בשנים האחרונות אנו עדים להתעוררות מחודשת בשפת היידיש ובתרבותה; מוסדות להשכלה גבוהה, ואף תיכונים, מציעים קורסים ללימוד שפת היידיש; קיימים ברחבי הארץ מספר מרכזים ליידיש המציעים לצד שיעורים ללימוד השפה, גם מופעי מוזיקה, הקרנות סרטים, הקראת שירה וכדו'.
ל"פלך" מסורת ארוכה של לימודי יידיש והיה בין בתי הספר הראשונים שהציעו זאת. הלימודים נערכים במסגרת המגמה בניהולה המסור של דבוירה קוסמן, ובין שלל פעילויותיה מעלות בנות י"ב הפקה על טהרת היידיש.
השנה בנות המגמה בחרו בהצגה "די קליינע מענטשעלעך" (עירם של האנשים הקטנים) על-פי סיפורו של שלום עליכם. לאחר תקופה של הכנות והתרגשות, בנות המגמה העלו שלוש פעמים את ההצגה. ההפקה הייתה פרי עבודה משותפת (ומאומצת) של התלמידות עם המורה דבוירה והמורה לתיאטרון עירית טל והתוצאה הייתה ערב מהנה, משעשע ומרגש.

במבואת הכניסה של בית הספר, צוות הספרייה הקים תערוכה העוסקת בספרים שמתייחסים לתרבות היידיש או שהושפעו מהיידיש. ספרים כגון "איגוד השוטרים היידים" מאת מייקל שייבון, "לפני המקום" מאת חיים באר ועוד רבים וטובים.

כל הכבוד לכל הבנות ויישר כח! תודה רבה לעירית טל על הבימוי וההשקעה בפרטים הקטנים והגדולים, לניר וידר על העיבוד המוזיקלי המצוין ותודה מיוחדת לדבוירה קוסמן, מורת המגמה על היוזמה והעבודה עם בנות המגמה בארבע השנים האחרונות.