‍‍01.12.2018 // כ״ה טבת תשע״ח

ערב שבת קודש, פרשת וארא

 

ביום ראשון התקיים יום פתוח לבנות ו' לקראת תהליך הרישום לחטיבות הביניים. תלמידות ט' וי' הדריכו את הקבוצות והציגו בפניהן את בית הספר. הבנות צפו בשיעורים של  מורים במקצועות שונים וסיימו בפעילות מתוקה של קישוט קאפקייקס. תודה רבה לבנות שכבת ט' וי' ושכבת ז' שהתנדבו לפעילות וקיבלו את הבנות במאור פנים ולכל המורים שהגיעו ללמד ולתת טעימה מתכנית הלימודים בפלך. תודה מיוחדת לשירלי וטל על ארגון ותיאום היום כולו. בהצלחה לכולן בהמשך תהליך בחירת חטיבת הביניים!

 

השנה, בית הספר ישתתף בפרויקט מודל האו"ם יחד עם בתי ספר נוספים רבים בירושלים ביניהם בויאר, הימלפרב, הרטמן, בית צפאפא ומקיף גילה. ביום רביעי נציגות פלך השתתפו במפגש מקדים בבית הספר לידה. שיחת הפתיחה הייתה של נציג ממשרד החוץ שסיפר על עבודתו המרתקת במדינות שונות. לאחר השיחה, התלמידים למדו יחד על הנושאים בהם יעסקו בכנס בחודש הבא. תודה לסוזן סטריקובסקי על ליווי בנות הפרויקט. בהצלחה לכולן בהכנות!

 

ביום שני קיימו שכבות ט-י ארוחת צהריים חגיגית בנושא הלכות ברכות. בחודשים האחרונים למדו הבנות הלכות ברכות ולסיכום הלימוד במחצית אותגרו הבנות בתחרות "מאסטר שף" קולינרית והלכתית. כל קבוצת בנות הכינה מאכל שהציג דילמה הלכתית והיו צריכות להסביר בפני צוות הטועמים איזה מורכבות הלכתית עומדת בפניהם וכיצד יש לברך. בתום החידון כל כיתה ישבה לסעודה הלכתית משובחת וקינחו בגלידה עם גביע. ברכות לכיתה ט2 הזוכה! כל הכבוד למבשלות וללומדות ותודה למתניה מאלי על היוזמה היצירתית ולצוות גמרא ומדעים על ליווי הקבוצות. חילכם לאורייתא!

 

בימי א-ג השתתפו ארבע בנות כיתה י' בפרלמנט הנוער המדעי, שעסק השנה בתרופות. שירה בן שחר, כרמל מאלי, טלי פרץ ואריאלה שוורץ ייצגו בכבוד את בית הספר יחד עם נציגים נוספים מ-15 בתי ספר בירושלים. התלמידים שהו יומיים במוזיאון המדע ללמוד את ההיבטים השונים של הנושא. הם התחלקו ל-4 וועדות. כל וועדה למדה את התחום שלה בעזרת מומחים ספציפיים. לאחר מכן התדיינה על סעיפי הנושא, והגיעה להמלצות לשיפור המצב. ביום השלישי התכנסו כל הוועדות בבניין מועצת העיר עם פרופ' ישראלי, המדען הראשי של משרד הבריאות, ופרופ' גדי גלזר מנהל הפרלמנט. כל ועדה הציגה את המלצותיה, ענתה לשאלות, ולבסוף, כל חברי הפרלמנט הצביעו האם לקבל או לדחות כל המלצה והמלצה. החוויה הייתה מחכימה, מעשירה ומרוממת. תודה לארבע הנציגות על פועלן בפרלמנט.

 

 

כחלק מהלימוד על תולדות היהודים בימי הביניים, עסק יום השיא של היסטוריה בכיתה ט' בתור הזהב בספרד. פתחנו את היום בהרצאה של שלומית גורדון, מורה לספרות ומחנכת כיתה י"ב, שעסקה בשירת ימי הביניים ובמאפייניה הייחודיים. לאחר מכן השתתפו התלמידות בשלוש סדנאות – אמנות, ריקודי בטן ופיוט. בשלושתן קיבלו הבנות טעימה חווייתית מן התרבות של התקופה. סיימנו את היום בסרט מבית היוצר של בית אביחי המציג את דמותו הייחודית של שמואל הנגיד. תודה לתמר גנאור ובת חן, ולימימה, שלומית ואפרת מורות ההיסטוריה של השכבה.

 

במסגרת מערך נשיות הנלמד בשכבת ח', פגשו בנות השכבה ביום חמישי את דפנה פלר לסדנה בנושא מיניות בריאה. המפגש עסק בנושאים של התבגרות, נשיות ומיניות. דפנה שוחחה עם הבנות על תהליכי התבגרות שהן עוברות בגיל זה המתבטאים באופן גופני, רגשי ומיני, והסבירה שהשינויים, התחושות והמחשבות השונות הן  נורמליות ובריאות. היא שמה דגש על כך שדווקא בעולם שבו הבנות חשופות כל כך למידע סביבן, חשוב שהחשיפה תהיה מבוקרת ומסוננת ושתהיה להן כתובת  אליה  יוכלו לפנות בכדי לשתף ולהתייעץ. התכנים החשובים הועברו בעדינות וברגישות, ודפנה ענתה בפתיחות על שאלות הבנות. המפגש היה משמעותי וחשוב.

 

ביום ד' נסעו בנות י' למעבדות בלמונטה. בנות הפיזיקה עסקו בנושא נפילה חופשית.

בנות הכימיה והביולוגיה הפכו לשלוש שעות לחוקרות מעבדה לזיהוי פלילי. הן קיבלו נתונים מזירת רצח, וביצעו מספר מעבדות – טביעות אצבע, זיהוי כהלים (עבודה על גז כרומטוגרף), זיהוי יונים (עבודה על מכשיר בליעה אטומית) וקביעת סוגי דם ודנ"א. בעזרת התוצאות הגיעו לפענוח התעלומה וגילו את מבצעי הרצח. הבנות חוו כיצד המדע משרת את המשטרה באופן חד משמעי. תודה לרעות ורננה שליוו את הפעילות.

 

ביום חמישי בבוקר בנות התיכון שמעו הרצאה מרתקת של ח״כ רחל עזריה על חשיבותה של מעורבות אזרחית דרך פוליטיקה. רחל עזריה הסבירה את תפיסתה בנוגע  לאתגרי המדינה בשבעת העשורים שחלפו ואתגרה את התלמידות בנוגע לאתגרים העתידיים. התלמידות שמעו על הכח שיש בעבודה פוליטית לשפר מציאות עבור אוכלוסיות רחבות ועל המחירים שהעבודה הזו גובה. תלמידות שאלו שאלות רבות ויפות שעליהן ענתה. תודה רבה לח"כ עזריה.

 

 

 

מזל טוב לחנה גודינגר (דרייפוס) ולכל המשפחה להולדת הבן.

שתזכו לגדלו בשמחה, בבריאות ובנחת!

 

שבת שלום!