Kahoot, הצגות ושאלות פתוחות לכל קבוצה).

השלב האחרון היה "שאלת המנהלת" שבו התמודדו רק שתי קבוצות. סיכמנו את החידון בדיבור על חשיבות לימוד ההלכה על ידי נשים, והאופציות שיש כיום לימוד ועל החשיבות של קיום ההלכה בימינו. תודה רבה למורה דבורה רוזנצוויג על ארגון החידון והובלתו.

 

ביום רביעי, השתתפו 18 תלמידות משכבת ט' כנציגות בית הספר באזכרה הממלכתית בהר הרצל לעולי הגרדום, ד"ר סא"ל משה מרזוק וסא"ל שמואל עזר, שנתלו במצרים בעקבות פרשת 'העסק הביש'. התלמידות היוו חלק מכ-400 תלמידים מרחבי הארץ. לבד מטקס האזכרה זכו התלמידות לשמוע את אחיו של משה מספר על צוואתו האחרונה, שמעו מתלמידו של שמואל על אופיו המיוחד ועל מעשי הריגול בהם היה פעיל למען המדינה ושמעו את לוי שאול, צעיר עצירי התנועות הציוניות במצרים ובכיר לשעבר בכוחות הביטחון בישראל, על המעצר שלו ועל סיפור עלייתו לארץ. זו היתה הזדמנות מיוחדת לחלוק כבוד לחללי צה"ל שחירפו נפשם למען מדינת ישראל ולהצלת חבריהם, כמו גם הזדמנות ללימוד מסוג אחר. תודה לבנות על המעורבות הרבה, לנחם על מסירותו לעניין ועל שיתופינו בו וליערה על הליווי.

 

יום השפה העברית חטיבה תשעחיום רביעי, יום חלוקת תעודות בחטיבה נפתח בציון יום העברית. לאחר דברי סיכום מחצית של רחל ברוח יום העברית, עברו הבנות בפעילויות ובתחנות בנושאים לשוניים שונים וגם נהנו מאכילת פצפוצי תירס (פופקורן) וליקוק גלידה (שזו מילה שחידש אליעזר בן יהודה). לאחר התחנות שמענו שיחה מפי אלנתן חן, חוקר לשון, על המאפיינים של שפה חיה ומתחדשת כמו העברית, על השפעות זרות על השפה ותהליכים נוספים שעברו עליה. תודה לאלנתן, למורות שהפעילו את התחנות יחד עם בנות מועצת תלמידות ולמורות המארגנות, תהלה, ציפי ועדי.

לאחר מכן במקביל לקבלת התעודות על ידי המחנכות עבדו הבנות על עיצוב שטרות של המשוררות לאה גולדברג ורחל, הפרוייקט הוא חלק מהלימוד של שירי המשוררות בשיעורי ספרות. הבנות הכינו תוצרים מרשימים ומרהיבים ובקרוב ייתלו על קירות החטיבה. תודה למורות לאומנויות נעה, יפעת ותמר על הליווי והייעוץ ולמורות לספרות על הארגון- אודליה, חפצי, ותמי.

 

בשבוע הבא…

בימים ראשון-שלישי (28-30.1) יצאו בנות מגמת ערבית משכבת יא לגדנ"ע מודיעין אופק.

 

ביום ראשון (28.1) שכבת ז' תצא להתנדבות בגני הילדים הסמוכים

תלמידות משכבת י' יצאו לטיול עם בי"ס בית רחל שטראוס

מגמת ספרות משכבת יא יצאו ליום שיא ארצי בתיאטרון החאן

 

ביום שלישי (30.1) פעילות נטיעות בתנועות הנוער, לא יתקיימו לימודים.

 

ביום רביעי (31.1), ט"ו בשבט, בחטיבה תתקיים הרצאה בנושא מחקר חקלאי בישראל

בתיכון יערכו תלמידות סדר ט"ו בשבט כיתתי עם המחנכות ולאחר מכן יצאו כל הכיתות להתנדבויות

ביום זה ייערך ערב 'דורשות תנך' של תנך מוגבר שכבת יא.

 

ביום חמישי (1.2) תתקיים ההפקה של מגמת תיאטרון יב

 

 

 

מזל טוב לרננה מושכל להולדת הבת. שתזכו לגדלה בשמחה, בבריאות ובנחת!

 

 

שבת שלום!