‍‍01.01.2018 // י״ד טבת תשע״ח

ערב שבת קודש, פרשת ויחי

 

מהנעשה בפלך…

השבוע התקיימה אסיפה כללית ראשונה בחטיבה לשנה זו. השאלה שעמדה במרכז האסיפה הייתה מקומם של הפלאפונים במרחב הבית ספרי, כלומר השימוש בפלאפונים בזמן בהפסקות. עלו מספר הצעות וביניהן "יום ללא פלאפונים" – באופן וולנטרי או ככלל מחייב, הפקדה מידי יום בסלסלה כיתתית המיועדת לכך ועוד. לבסוף נבחרה ההצעה לנסות ולהמעיט את השימוש בפלאפונים אך להשאיר את האחריות לשימוש בהם כאחריות אישית של כל בת ובת. שמחנו לראות את הבנות מדיינות בנושא זה ברצינות ובכבוד וכן מקבלות החלטה באופן דמוקרטי. בתקווה שאסיפה זו תהווה פתח לאסיפות נוספות בנושאים שונים.

 

בשבת שעברה התקיים הסמינריון הבית ספרי לשכבות ט-יב. נושא השבת היה לקיחת אחריות על חיינו הדתיים. בערב שבת שמענו שיחה מפיו של הרב אבי גיסר, רבה של עפרה, שדיבר על דפוסי המנהיגות שבזכותם יהודה קיבל את המלכות. לאחר השיחה התקיים ערב שו"ת בהשתתפות נשות צוות ותלמידות ששיתפו בשאלות דתיות ורוחניות הבוערות בהן.  תודה לצוות ולבנות המשתתפות על שיתוף תחושותיהן ועל ההקשבה הכנה של כולן. הערב העלה הרבה נקודות למחשבה והוביל לשיחות לתוך הלילה. תודה לאפרת קוסלובסקי על הובלת השו"ת. הערב הוקדש לזכרו של יונתן אדלר ז"ל.

בשבת בבוקר שמענו חוגים לבחירה מפי יובל פרנקל, חגי פרבר, בנימין קוסלובסקי, חנה גודינגר (דרייפוס), סופי פפר, אודליה קניזו ומורן שטאל. ולאחר מנוחת הצהריים התלמידות נפגשו עם המחנכות ליחידות סיכום על אחריות.

תודה לכל המשפחות שהצטרפו, למחנכות ולאנשי הצוות שסייעו בהצלחת השבת!

 

ביום שני התקיימה אסיפת הורים לחטיבה ולתיכון. שמחנו לפגוש הורים רבים. אנו מודים לכל הצוות שהגיע!

 

כיתה ט1 הציגה פרויקט באנגלית שעסקה בו בשלושת השבועות האחרונים. הבנות התבקשו לחשוב על נושא שחשוב וקשור אליהן, לחקור אותו ולבנות קמפיין שמוביל לשינוי. הדגש בפרויקט היה תרגול השפה והצגת הפרויקט באופן ברור. במהלך העבודה, הבנות נהנו משיחה מעשירה עם לורה בן דוד ששוחחה איתן על בניית קמפיין בעזרת רשתות חברתיות. היא דיברה על החשיבות של אופן הצגת סיפור והדרכים השונות בהן ניתן להציג מידע וכיצד להתאים אותו לכלי בו משתמשים. תודה לעירית טל, המורה לתיאטרון ששוחחה ועבדה עם הבנות על המשמעות של חיבור לנושא והצגתו באופן משכנע.הבנות הציגו את הפרויקטים שלהן באופן מקסים, בהיר ומעניין.

בשבוע הבא המורות יערכו סיכום כיתתי ומשוב על תהליך העבודה. יישר כוח לשכבת ט' ולצוות האנגלית, סוזן, איטה ויהודה.

 

ביום שלישי התקיים יום שיא בהיסטוריה לשכבת י'. לאחר שלמדו את נושא הנאורות והקריאה לזכויות ושוויון, יום השיא הוקדש למאבק לזכויות נשים של קבוצת הסופרג'יסטיות בראשית המאה ה-20. פתחנו בצפייה בקטעים מתוך הסרט מרי פופינס, ועמדנו על האופן הביקורתי שבו מוצגות הסופרג'יסטיות בסרט זה. לאחר מכן צפינו בסרט 'סופרג'יסטיות', שמציג את המאבק באופן מרגש, נוגע ללב ומעורר השראה. הצפייה בסרט פתחה דיון שנגע גם בהיבטים האקטואליים של הנושא.

 

ביום שלישי השתתפו בנות מגמת כימיה ביא' בכנס הרביעי של תלמידי הכימיה בירושלים שהתקיים באוניברסיטה העברית. קבל את פנינו פרופ' שלמה מגדסי, ראש המכון לכימיה באוניברסיטה העברית – ממציא בתחום ההדפסה בתלת מימד ומפמ"רית כימיה ד"ר דורית טייטלבוים. לאורך היום שמענו הרצאות על תכנון ופיתוח תרופות, על בנייה של נשאים חכמים לצורך שחרור מבוקר של תרופות רק לתאים המיועדים וכן היתה לנו הזדמנות להצצה לעבר פיתוחים עתידיים שהמהפכה הדיגיטלית תאפשר כמו ניטור טלפוני של בעיה רפואית, רפואה מותאמת אישית והדפסה ביתית של תרופה. היו גם פרזנטציות של תלמידים וחידון תוסס ומהנה. תודה לשרה פרח, מורת המגמה.

 

עשרה בטבת בנות החטיבה והתיכון השתתפו ביום חמישי בטקס בתיכון שנערך על ידי בנות י"ב. לאחר הטקס שוחחה סופי עם הבנות על החשיבות הגדולה שיש לזיכרון בעם היהודי ועל האחריות של כל אחת מאיתנו בנשיאת זיכרון זה והעברתו הלאה. בהמשך למדנו פסוקים מההפטרה של עשרה בטבת מספר ישעיהו העוסקים גם הם בנושא זה "ונתתי להם בביתי ובחומותיי יד ושם" . תודה לסופי על שיחה מעניינת ומעוררת מחשבה.

 

בתיכון נערכו שיחות לשכבות בנושא קליטת ניצולי השואה בארץ. תודה לנח שטרן שהגיע לספר על עצמו, שושי נחלון (סבתא של נעם ומתת) שסיפרה על הוריה, פרדי שאקי (אמא של אליה) שסיפרה על הוריה ואוריה שמלצר שסיפר על סבו וסבתו. כל השיחות היו מעניינות ומרגשות מאוד והוסיפו מימד נוסף ליום בו מציינים את יום הקדיש הכללי. תודה לאביה ולשלומית, מחנכות יב, על הסיוע לתלמידות השכבה בהכנת הטקס ולכל הדוברים שסיפרו ושיתפו.

 

לקראת סדרת מפגשים של בנות שכבת ח' עם ילדי בי"ס תדהר הגיעה יועצת בית הספר לדבר עם הבנות ולהכין אותן לקראת המפגש עם הילדים, בעז"ה בשבוע הבא יחלו המפגשים. בהצלחה!

 

ברכות לתלמידות עתודה ט שעברו בהצלחה את שלב ב' בחידון אילן רמון.

נאחל להן בהצלחה הלאה בשלבים הבאים. תודה לרננה, המורה שמנחה אותן.

 

בשבוע הבא…

 

*ביום שני, הפקה רב שכבתית של תלמידות התיכון- אהבה ממבט שלישי מאת סוזן סנדלר. בהצלחה ויישר כוח למציגות ולכל המעורבות!

 

*לקראת בחירת המגמות, שכבת י' תחווה שבוע "טעימות" ממגמות שונות.

 

שבת שלום!