‍‍01.06.2019 // כ״ט טבת תשע״ט

ערב שבת קודש, פרשת וארא

 

ביום ראשון יצאה שכבת י' ליום שיא באזרחות. יחד עם המורה ליאת פרבר. פתחנו את היום בשיחה עם כלת פרס ישראל פרופ' רות גביזון,  בנושא מגילת העצמאות והמיעוט הערבי והמשכנו לסיור במוזיאון ארצות האיסלאם כדי לבחון את היחס לקבוצות מיעוט שונות לאורך שנים ומדינות. הבנות הקשיבו יפה ושאלו שאלות מעניינות וחשובות, היום הותיר אותנו עם נקודות למחשבה והבנה נוספת על מורכבות החיים במדינת ישראל.

 

ביום שני במפגשים ראו תלמידות יא-יב את ההצגת תיאטרון הבובות 'הערב היפה ביותר בחיי' של היוצרת נועה אריאל. ההצגה העלתה למודעות נושא כאוב וחשוב של אלימות בתוך המשפחה. לאחר ההצגה התקיימה שיחה עם נועה בה הוצגו הסטטיסטיקות, והועלתה למודעות המורכבות בהתנהלות בתוך סיטואציה קשה שכזו. הוצגו בבירור סימני אזהרה שחשוב לשים לב אליהם וכיצד להתמודד ולמי לפנות. שיעורי החינוך הוקדשו השבוע לעיבוד ההצגה והנושאים שעלו ממנה.

שכבות ט' ו-י' המשיכו את מפגשי המעורבות חברתית העבודה על הפרויקטים שלהן.

 

ביום ג' אירח בית הספר כנס מורי מדע וטכנולוגיה בירושלים. הכנס נפתח בסיור בתערוכת עבודות החקר במדעים של בנות ט'. לאחר מכן שמעו המורים מרחל צור על הייחוד של בית הספר בעשייה חינוכית ולימודית. בנות העתודה בשכבת ז' הציגו לפני המורים את מכונות רוב גולדברג שהכינו בשיעור מדעים. המורים נהנו מאד מהיצירתיות והביצוע שלהן. (מצורפים סרטונים של חלק מהעבודות). לסיום שמעו המורים מפי המורה דר' אילון לנגבהיים: "שער לפיסיקה – מבנית חקר בפיסיקה לתלמידי כיתה ט" הכנס היה מוצלח מאד, והמורים הודו לבית הספר על האירוח.

 

במסגרת יום מתמטיקה שמעו בנות כיתות ט'-י' הרצאה מפי ד"ר ג'וני אוברמן, מרצה באונ' חיפה ומכללת שאנן. ההרצאה עסקה בנשים מפורסות (או פחות) שעסקו במתמטיקה וכיצד הגיעו לעסוק בתחום זה. המרצה הציג גם בולים וגלויות יפים הקשורים למתמטיקה והסביר את העקרנות שעומדים מאחוריהם. הייתה הרצאה מלאה בסיפורים מעניינים ומרתקים.

לאחר מכן ד"ר אוברמן העביר הרצאה בחטיבה לכיתות ז'-ח' בה הציג חידות מתמטיות מאתגרות ועובדות מעניינות על מגן דוד ומשולש פסקל. הבנות הפגינו ידע כללי נרחב ונהנו מהחידות. לאחר מכן עברו התלמידות בתחנות שהכינו הסטודנטיות ובהן פתרו חידות מתמטיות וחידות הגיון מסוגים שונים.

תודה רבה לד"ר אוברמן על ההרצאות המרתקות ועל פתיחת צוהר להרחבת הידע שלנו בתחומים מרתקים ותודה לסטודנטיות ממככללת אפרתה על הפעלת התחנות. תודה רבה לאורלי גרופמן על ארגון היום.

 

תלמידות מגמת מדעי הרוח בשכבת יא יצאו ביום רביעי לסיור בעקבות דתות בירושלים. את הסיור הדריכה חנה בנדקובסקי, מדריכה בכירה העובדת בעמותת מרכז רוסינג לחינוך ודיאלוג. סיירנו בין אלפי תיירים מן העולם שהגיעו לעיר העתיקה בירושלים, ובתוך בליל של שפות רבות שמענו הסברים מלומדים על הפלגים

השונים בנצרות, הקשרים ההיסטוריים והעכשוויים ביניהם לבין ארץ ישראל, המורכבות של המקומות הקדושים בירושלים לכל שלוש הדתות והמציאות המיוחדת והמאתגרת שאנו חיות בתוכה. התלמידות הכינו גם הן הסברים בנושאים שונים ותרמו מידיעותיהן לכולנו. זכינו לחוויה מיוחדת ורב חושית ולהיכרות עם ירושלים עירנו מזווית פחות ידועה.

 

טיול של'ח עם כתות ט' – ביום רביעי יצאנו לטיול השלישי השנה בשל"ח וידיעת הארץ. הפעם עסקנו בתולדות אזור ההר המרכזי בדרך שבין עיר הקודש לעיר האבות. טיילנו ב'דרך האבות', האלון הבודד, מעיינות גוש עציון והאתר הארכיאולוגי ח' הילאל בבת עין. חתמנו את הטיול במיצג החדש שבכפר עציון, המגולל את תולדות ההתיישבות היהודית בגוש עציון. היה מזג אויר מצויין, סיור משמעותי, מעניין וחשוב. תודה לבנות על הנוכחות היפה, לסוזן ואורלי המורות המלוות, לאלי המאבטח וליורם ומאיר על ההדרכה.

 

ביום חמישי, במסגרת שיעור היסטוריה, שמעה שכבת ט' שיחה של פרופ' אלישבע באומגרטן (אמא של ניצן) שעסקה בנשים בימי הביניים באשכנז.  דרך ניתוח הפיוט "אשת חיל" שנכתב על ידי ר' אלעזר ב"ר יהודה (הרוקח), נחשפנו לדמותה המיוחדת של דולצא שאפשר ללמוד ממנה רבות על  חיי הנשים, מעמדן והיחס אליהן באותה תקופה. הבנות התעניינו ושאלו שאלות שיוסיפו ודאי ללימוד גם בכיתה. תודה רבה לפרופ' באומגרטן על שיחה מעניינת ומעשירה.

 

השבוע בדבש נפגשנו ללימוד משותף בבית של אילת. בשבוע הבא נארח את הרבנית יפית קליימר ממכינת צהלי.

בשבוע הבא – ביום שני, ערב חשיבה מחודשת על לבוש של בנות. שיח פתוח למורות, אמהות ובוגרות. הערב מיועד לנשים.

פרטים בהזמנה המצורפת. מוזמנות להגיע יחד עם חברות ובנות משפחה. הרשמה בקישור

 

מזל טוב כפול לשרה פרח לרגל הולדת הנכדים התאומים!

שבת שלום ומבורך!