‍‍03.04.2016 // כ״ד אדר א' תשע״ו

* יום חזון בית ספרי – ביום שלישי יצאו הבנות לבקר במוסדות שונים המשקפים חלקים מחזון פלך.
הבנות ביקרו, לפי בחירתן, במכון פרדס, בכנסת ישראל, חברת ההייטק "סיסקו", באוניברסיטה העברית, בבצלאל.

 

cisco"מחויבות ואהבה לתורה ולמצוות, לאהבת ישראל ואהבת האדם"

הקבוצה ביקרה במכון פרדס ללימודי יהדות הפועל מתוך מחויבות הלכתית וגישה פתוחה לכל הלומדים בה. הקבוצה נפגשה עם מיש המר-קסוי, מורה ותלמידה במכון (ואמא של ליאורה מכיתה יב'). מיש אירחה את הקבוצה ערכה סיור במבנה והעלתה יחד עם הבנות הרבה שאלות ומחשבות חדשות בנושא חדשנות הלכתית. תודה למיש על האירוח ולגילה על ליווי הבנות.
"פיתוח יוזמות חינוכיות חדישות לשם קידום התלמידה כאדם וכלומדת עצמאית"
סיסקו הינו מפעל היי טק שפועל לפיתוח יוזמות וחדשנות. הבנות שביקרו במפעל פגשו את נורית הטב, בוגרת ואם לבוגרות פלך וכן את הדי רשב"א (גם היא אמא לבוגרת…) ועובד נוסף בשם אדי, שסיפרו להן על עבודתם החלוצית בפיתוח תחום ההוראה המקוונת בארץ, ועל משמעות התוצר לטווח ארוך. תודה לנורית והדי על המפגש המחדש ולשלומית גורדון ושירלי על הליווי.

 

HU"חתירה למצוינות לימודית היוצרת אתגר ומעודדת חשיבה עצמאית ויצירתית"
בסיורן בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית בירושלים, נפגשו הבנות עם ד"ר נח חכם שהעביר להן שיעור מרתק דרכו יכלו הבנות להבין את המתודולוגיה המחקרית ומשמעותה במחקר במדעי הרוח. לאחר מכן זכו לפגוש את פרופ' מנחם בן-ששון, נשיא האוניברסיטה העברית שסיפר על הערכים של חתירה למצוינות ועידוד חשיבה עצמאית, וכיצד הוא רואה את תפקידה של האוניברסיטה העברית כמוסד אקדמי התורם לחברה הישראלית.

 

knesset"עידוד התלמידה לקבל על עצמה אתגרים אישיים ועמדות מנהיגות בחברה הישראלית" "חתירה לסובלנות ולפתיחות כלפי דעות שונות והפנמת ערכי הדמוקרטיה"
בכנסת, המקום שמבטא את ערכי ההנהגה והדמוקרטיה בישראל, פגשו הבנות את יעל פארן, ח"כ מטעם סיעת המחנה הציוני ויו"ר משותפת של התנועה הירוקה ואת רחל עזריה ח"כ מטעם סיעת "כולנו" שגם שימשה כסגנית ראש העיר וחברת מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת "ירושלמים". הבנות דנו בשאלת הקושי הקיים בעשייה בתוך הגבולות הדמוקרטיים ובמצבים של התנגשות ערכים. המפגש היה מעורר השראה ומעורר למחשבה על האפשרויות ליצור שינוי. תודה רבה ללורן פוריס על הסיוע הרב בארגון הביקור!

 

art"התמודדות עם אתגרים תרבותיים והחברתיים הסובבים אותנו, מתוך עמדה דתית ובטוחה היונקת ממסורת ישראל לדורותיה"
בביקור באקדמיה לאמנות בצלאל, ליוו את הבנות יעל שמעוני ותמר גנאור, מורות לאמנות בפלך ובוגרות בצלאל. תוך כדי סיור במקום, יעל ותמר שוחחו עם הבנות על ההתמודדויות שלהן כנשים יוצרות ושומרות הלכה. תודה ליעל ולתמר על הסיור המעניין.

 

"מחויבות ואהבה לתורה ולמצוות, לאהבת ישראל ואהבת האדם"
לביטוי רעיון זה, ביקרה קבוצה במכון פרדס ללימודי יהדות הפועל מתוך מחויבות הלכתית וגישה פתוחה לכל הלומדים בה מיש המר-קסוי, מורה ותלמידה במכון (ואמא של ליאורה מכיתה יב') אירחה את הקבוצה במקום, ערכה סיור במבנה והעלתה יחד עם הבנות הרבה שאלות ומחשבות חדשות בנושא חדשנות הלכתית. תודה למיש על האירוח ולגילה על ליווי הבנות.

 

מכל הסיורים חזרו הבנות עם תובנות ומחשבות על הערכים המובילים אותן בבית הספר ובחיים וכל קבוצה סיכמה לעצמה את הרעיונות המרכזיים מכל מקום. בשבוע הבא נקיים מפגש מיוחד ובו יחלקו התלמידות את הרשמים שלהן יחד עם כל בית הספר.

 

גיחה* ביום רביעי בצהריים יצאה שכבת י' לגיחה מחנאית באזור לטרון. הבנות טיילו בדרך בורמה ולמדו על הקרבות שהתנהלו באזור. המש"ציות הדריכו את הקבוצות במוזיאון 'יד לשריון' עם סיפורים על החיל המיוחד הזה. בשעות הצהריים, הגיעו למקום הלינה בלטרון ובהדרכת המש"ציות התנסו בבנייה, בישול ושינה בשטח והראו עבודת צוות מדהימה..
תודה למש"ציות דינה יודבורובסקי, מימי רפפורט, מוריה בזק, אליענה לייסנר, הללי מזא"ה, נעם תבור, תמר חריף ושיר כהן שהובילו את הפעילות, ליורם ומאיר על ארגון הטיול ועל ההדרכה ולמחנכות מורן וליאת על היוזמה והליווי.

 

יידיש

* ביום חמישי עלתה ההפקה השנתית של מגמת יידיש בכיתה י"ב. השנה, הציגו את המחזה "כעלעמער חכמים" המבוסס על סיפורי חכמי חלם. אחרי עיבוד הסיפורים, כתיבת הטקסט וחזרות ארוכות הפיחו בנות המגמה חיים בעיירה היהודית. בהצגה זכינו לפגוש את הדמויות המשעשעות וה"חכמות". א גרויסער יישר כח לכל בנות המגמה!
תודה לעירית טל, הבמאית, לניר וידר האמון על העיבוד המוזיקלי וכמובן למורה, דבוירה קוסמן, על ליווי הבנות לאורך כל הדרך.

 

בשבוע הבא בתיכון…
* ביום ראשון הקרוב תצא מגמת ארץ ישראל לסיור במדבר יהודה.
* ביום חמישי בבוקר, הפיכה לכבוד ר"ח אדר ב'!
* המפגש הרביעי של בית המדרש לבוגרות שהיה אמור להתקיים ביום חמישי נדחה. נשמח לראותכם במפגש הבא!

 
מהנעשה בחטיבה
stam* ביום שני שמחנו לארח בשכבת ח' את מיכה סליה אבא של ענאל מכיתה ח', לסדנא בנושא כתיבת סת"ם לבנות שיכבת ח'. מיכה הסביר לבנות על החומרים הנדרשים, על הדרך המיוחדת של כתיבת הסת"ם ועל האישיות הנדרשת מאדם העוסק בתחום זה. מיכה הביא עמו קולמוסים ודיו ודפי דוגמאות של כתב סת"ם בסגנונות שונים, ונתן לבנות להתנסות בכתיבת סת"ם. החוויה היתה נפלאה, הבנות לא רצו להפסיק לכתוב… אנו מודות למיכה על המאמץ הגדול, הנכונות והאדיבות לבוא לבית ספרנו!

 

* ביום שלישי השתתפו בנות כיתות ח' בסדנאות תפילה בהנחיית שרון ברנשטיין. זו היתה הסדנא השנייה מתוך שלוש והיא עסקה בנושא השבח (הקודמת היתה בנושא הודיה). בסדנא זו התנסו הבנות במציאת נקודות טובות ו"שבחים" בעצמן, וכן בחברותיהן. שרון חיברה את הדברים לשבח וההלל לקב"ה בתפילה והסבירה שמכיוון שנולדנו בצלם אלוקים היכולת לשבח את הקב"ה מולידה גם את היכולת שלנו להכיר בערך עצמנו, ולהיפך.
תודה רבה לשרון, אנו מחכות למפגש הבא והאחרון בנושא הבקשה.

 

* ביום חמישי הגיע לכינוס אבי חליבה אבא של נעם מכיתה ז'. אבי, שעובד בתפקיד בכיר במשרד הפנים, סיפר על חלומו להקים בית ספר להכשרת צעירים מצטיינים לתפקידי הובלה במשרדי הממשלה ועל הגשמת חלום זה. הוא סיפר על תכנית עתידים וכן על תכנית הכשרת צוערים שהקים בעזרת אנשים נוספים. אבי הסביר כי התכנית פונה לצעירים מוכשרים ומצטיינים מהפריפריה שזו הדרך שלהם לפרוץ קדימה ולהגיע לתפקידי הובלה, השפעה והנהגה במדינה, אשר לא היו מגיעים אליהם ללא התכנית. השיחה היתה מעניינת מאד וגם אופטימית, אבי פתח בפנינו צוהר קטן על החברה הישראלית והפערים שבה והאופן שבו ניתן לקדם אנשים ולהיטיב עם המדינה בדרך זו. תודה רבה לאבי על שהקדיש לנו מזמנו היקר והרחיב את אופקינו.

 

* ביום חמישי הלכנו לתיכון כדי לראות את ההפקה ביידיש. ההצגה שהכירה לנו את חכמי חלם היתה נהדרת! בנות מגמת יידיש שיחקו בכישרון רב ובמקצועיות, והדיבור שלהן ביידיש היה רהוט ומרשים! תודה רבה לבנות המגמה, לדבויר'ה המורה ליידיש ולעירית המורה לדרמה.

 

מבצע איסוף ספרי קריאה באנגלית!
נשמח להעשיר את מאגר הספרים באנגלית שיש בספריה בספרי קריאה באנגלית, קלים ומאתגרים, לכיתות ז-יב. בספריה מחכה קופסא מיוחדת לאיסוף הספרים.
כל ספר יתקבל בברכה!
תודה מראש, צוות אנגלית והספרניות

Dear students and parents,
Please help us enlarge the English reading section in our library! Please donate old, used reading books, easy and challenging: a box is waiting in the library.
Every book will be happily received!
Thank you,
The English and library staff

שבת שלום!