‍‍03.19.2018 // ג׳ ניסן תשע״ח

 

ערב שבת קודש, פרשת ויקרא

 

המסע לפולין
השבוע בנות המשלחת ביא-יב שבו מהמסע לפולין. המסע הפגיש את הבנות עם החיים היהודיים העשירים בפולין לפני השואה ועם האירועים הנוראיים שפקדו את העם היהודי במהלכה. הבנות ביקרו בערים ובעיירות, בגטאות ובמחנות. בשבת שהו בלובלין, זכו להתפלל במבנה הישיבה ולשאוב כוחות להמשך. את הבנות ליוותה העדה גיטה, שסיפרה את סיפור חייה והוסיפה מחכמתה במקומות רבים במסע. תודה לאיריס פריד, אמה של אסי שהצטרפה כרופאה ולמירי בוקר, אמה של דנה, שתעדה את המסע. תודה מיוחדת לכל אחת מנשות הצוות שהצטרפה למשלחת – מורן, דבינה, אביה, דבוירה, אילה קמון ולרכזת המשלחת, שלומית גורדון על תכנון והובלת המסע. המסע הסתיים בטקס מרגש בנוכחות ההורים בטיילת ארמון הנציב ולאחריו ארוחת בוקר מושקעת. הבנות חוו את הדברים לעומק, כולן, בנות וצוות, חזרו עמוסות חוויות, רגשות ומחשבות שימשיכו לעבד בתקופה הקרובה.

 

המסע בארץ
במקביל למסע בפולין, יצא המסע בארץ בסימן משואה לתקומה. במהלך המסע ביקרו הבנות בנקודות חשובות בדרך להקמת המדינה. המסע החל באנדרטת מגילת האש, עבר בבית הקברות בקרית ענבים ובמוזיאון הרצל, חוזה המדינה. ביום השני סיירו במוזיאון הפלמ"ח והכירו את סיפורם של הגח"ל, גיוס חוץ לארץ, עולים חדשים שהצטרפו ללוחמים מיד עם הגעתם ארצה ועל קשיי הקליטה וההתאקלמות. במוזיאון האצ"ל פגשו את איש האצ"ל יוסקה נחמיאס שסיפר את סיפורו האישי. היום השני הסתיים בהיכל העצמאות, המקום בו הכריז בן גוריון על הקמת המדינה. בערב, זכינו לפגוש את ניצולת השואה חנה מליסדורף ששיתפה אותנו בקורותיה במהלך השואה ולאחר עלייתה ארצה. ביום השלישי נסעו הבנות למחנה המעפילים עתלית ולמדו את סיפורי ההעפלה המורכבים והמרגשים ולאחר מכן ביקרו בשדות כדי לשמוע את סיפורם של הצנחנים היהודיים. סיום המסע התקיים בהר הרצל, באנדרטה לחללי נצר אחרון וטקס מסכם. הבנות הרגישו שלמדו פרקים חשובים בהיסטוריה של מדינת ישראל ושל העם היהודי ולקחו איתן הרבה חומר למחשבה ולעשייה להמשך הדרך. תודה ליערה, רונה ויורם על הובלת המסע.

 

ביום ב', בנות ח' שלא עלו לבירייה, יצאו בהדרכתה של המורה מאיה וויס לסיור בעמק הצבאים. הבנות שמעו על המאבק נגד הבניה בעמק, והכינו שלטים להפגנה נגד תכנית הבניה. לאחר מכן ציירו את מארג המזון באגם והגדירו פרחים בעמק הפורח בפריחה נהדרת. הבנות התכבדו בלימונדה טרייה שהכינו, והמשיכו לשביל הציפורים וברכת השכשוך. בהמשך היום הגיעו המורות לאנגלית ותרגלו איתן אנגלית מדוברת. תודה מיוחדת למיה שהובילה את הסיור, לאיטה, שרה ואסף.

 

שבוע המדע הישראלי שבוע המדע הישראלי עמד השנה בסימן "נשים במדע". מוזיאון המדע בירושלים פתח את שעריו ביום ה' לתלמידים, לחוויית מדע מגוונת. בנות ט' שרצו להגיע למוזיאון חוו מגוון פעילויות: מפגש עם מדענים ומדעניות צעירים מצטיינים, מופע מדעי משעשע, מפגש עם פרופ' אורנה קופרמן, חוקרת במחלקה של מדעי המחשב באוניברסיטה העברית, סיור בדגש נשים פורצות דרך וסדנאות שונות.

 

יום הפאי במתמטיקה
לכבוד יום הפאי הבינלאומי, החל בתאריך 14.3, הגיע לפלך דוד גודמן והעביר לבנות ט'-י' פעילות בנושא חשיבה יצירתית באמצעות משחקי חשיבה. ראינו איך יוצרים מגן דוד משלוש רצועות ומתי 1=11+2, ושיחקנו עם קוביות וגפרורים. הפעילות הייתה חווייתית ומעשירה והבנות שיתפו פעולה ויצאו בידיים מלאות. תודה לצוות מתמטיקה על הארגון!

 

לכבוד יום הפאי התקיים בחטיבה יום שיא במתמטיקה. היום נפתח בהרצאה של נצחיה פלג בנושא "גיאוגרפיה מתמטית" – נצחיה הציגה לנו את החידה המפורסמת של "הגשרים של גניגסברג" והסבירה לנו עקרונות מתורת הגרפים. נצחיה הסבירה שעקרונות אלו משמשים לא רק בתחום המתמטיקה אלא גם בתחום כמו ניתוח של מערכות חברתיות. לאחר מכן התחלקו בנות החטיבה לקבוצות ועברו בתחנות שהופעלו ע"י סטודנטיות ממכללת אפרתה. התחנות עסקו בחידות מתחום המתמטיקה וחשיבה מחוץ לקופסא עם קישור לנושא השנתי של 70 שנה למדינת ישראל. במהלך היום התחרו בנות החטיבה בדיקלום ספרות הפאי. כל הכבוד לכל הבנות שלמדו ושיננו את הספרות ובראשם עדי בורקובסקי מכיתה ז'1 שלמדה בע"פ 250 ספרות. תודה רבה לצוות מתמטיקה על הובלת היום.

 
גיחה לשכבת י' בנות י' יצאו לגיחה של יומיים באזור לטרון. הבנות נהנו ממסלול במזג אוויר נהדר. כל הבנות יזמו והשתתפו, בנו בעץ, הכינו אוכל והתנסו בתנאי השטח. תודה גדולה ליורם על ההדרכה והליווי ולמחנכות נפת וליאת.

 

ביום שלישי, כחלק ממפגשים במעורבות החברתית, הגיעה לדבר עם הבנות אביגיל דיוק, מנכ"ל עמותת בית לכל ילד. אביגיל סיפרה על העמותה, הסבירה על המגזר השלישי ומקומו בחברה הישראלית. הבנות הקשיבו בקשב רב, היו מעורבות ושאלו שאלות על תפקיד המדינה בנושא הרווחה ועל היתרונות והחסרונות של השיטה הנהוגה בארץ. תודה לאביגיל על שיחה חשובה ומעוררת עניין.

לרגל "יום המעשים הטובים", יזמו תלמידות י' שיראל כהן ותהילה ברוכי, נציגות הכיתה ב"נוער ירושלמי", פעילות התנדבות של בנות השכבה במועדונית בגבעת המטוס. תלמידות השכבה הגיעו עם הרבה אנרגיה ורוח טובה וצבעו, סדרו וניקו את המועדונית. בנוסף, הן שתלו עציצים צבעוניים ומשמחים מחוץ למועדונית. המפגש היה הפעילות המשותפת עם ילדי המועדונית ואנו מקוות שיישמר הקשר ויתקיימו מפגשים נוספים בהמשך. חלק מתקציב השיפוץ הגיע ממכירה ייעודית של "פרחים בשביל מישהו" בשבוע שעבר. תודה גם ל רו"ח צעירה שלקחו חלק בארגון ההתנדבות. יישר כוח לבנות י' על התנדבות!

 
החל מהשבוע מתקיימת תפילה שחרית הכוללת קריאה בתורה בשני וחמישי באודיטוריום, לבנות הבוחרות בכך.
התפילה מתחילה בשעה 7:30, כולן מוזמנות בשמחה להצטרף!

 

בשבוע הבא בתיכון…
ביום ראשון (18.3) יתקיים סיור שלח לשכבת ט' בשפלת יהודה.
בין השעות 12:30-16:30 יצאו בנות מגמת ביולוגיה של שכבת יא לסיור בעמק המצלבה.
ביום שני (19.3) ייפגשו שכבות יא-יב לעיבוד של המסע לפולין ושל המסע בארץ.
ביום שלישי (20.3) תתקיים הכנה לפסח לשכבות ט-י.
ביום רביעי (21.3) ינקו התלמידות את בי"ס לפסח בשיעורי חינוך. צוות המורים מתבקשים גם הם לנקות את התאים שלהם לפסח ולזרוק את החמץ הקיים בו.
בנוסף, בשיעורי חינוך של יא-יב יחולקו גיליונות ציונים לקראת תקופת הבגרויות. בהמשך היום לימודים כרגיל.
פעילות בסדרת פעילויות של תוכנית במסגרת "בית ספר קהילתי" יחד עם בית ספר אפרתה ובית רחל שטראוס ומשולבת עם הרצאה להורים בנושא זה שתתקיים ביום ראשון הקרוב.

 
תנחומים למיכל שחק עם מות אביה

 
שבוע טוב!