‍‍12.28.2015 // ט״ז טבת תשע״ו

ביום שלישי, צום עשרה בטבת, בנות שכבת יב' ערכו טקס מרשים שחיבר את האבל על החורבן מתקופת השואה עם החורבן של בית המקדש.
לאחר הטקס זכינו לשמוע את סיפור העדות של מר יצחק קרוסמן – על ימיו באושוויץ ועל סיפור הישרדותו כנער הונגרי בשואה. סיפור מצמרר ומרגש. בסיום דבריו הוא ביקש מהבנות לספר בכל מקום אפשרי את הסיפור שלו כי חובה עלינו לשמר את הזיכרון בתוך עמנו ובעולם כולו. במקביל שמענו את סיפורו של מר טננבאום, סבא של אודיה משכבת יב', שסיפר על חייו כניצול ובשיחתו מברר מהי מהות הזיכרון.
תודה רבה לשכבת יב' על עריכת טקס משמעותי ולמר קרוסמן ומר טננבאום על השיתוף החשוב.

 

במסגרת סיורי מגמת לימודי ארץ-ישראל ולקראת יום עשרה בטבת, יצאו ביום שני בנות המגמה לסיור לימודי באתרי ירושלים של ימי הבית השני. בין השאר טיילנו בחפירות הכותל הדרומי והמערבי, בנחל קדרון ובמצבות המונומנטליות: יד אבשלום, קבר זכריה ומערת בי חייזיר, ב'עיר העליונה' ובפרבר ההרודיאני – סיימנו בביקור מרגש במיצג ה'בית השרוף'.

היה סיור מלמד, חווייתי ומשמעותי. תודה ליורם ולבנות על ההדרכה והליווי.

 

בנות כתה ט' יצאו השבוע לטיול של"ח בבקעת הירדן במסלול ואדי זרור-שביל המפקדים, בין מעלה אפרים לאנדרטת הבקעה. היה טיול משמעותי, הבנות הדריכו יחידות יפות והנוף היה נפלא! תודה למאיר, יורם, הלה אפרתי והבנות שהדריכו.

 

החלק האמנותי של פרויקט תנ"ך ואמנות יצא לדרך. הבנות נפגשו עם מנחי האמנויות השונות – אמנות פלסטית, כתיבה יוצרת, מחול, מוזיקה ועוד והחלו בתהליך גיבוש הרעיון והדרך ליצירה. היום, שישי, העבירה אדוה שושן סדנא בנושא קולנוע ותנ"ך. תודה לכל המנחים ובהצלחה לכל הבנות!

 

המפגש הראשון של "פלך מארח" המהווה חלק מתכניות אירועי היובל שלנו נפתח בערב על המשוררת זלדה. ביום חמישי בערב התכנסו באודיטוריום כ – 150 בוגרות פלך, מורות בהווה ובעבר וכן תלמידות הלומדות היום בפלך במגמת ספרות מוגבר כדי להתענג כבעבר משיעור של לאה קוגוט. לאה, המורה הנערצת לספרות של רבות מן הבוגרות, קראה קריאה אישית שלה בשירתה של זלדה. בתום השיעור הוקרן הסרט "אשה פשוטה – זלדה", סרט רגיש ועדין על חייה של זלדה. דיון מרתק התקיים עם בימאי הסרט, יאיר קדר, בתום ההקרנה. הערב כולו היה מרגש ונפלא.
תודה לאסתר בנדהיים על היוזמה הנפלאה, תודה לתמר על הוצאת הרעיון אל הפועל וצירופו לאירועי היובל לפלך, תודה לאוריה ולרונה ולכל שטרחו כדי שהערב היפהפה הזה יצא אל הפועל בהצלחה ובנעם.

 

בשבוע הבא בתיכון…
הרצאה לבנות העתודה
שכבת ט' – סיור במעבדות בלמונטה

 

מהנעשה בחטיבה

 

ביום ראשון התכנסו בנות כתות ז'2 ברוב עם לשחזור חגיגות הקמת מקדש שלמה. התלמידות המחיזו את המעמד וכמובן היו לבושות בהתאם. לסיום המאורע ערכנו סעודת מלכים . תודה לכיתה ז' 2 שארגנה בוקר זה שהיה מלמד וטעים.

 

השבוע ציינו ביום שלישי את צום עשרה בטבת. יורם אלמכיאס העביר הרצאה מרתקת ששזרה את האירועים ההיסטוריים הקשורים ביום זה. לאחר מכן קיימו בנות כיתה י"ב טקס שקישר אף הוא בין חורבן ראשון לחורבן אחרון. תודה רבה ליורם, לבנות שכבת י"ב ולמחנכות אביה ושלומית. שנזכה לגאולה שלמה במהרה בימינו אמן.

 

ביום רביעי קיימו בנות כיתות ז' מסורת ותיקה בפלך של "יום יוון". כסיכום ללימוד התרבות היוונית התכנסנו כדי להעמיק עוד קצת גם בלימוד וגם בחוויה. פתחנו את היום בהרצאה של ד"ר מאיר בן-שחר שנשאה את הכותרת "שלא עשני יווני?". ד"ר בן-שחר הראה את הקשר בין התרבות היוונית לתרבות שלנו והראה מתוך מקורות דוגמאות ליחס של החכמים לכך. תודה רבה לד"ר מאיר בן שחר על ההרצאה המעשירה והמעניינת.
לאחר מכן התחלקו הבנות לסדנאות מגוונות על פי תחומי העניין שלהן: מסכות התאטרון היווני, מקהלה יוונית, תפאורה בגנון יווני, עיטורי כדים וספורט. כל קבוצה למדה מעט על הנושא ולאחר מכן יצרה על בסיס הלימוד. בסיכום היום זכינו כולנו לשמוע מקהלה יוונית מקצועית שהציגה על רקע תפאורת תאטרון יצירתית, לצפות בשחזור של ענפי ספורט יווניים שונים, ולראות כדים מעוטרים באופן מסורתי ומסכות אותנטיות ומגוונות.
בסוף היום קיימנו סעודה יוונית כהלכתה. אמנם לא שברנו צלחות אבל נהנינו מאוד.
תודה מקרב לב לצוות המקצועי שהצטרף אלינו: מיכל עיר-שי, תמר גנאור, עירית טל ומורן שטאל, ותודה לרחל ואפרת שארגנו את היום.

 

בשבוע הבא יצאו כתות ז' ביום ראשון בעז"ה לסיור,
ביום חמישי מתוכנן יום חורף בארגון מועצת התלמידות
והתחלת סדרת מפגשים עם מדריכים מטעם "מקום לכולם".
מזל טוב למתניה מאלי ולמשפחתו לרגל בת המצווה של עבריה

 

שבת שלום!