‍‍01.25.2016 // ט״ו שבט תשע״ו

לסיכום המחצית (ולא רק) התקיימו השבוע מגוון פעילויות מיוחדות –

 

יום שיא בשפות – ביום ראשון, לאחר תפילה משותפת לשכבות ט-י, שמעו הבנות הרצאה של צופיה קרני, מורה ותיקה ללשון בפלך שחזרה לבקר בתור מרצה אורחת. צופיה הציגה את הדינמיות הקיימת בשפה העברית. דרך דוגמאות וסיפורים נחשפו הרבדים הרבים של השפות שהשפיעו על העברית ממסורות יהודיות ומהשפעות חיצוניות. תודה רבה לצופיה. לאחר ההרצאה כולן התכבדו מטעם השפות במאכלים ושתייה – קוראסונים, רוגעלעך, פיתות וחומוס ותה מתוק עם עלי מנטה.

 

כדי ליישם את הדברים התיאורטיים, שיתפו פעולה בנות שלומדות שפות שונות בבית הספר (צרפתית, יידיש, ערבית) ויצרו שלטים המתארים את המקומות בבית הספר בחמש שפות ותלו אותם ברחבי בית הספר על מנת להמחיש את השונה ואת המשותף ולחזק את תחושת הרגישות אחד כלפי השני.
בסיום היום, המורים לשפות הפתיעו את הבנות ולימדו שיעור את כיתת השפה שהן לא לומדות. דבוירה נכנסת לערבית, רות ליידיש ומיכאל לצרפתית. תודה רבה לרות אילוז, דבוירה קוסמן ומיכאל מרגליות על הפקת יום מעניין וחוויתי.

 

בנות העתודה המדעית מכיתה ט' העבירו השבוע פעילות מיוחדת לבנות העתודה בכיתה ז' בנושא אסטרונומיה. פירוט ב"מהנעשה בחטיבה".

 

כנסתביקור י' בכנסת – שכבת י' ביקרה ביום שלישי בכנסת לרגל חגיגות היובל למשכן בגבעת רם. במסגרת היום המיוחד זכו התלמידות לבקר במליאה, לסייר במסדרונות ולהיפגש עם חברי כנסת. הבנות השתתפו בשיחה עם ח"כ מרב בן ארי וח"כ איילת ורבין שבמהלכה שתי תלמידות התנסו בעבודה פרלמנטרית כשביקשו לקדם הצעות חוק שחשובות להן אישית. ביציאה כל תלמידה קיבלה עציץ תבלין של קק"ל. היה יום משמעותי ומרגש והבנות נהנו מהביקור. תודה לכל המלוות ותודה מיוחדת ללורן פוריס שיזמה והזמינה אותנו לאירוע!

 

יום שיא בתנ"ך – שכבת י' יצאה לסיור בעיר דוד כהכנה ללימוד ספר שמואל ב'. הבנות שמעו על החפירות הארכיאולוגיות בהקשרן המקראי והלכו בניקבת השילוח. מספר בנות אמיצות אפילו הלכו בניקבה הרטובה ונהנו מאוד! תודה לליאת פרבר על היוזמה והליווי.

 

אזכרה לקדושי קהיר  – ביום שני ייצגה שכבת ט' את בית הספר באזכרה הממלכתית של שמואל עזר וד"ר משה מרזוק שהועלו לגרדום במצרים לפני 61 שנים. זוהי השנה השביעית בה תלמידות פלך מגיעות לאזכרה לאחר שהן שומעות הרצאה מקיפה בנושא מפיו של פרופ' נחם אילן.

לאחר סיום טקס האזכרה עצמו, נשארו הבנות לשמוע, ולשאול ולהכיר את החברים והקרובים של עולי הגרדום – בני המשפחה והחברים למחתרת סיפרו על שמואל ומשה, שיתפו ברגשותיהם ובמחשבותיהם. המפגש היה מיוחד, אישי ומשמעותי.
פרשת קדושי קהיר מכילה בתוכה את כל המרכיבים של סיפור טוב: אומץ וגבורה, אהבה למולדת, שחיתות, אנשים טובים, ריגול ומסתורין… התלמידות הכירו סוגיה רבת פנים ובעלת משמעות רבה בתולדות ישראל. תודה לאיילת וליערה על הליווי וההדרכה.

 
מחשבכיתה ט' החלה במפגשים מיוחדים בהם מוזמנים הורי התלמידות לספר על המקצוע בו הם עוסקים. השבוע התארחה רוני, אמא של יעל ליבזון, שדיברה על 'שפת המחשבים' ועל עבודתה כמהנדסת תכנה. תודה רבה!

 

יום שיא בהיסטוריה במסגרת לימודי היסטוריה על האיסלם ולימודי אזרחות, כיתות ט' ו-י' נפגשו ביום רביעי עם ד״ר ליליה עבד רבו, אשה מוסלמית תושבת בית צפפה. בעקבות מחלת עיניים קשה לקתה בעיוורון בהיותה צעירה מאד ומאז היא מקדישה את חייה לסיוע ולהעצמת נשים. ד"ר עבד רבו משמשת כטוענת בבית הדין השרעי ומעניקה סיוע לנשים מוסלמיות שנזקקות לשרותי בית הדין. היא פועלת לחינוך והעצמה של נערות ונשים מוסלמיות, להפצת רעיונות של שויון האישה, ולשיח בין דתי בין יהודים ומוסלמים.

ליליה איפשרה לנו הצצה לעולמה של האשה המוסלמית החיה לידינו. היא הרשימה אותנו בנחישותה להתמודד עם גורלה, במסירותה לרעיונות שוויון האשה ונתנה לכולנו השראה ותקווה.

 

יום שיא באמנות ט – לסיכום המחצית בשיעורי האמנויות, ביום רביעי התקיימו פעילויות רב תחומיות – בתחילה חוו הבנות שתי סדנאות – האחת של יונתן גרובר בנושא תיאטרון אימפרוביזציה והשניה סדנת מחול של מעיין זוהר בנושא ידיים רוקדות. הבנות נחשפו לטכניקות חדשות בשני התחומים ונהנו מאוד. לאחר מכן שמעו כולן הרצאה מרתקת מפי מיכל עיר שי על תפקידי הגוף באמנות לאורך ההיסטוריה. תודה לכל מעבירי הסדנאות, למיכל על ההרצאה המחדשת ולאודליה, תמר ועירית על יום שיא יצירתי ומהנה.

 

 יום חמישי יום חלוקת תעודות: לאחר הכינוס הבית ספרי התקיים חידון ההלכה השנתי. המארגנות, בנות שכבת י"ב, כתבו משימות, שאלו שאלות ויצרו סרטונים המעלים שאלות הלכתיות אותן הבנות היו צריכות לפענח ולהכריע בפסיקה ההלכתית. יישר כוח לשירה אורביטו, סיון הוילנד, עמית שמואליאן והדר רוזנטל ולכל בנות י"ב שהשקיעו מחשבה, זמן והומור בארגון החידון השנה. תודה לחנה דרייפוס על הליווי ההלכתי של האירוע. כוחכן לאורייתא!

לאחר חידון ההלכה התקיימו פעילויות סיכום בכיתות עם המחנכות ולאחריהן חולקו התעודות. במקביל נערכה שירה בציבור בהובלת ניר וידר באודיטוריום.

 

ביום שישי – חופשת מחצית ויום השלמת עבודות ומבחנים לחייבות.

 

בשבוע הבא בתיכון…

ביום ראשון ערב "דורשות תנ"ך"

יום שני, יום טו בשבט, לימודים כרגיל לכל השכבות.

 

מהנעשה בחטיבה

 

בשבת האחרונה יצאנו לשבת חטיבה בנושא "חלום והגשמה" בגבעת חביבה. במהלך השבוע שקדם לשבת המחנכות כבר העבירו יחידות בכיתות הקשורות לנושא. ביום שישי יצאנו למפגש עם שתי דמויות שהגשימו חלום: אבישי מקיבוץ עין שמר שסיפר על החלום הקיבוצי של הקמת חברת מופת שוויונית, וגם על התנפצות חלק מהחלום, וחגי ממצפה אילן סיפר על האתגר שבהקמת ישוב חדש כפי שהוא וחבריו הקימו בשנים האחרונות. לפני כניסת השבת קיימנו "קבלת שבת" מוזיקלית מקסימה אותה הכינו ובה ניגנו נועה, זיו, אליה, אורי, פריאל ויערה מכיתות ח'.  במהלך השבת עברו הבנות יחידות מגוונות בנושא חלומות והגשמתם. חלק מהיחידות היו שכבתיות, חלק כיתתיות וחלק רב שכבתיות. הנושאים נעו בין חלומות אישיים, למשפחתיים, דרך חלומות לאומיים, חברתיים ועוד. הבנות לקחו אחריות מלאה על תפילות השבת והקריאה בתורה וכן על דברי התורה והשירה בסעודות. בחלק מהכיתות בנות ועדות החודש הכינו פעילויות. ישר כח לכל הבנות שלקחו על עצמן תפקידים אלה!

מזג האוויר האיר לנו פנים, השמש זרחה במדשאות והאווירה היתה נעימה וטובה.

תודות רבות לאנשי הצוות שהכינו וליוו את הבנות במהלך השבת ודאגו לכל – מהפרט הקטן ביותר ועד לדברים הגדולים:

לעדינה כליל החורש הרכזת החברתית שניצחה על כל הארגון, למחנכות: אפרת, אודליה, חפצי ועדי, לפייגי, לטל כהן, לליאת בן נון ולרחל וכמובן לבני הזוג שהשתתפו, עזרו והעבירו יחידות ולשאר בני המשפחות שהצטרפו לשבת.

מחכות כבר לשבת בשנה הבאה….

 

ביום ראשון בנות כיתה ט' המשתתפות באולימפיאדת אילן רמון העבירו לבנות העתודה של חטיבת הביניים יום שיא בנושא המשימה שלהן: חקר השמש. בנות ט' הציגו את המשימה שלהן והעבירו פעילויות בתחנות בנושא, כגון: צפייה בכתמי שמש דרך הטלסקופ, מדידת קוטר השמש ובניית טילי מים. היום היה מיוחד ומוצלח. תודה רבה לבנות ט' על הכנת הפעילות ולדוד פרל המורה לפיזיקה המוביל את הבנות בפרוייקט זה.

 

יום רביעי, יום חלוקת התעודות בחטיבה, קיימנו יום מיוחד. קבוצת הדרמה משכבת ח' העלתה בפני שאר בנות החטיבה הצגה על אליעזר בן יהודה שהגשים את חלום החייאת השפה העברית. ההצגה, שנכתבה על ידי הבנות ויפית היתה מאד יפה ומעניינת. תודה רבה ליפית בן זמרה ולבנות הקבוצה.

בהמשך היום למדנו כמה שיעורים ולאחריהם, בזמן חלוקת התעודות, הבנות נהנו מקריוקי מקצועי בו הייתה שמחה גדולה ומצפייה בסרטים בנושא "האחר" המתקשרים לסדנאות "מקום לכולם" אותן חווינו לאחרונה.
יום חמישי היה יום חופשת מחצית! אנו מקוות שכולן צברו בו כוחות לקראת המחצית הבאה עלינו לטובה.

 
מזל טוב לסוזן להולדת הבן!
מזל טוב לאסתר בנדהיים להולדת הבת!

 
שבת שלום!