‍‍04.20.2017 // כ״ד ניסן תשע״ז

ביום חמישי כ"ה אדר 23/3 השתתפו תלמידות העתודה בכיתה ט' ביריד העירוני לחקר ופתרון בעיות, שהתקיים במוזיאון המדע. התלמידות: נעמי, זיו ונעם הציגו את עבודתן בפיזיקה בנושא מזרקות הרון. הן בנו מזרקה המורכבת ממספר מערכות עם בקבוקים וצינורות ומדדו איך זרם המים מגיע לגבהים גדולים יותר כאשר מצרפים עוד חלקים למזרקה. התלמידות ראו עבודות של תלמידים אחרים והצביעו עבור הפוסטר "בחירת התלמידים", הן גם השתתפו בהדגמה מדעית מרשימה. היה מעניין מאוד לראות את ההתרחשות וההתרגשות סביב עשייה מדעית.

 

בנות העתודה בט' התבקשו במסגרת שיעורי ביולוגיה, כסיכום לנושא מערכת העיכול, להכין תפריט המותאם לאוכלוסיה מסויימת על פי מה שנלמד. כל קבוצה בחרה תחום אחר והכינה תפריט ייחודי (וטעים!) כל הכבוד לכולן על הרעיונות היצירתיים והפנמת החומר הנלמד ותודה לרעות חזן על הפעילות המהנה.

 

ביום שלישי יצאו כיתות ט-יב לטיול שנתי לאזור רמת הגולן.

לאחר התארגנות קצרה יצאנו לדרך ופתחנו את הטיול בתפילת ר"ח חגיגית במצפה אורית שבאלון. משם עלינו לגולן מכביש חמת גדר ממנו צפינו על נחל הירמוך ומשולש הגבולות-ישראל, סוריה, ירדן וישראל.

את היום הראשון בילינו במסלול מקסים בין אליעד לאבני איתן – נחל אלעל ונהנינו מהפריחה המשגעת והמים הצלולים של המפל השחור. משם המשכנו לתל סקי ללמוד על גבורתם של הלוחמים במלחמת יום הכיפורים. את היום הראשון קינחנו בהכנת ארוחת ערב מגוונת בבישול עצמי בסירי פוייקה כתתיים יצירתיים. היה טעים ומשביע.

ביום השני הגענו לפארק התלמודי בקצרין, שם הדריכו אותנו בנות מגמת לימודי ארץ ישראל שלימדו אותנו על הייחודיות של היישובים היהודיים ובתי הכנסת בגולן. דיון מעניין עורר העיסוק בסוגיות תנורו של עכנאי ואלישע אחר שנחשפנו להם במהלך הביקור. כתות ט ו-י המשיכו למסלול אתגרי בנחל הג'ילבון וכתות יא ו-יב טיילו בנחל זויתן. את היום חתמנו בביקור במצפה אופיר ומצפה גדות שם התוודענו להתמודדות יישובי העמק עם המצב הביטחוני עד מלחמת ששת הימים ועל השפעות המלחמה על האזור. ארוחת ערב חמה ועשירה חכתה לנו בחניון הלילה בצמח ולאחריה קריוקי מטורף ומסיבת ריקודים לתוך הלילה.

אין ספק שגולת הכותרת של הטיול היה הביקור בהר בנטל והמפגש עם אחמד מהעדה הדרוזית שהעשיר אותנו בהמון מידע וחוויה וגם בתפוח ודבש גולניים. מהתצפית המדהימה ראינו את החרמון, קוניטרה וכל צפונה של הארץ, התייחסנו לגבול המזרחי שלנו ולמלחמה המורכבת בסוריה. בחלק מהמקומות גם שמענו את קולות המלחמה… משם המשכנו למסלול עד למאגר בנטל ועמק הבכא. סיפור המערכה במקום והסרט באלרום על צוות הטנק של קהלני השאירו על כולנו רושם רב ונטעו בנו תקוות רבות לגבי עתידנו בארץ.

היה טיול אינטנסיבי, מאתגר ומהנה מאוד!!! תודה לכל המחנכות שליוו את כיתותיהן – אפרת, יערה, דבינה, איילת, נפת, ליאת, חן ואביה ולכל המלווים והמלוות -אוריה, מורן, סופי, רונה, אודליה ותמר וכמובן ליורם ומאיר (ואפרת) על ההדרכות המעשירות!

 

 

מהנעשה בחטיבה

 

בשבועיים האחרונים התארחו בכל כיתות החטיבה מדריכות מרכז הסיוע תה"ל. המדריכות נפגשו עם כל כיתה בשתי קבוצות קטנות כדי שתתקיים שיחה בה כל בת תרגיש בנח להשתתף. הן העלו עם הבנות סיטואציות שונות מהחיים בהן הן עלולות לחוש מאויימות, וחשבו יחד אתן על דרכי הימנעות והתמודדות. השיחה אמנם נגעה בנושאים מורכבים, אך בנות רבות הרגישו בחשיבותה.

 

ביום חמישי קיימנו יום הכנה לפסח. לאחר תפילה משותפת שוחחה עמנו חנה על חשיבות שאילת השאלות ביהדות ועל חובת האדם ממש לעשות זאת. בהמשך בחרה כל בת בשתי סדנאות מתוך מגוון אפשרויות, בהן למדה על חג הפסח והערכים העולים ממנו. לאחר מכן התכנסנו כולנו לשמוע מרחל שיחה קצרה על ההגדה של פסח – וגם עליה שאלנו שאלות – מתי חוברה? מדוע? מה היא מכילה ומה לא? ממה היא מורכבת? מדוע ומתי עוטרה? מדוע היא רלוונטית לנו גם היום? ועוד…. כמובן שגם ניסינו לענות על שאלות אלה. השלב הבא היה שלב הניקיונות בו כל הבנות קירצפו את כיתותיהן ואת השטחים הכלליים בביה"ס, ועשו עבודה נהדרת. במהלך היום קיבלו כולן את עיתון ביה"ס החגיגי, ישר כח לבנות מערכת העיתון, לכותבות הכתבות ולממאיירות המוכשרות.

 

תודה רבה לכל המורות שהעבירו סדנאות במגוון תחומים: לבתיה יעקובסון שעסקה בכימיה של מבנה בועת הסבון ותרומתה לניקוי כתמי שומן, לימימה בנמלך חובב שהביאה את שירי נתן אלתרמן שעוסקים ביציאת מצרים ומראים את הקשר בין הדורות, לדבויר'ה קוסמן הביאה נגיעות של חסידות באשר לשאילת שאלות כהכרח,  לשלומית שבות שבדקה עם הבנות עד כמה  באמת "כולנו חכמים… נבונים… ויודעים את התורה" בעזרת משימות וחידות, למרים אדלר שהעלתה את שאלת חירות האשה דרך הדימוי שלה בסרטי ילדים של דיסני, לעירית טל שדרך סדנת תיאטרון דיברה על פה-סח ומרכיבי תיאטרון סיפור בהגדה לאיטה וירצבורגר שנגעה במושג החירות וסמליו בתרבויות שונות ובתרבות שלנו, לחפצי פישר ששוחחה עם הבנות על ארבעת הבנים ואופן ההצגה שלהם בהגדות.

הבנות סיפרו כי הסדנאות היו מעניינות, חוויתיות ומשמעותיות!

 

שבת שלום!