‍‍12.21.2015 // ט׳ טבת תשע״ו

בשבוע הקצרצר שהיה לפני החג הספיקו בנות בית הספר להתנדב ולשמח בבתי אבות וגני ילדים בשכונה וערכו מסיבות חנוכה שכבתיות עם משחקים, פעילויות עם המחנכות ובליווי סופגניות כמובן. תודה לבנות המועצה על ארגון המסיבות בבית הספר.

 

בנות מגמת ספרות י"א ומורתן יעל אליאסף השתתפו ביום חמישי בשיחה עם הסופר דויד גרוסמן בהימלפרב. יעל משתפת רשמים –

"השיחה עסקה בחוויה המיוחדת של כתיבת סיפורים. גרוסמן שיתף את קהל מאזיניו בדרך בה הוא בורא את הדמויות שלו, בדרך בה מתגלה בפניו הסיפור שברצונו לספר, וחשף בפנינו "סודות מאחורי הקלעים" של תהליך הכתיבה של הרומאן "מישהו לרוץ איתו". הוא תיאר את החוויה הממכרת בה מצוי הכותב בזמן הכתיבה והסקרנות שלו לראות מה אנשים יעשו עם יצירותיו. המניע לכתיבתו הוא הרצון לדיאלוג עם העולם והרצון לתת קול לדברים שלא מצא להם קול. למזלו, ספריו מדברים לליבם של אנשים. בכתיבתו למבוגרים הריהו מפוכח לגמרי. ספריו תובעניים ואינם קלים. אך בכתיבה לילדים, חשוב לו לשמור על איזה חסד, לא לחשוף ילד צעיר לאכזריות החיים. השיחה היתה מרתקת ומעוררת השראה. תודה לרב ירמי סטביסקי על האירוח בהימלפרב ותודה למורות דליה, סוזן ונועה על ההבנה נוכח היעדרות הבנות משיעוריהן."

תודה ליעל על השיתוף ועל ליווי הבנות למפגש המיוחד.

 

השבוע במפגשים נערכה אסיפה כללית, ראשונה לשנה זו, בה העלו מועצת תלמידות וההנהלה את שאלת גיוון התפילה לדיון בית ספרי ולהצבעה.

השנה התחלנו עם ניסיון חדש שמטרתו לאפשר חיבור משמעותי יותר של הבנות בתפילה. בימי רביעי התחלנו את הבוקר בברכות השחר ומיד אחריהן שיעור. לאחר שיעורי הבוקר הבנות בחרו בקבוצת התפילה אליה הן מתחברות ביותר.

באסיפה הכללית שמענו את דעת הבנות על הקבוצות השונות, על היפוך התפילה ועוד. הבנות הציעו הצעות שונות לייעול ולשיפור המבנה וההתנהלות של ימי רביעי מתוך רצון להביא לתפילה טובה יותר. לבסוף החליטו הבנות להתחיל את הבוקר בתפילה ורק לאחר מכן להתחיל ללמוד. זאת כאשר הן האחראיות הבלעדיות להגעה ולנוכחות וההרשמה בבוקר היא בבלעדיותן.

יישר כח למועצת תלמידות על הובלת האסיפה.

 

המשורר אליעז כהן פגש ביום חמישי את בנות תנ"ך ואמנות לשיחה וסדנא על שירי פיוס. בסדנא עם אליעז, נפתחו עבור הבנות רבדים רגשיים ופואטיים של הסיפורים בהם הן עוסקות. תוך שיחה על שאלת הפיוס – אפשרותו וחוסר אפשרותו. תודה למתניה ותמר על היוזמה ולאליעז על הסדנה מעוררת המחשבה.

 

קבוצת דוברות האנגלית בכיתה ט' צפתה אתמול בהפקה של "גאוה ודעה קדומה" שהעלתה קבוצת J-Town Playhouse . הבנות עקבו אחרי ההתפתחויות הדרמטיות במחזה בהנאה ועניין ונהנו לראות כיצד הספר של אוסטן, שהן לומדות בכיתה, קם לתחייה. תודה רבה ליהודה נוימן, המורה לאנגלית על היוזמה המבורכת והחוויתית.

 

את השיעור הפותח בתכנית דב"ש העבירה אפרת גרבר-ארן. השיעור עסק בהתמודדות שלנו עם דברי חז"ל שמאתגרים אותנו כיום.

 

בהצלחה לבנות המשתתפות ביום א' בשלב חצי הגמר באולימפיאדת אילן רמון לאסטרונומיה!

 

Pelech50Facebookאתמול בערב התכנסו כשישים בוגרות בספריית פלך למפגש הראשון של בית המדרש. ההתרגשות להיפגש שוב במסדרונות בית הספר חיממה את הלב. פתחה את המפגש חנה גודינגר (דרייפוס) ודיברה על משמעותו של בית המדרש ועל מקומו המיוחד בבית הספר.

מלכה פיוטרקובסקי הובילה בגאון לימוד בחברותות עם מבחר מקורות מרתקים אודות תהליכי חינוך, למידה, העצמה ועשייה. בהמשך, התקיים שיח בין פיוטרקובסקי לבין פרופ' אליס שלוי אודות עקרונות החינוך שליוו את בית הספר בתקופתה ומהווים אבני יסוד עד היום. האווירה הפתוחה איפשרה לנוכחות לשתף מהחוויות והזכרונות שלהן משנות התיכון, ורבות מהן סיפרו על המשמעות הרבה שהיתה לחוויות אלו בעיצוב חייהן. הבוגרות הדגישו את האמירות המשמעותיות של פרופ' שלוי באותן שנים אשר היוו מקור חשוב בעיצוב דרכן בחיים וכן את התנהלותה והדוגמה האישית שהציבה תוך גילום אותם עקרונות עליהם דיברה.

תודה רבה למלכה ואליס ולכל הבוגרות שהגיעו על ערב מעניין, מעורר מחשבה ומזכיר נשכחות.

המפגש הבא יתקיים בד' בשבט 14.1.2016 בהנחיית יאיר פורסטנברג וחנה גודינגר (דרייפוס). כולם מוזמנים!

ביום חמישי הבא יתקיים המפגש הפותח מסדרת "פלך מארח". הזמנה מצ"ב.

 

בשבוע הבא בתיכון…

ביום שלישי, עשרה בטבת, נשמע הרצאות מפי שני ניצולי שואה ויתקיים טקס שמכינות בנות כיתה יב.

ביום רביעי ייצאו בנות כיתה ט לסיור של"ח- צעדת הבקעה

ביום שישי יישמעו תלמידות יא בתנך מוגבר הרצאה של אדווה שושן.

 

מהנעשה בחטיבה

 

ביום ראשון שעבר הגיעו כיתות ח' לפעילות שנייה השנה עם הגנים הסמוכים. הבנות הכינו הצגה לכבוד החנוכה, רקדו עם הילדים והכינו איתם סביבונים. היה כיף מאוד! יישר כוח לבנות המציגות.

 

בכיתות ז' ביום א' ארגנו בנות ועדת חודש כסלו פעילות לכל השכבה. הן הקימו 8 תחנות שונות כנגד שמונת ימי חנוכה, בכל תחנה היתה פעילות ברוח החג. האווירה היתה חגיגית ומשמחת. תודות לבנות הוועדה שעמלו והכינו פעילות מושקעת תוך מחשבה על הפרטים הגדולים והקטנים.

 

כחלק מחגיגות החנוכה קיימנו פעילות שכבתית של קישוט סופגניות. כל בת קיבלה שם של בת מהכיתה השנייה לה הייתה צריכה לכתוב ברכה לכבוד החג. את הברכה, בצירוף סופגנייה, קיבלו הבנות אחת מהשנייה, ואז הן קישטו לעצמן את הסופגנייה בדברי מתיקה לרוב. היה חמים וטעים!

 

ביום שני, נר ראשון של חנוכה, יצאנו לטיול בחוף פלמחים בעקבות ממלכת החשמונאים. הלכנו לאורך שפך נחל שורק עד שהגענו לחוף הים, שם שכשכנו את רגלינו. שמענו על פועלם של המכבים באזור זה והכרנו את הצמחייה האופיינית למקום וכן מעט מבעלי החיים השוכנים בו. לסיום ביקרנו במוזיאון 'בית מרים' שבקיבוץ פלמחים, מוזיאון זה מספר על תולדות האזור ושם דגש על שמירת הסביבה וחופי הים בפרט. תודה למאיר ויורם על ההדרכה.