‍‍12.21.2018 // י״ג טבת תשע״ט

ערב שבת קודש, פרשת ויחי

תודה לאביה חייקין, מחנכת יא' ומורה לתנ"ך על כתיבת פרשת השבוע.

 

מהפכת המידע – ביום שני במפגשים שמענו הרצאה מרתקת מפיו של ד"ר אברהם פופקו, אדריכל תוכנה בכיר בסיסקו וחוקר אודות השפעת התקשורת האלקטרונית על החיים והתרבות. ד"ר פופקו התייחס לנושא מהפכת המידע, במסגרת הנושא השנתי של מרד ומהפיכה. השיחה התחילה בהבהרת המושגים 'מהפכה' ו'מידע', ואז הסביר על המהפכה שאנחנו נמצאים בעיצומה, על חשיבותה, מגבלותיה ועל המקומות שהיא עוד עתידה להגיע אליהם. תודה על הרצאה חשובה ומעוררת מחשבה.

 

ביום שני שמעו בנות מגמת הפיסיקה והעתודה של שכבות י"א-י"ב הרצאה מרתקת מפי ד"ר יונית הוכברג, חוקרת חלקיקים בפקולטה לפיסיקה באוניברסיטה העברית ובוגרת פלך. הבנות שמעו על החיפושים אחר החומר האפל כחלק מהמאמץ האדיר של מדענים לחשוף ממה מורכב יקומנו. לאחר ההרצאה שאלו הבנות את יונית גם שאלות אישיות על אורח חייה של מדענית מובילה, וללא ספק קיבלו ממנה השראה רבה.

 

ביום שלישי ציינו את עשרה בטבת. פתחנו את הבוקר בטקס מרגש ומיוחד בו הציגו תלמידות י"ב את הקשר שבין שני חלקי היום: ראשית המצור הבבלי על ירושלים ויום הקדיש הכללי, ודיברו על החוט הקושר בין שני החלקים ובינינו: הזיכרון. תודה רבה לתלמידות יב על הטקס המשמעותי. לאחר הטקס שמעמו עדות מפיה של הגברת שולמית שולץ, שסיפרה כיצד ניצלה כילדה יחידה בסדרת מחנות ועל הבחירה התמידית שלה לבחור בחיים. השיחה היתה מרתקת ומרגשת. בנות החטיבה דנו בחברותות בין שכבתיות אודות נושאי היום של חורבן ושואה דרך כניסה טקסטואלית לנעלי גיבוריה. בנוסף, בנות יב העלו טקס מכובד וסופי, מנהלת התיכון, העבירה שיעור משמעותי בנושא.

 

ביום רביעי, כחלק לאיסוף החומר לכתיבת העבודות העיוניות בפרוייקט דורשות תנ"ך, הגיעה הפסיכולוגית רחל דוויך (אמא של טליה מיא 2) לתת לבנות כיווני מחשבה נוספים בנושא אחווה, והפעם דווקא מהעין הפסיכולוגית ולא התנ"כית. רחל נתנה לבנות לחוש את הקשר בין שני מגנטים, ודרך המשחק בהם הציגה לבנות שאלות הקשורות בקרבה וריחוק, בקשר והרגש. הייתה שיחה נעימה ומעניינת ואין ספק שהיא סייעה לבנות לחדד את שאלתם וחשיבות ביחס לנושא – אחווה.

 

בנות מגמת מדעי המחשב (י"א) השתתפו בטורניר הפתיחה של תחרות skillz, (מטעם משרד החינוך?). המטרה – לנצח במשחק מחשב באמצעות בניית שחקן (תוכנת מחשב) מתוחכם שמתמודד עם תרחישים שונים. בשלב זה התחרו הבנות  אחת בשנייה כדי "להשתפשף" ולהפנים את חוקי המשחק. זה היה מרתון אינטנסיבי ותמכה בנו רוני ליבזון, נציגה מחברת סיסקו (ואימא של יעל ליבזון מי"ב- כבוד!). בהמשך יתחרו הבנות נגד קבוצות מבתי ספר אחרים. נאחל להן בהצלחה!

 

משלחת פלך למודל האום 2019 נפגשו השבוע עם בתי ספר אחרים מירושלים שגם משתתפים בתוכנית. כולם הגיעו לבית הספר לידה ושמעו הרצאה מרתקת של עדו ברומברג, עובד משרד החוץ שדיבר על עבודת הדיפלומט גם בכלליות וגם מתוך החוויות האישיות שלו כדיפלומט בפריז. אחר כך כל הבנות נפגשו עם נציגות אחרות בוועדות שלהן. הכנס עצמו יתקיים בסוף פברואר. בהצלחה למשלחת פלך!

ביום רביעי, רגע אחרון לפני סערת הגשמים, יצאה שכבת ט' לטיול של'ח לנחל פרת. התחלנו את היום בתצפית מיוחדת מנופי פרת ומשם גלשנו לנחל היפה שהיה בזרימה מרשימה, בפריחה מדהימה ובשפע בעלי חיים. בין השאר עסקנו בפרקי התנ"ך הקשורים לאיזור, בגיאוגרפיה ובאקטואליה.  היה מזג אויר מצויין ואווירה טובה מאוד. תודה גדולה למורות שיראל וציפי ולבת השירות שקד. תודה למאיר כהנא ויורם אלמכיאס על ההדרכה.

 

ביום חמישי, התקיים יום הכנה והסבר לשכבת יא לקראת המיונים לצה"ל. התלמידות, שכבר מתחילות בתהליך של צו ראשון ומיונים לצבא, שמעו על התהליך העומד בפניהם, הכירו את המונחים השונים והמשמעויות שלהם. בערב, נפגשו ההורים עם עירית טל, רכזת שנת המשך, לשיחה על השלבים השונים וכיצד ההורים יכולים לתמוך בבנות בדרך. תודה לעירית על ריכוז הנושא והסיוע לבנות.

 

בדבש למדו עם הרבנית אוריה מבורך, ר"מ במדרשת לינדנבאום שיעור בנושא "על מה נחרב הבית? מבט פסיכולוגי-דתי על מערכות יחסים".

***

בשבוע הבא יתקיים יום פתוח לתלמידות ו' לקראת הרישום לחטיבה וביום רביעי ערב היכרות להורים. מוזמנים להפיץ את הפרטים המצורפים. תודה.

 

מזל טוב לאפרת קוסלובסקי ולכל המשפחה לרגל בת המצווה של עדי!

***

שבת שלום