‍‍10.29.2018 // כ׳ חשון תשע״ט

ערב שבת קודש,פרשת וירא

 

את דבר התורה לפרשה כתבה דבינה וונדרר-קריאל. דבינה היא תושבת ירושלים, נשואה לניר ואמא ל4. בעלת תארים בהיסטוריה ובמחשבת ישראל. כשהיא לא מלמדת בפלך, אפשר למצוא את דבינה בתיכון תהילה-אוולינה, מדרשת לינדנבאום ומכון פרדס.


 

השבוע ציינו את יום הזיכרון העשרים ושלושה לרצח יצחק רבין. נושא היום היה "הידברות" ושכבת יא הציגו בפנינו טקס מרשים ומכובד שהעביר את חשיבות הנושא ויום חשוב זה. בחטיבה, צפינו בפרק בתוך הסדרה "תקומה" המתאר את התקופה שקדמה לרצח, את הרצח ואת הימים שאחריו. הסרט היה משמעותי עבור הבנות להבנת חשיבותו של הרצח כאירוע דרמטי בתולדות מדינת ישראל. מתוך הראיון שקיימו הבנות אתכם ההורים, ניסינו לבחון גם את השלכות הרצח על ישראל עד היום.

בתיכון שמעו הבנות שיחה של אלון מור שהצליח להעביר לנו, דרך הבאת הסיפור האישי שלו ועיסוקו בגישור בין אוכלוסיות שונות, מהי הידברות אמיתית- כזו שכוללת גם הקשבה לצד השני ופתיחות לשינוי עצמי.

 

ביום רביעי בערב התקיימה שיחה של יהודית גרובר, עם הורי שכבת ז' בנושא ההערכה המעצבת. השאלה שעמדה בלב הערב היא "למה אין ציונים בפלך" ויהודית שטחה את משנת ביה"ס בעניין זה. השיחה היתה חשובה ומעניינת מאד, שמחנו לראות את ההורים שהגיעו כדי להבין לעומק את הנושא.

 

טיול שנתי באילתביום שלישי יצאו תלמידות התיכון לטיול שנתי לאילת. אחרי נסיעה ארוכה טיילנו יחד בקניון האדום במסלול יפהפה. את הלילה בילינו לאור ירח מלא ובהיר בחניון נחל שחורת באווירת שטח מצוינת, עם מעגלי שירה של הבנות, פעילויות שכבתיות ופינוק של מרשמלו במדורה קטנה. למחרת, אחרי התארגנות ובתיאום עם חדר מצב לגבי תנאי מזג האוויר הלכנו בנחל אמיר והר אמיר וזכו לתצפית מרשימה בראש ההר. לאחר הטיול הבנות שרצו בכך זכו בטעימה קצרה של פעילות שנורקלים בים סוף. בלילה השני התכנסנו בכיכר דגל הדיו באילת כדי לשמוע את בני גמליאלי, תושב אילת כבר שנים רבות שסיפר קצת על ההיסטוריה של העיר והייחוד שלה ושל אנשיה. השיחה הייתה מלאה באנקדוטות מעניינות שסופרו בחן והעידו על האהבה של בני לעיר שלו. אחרי השיחה נהננו מקצת הדרכה במצפה רמוןזמן חופשי בטיילת וחזרה במלון מערב קריוקי שמח בהובלת בנות י"ב.

 

ביום חמישי, בעקבות דיווחים על מזג האוויר הסוער הצפוי, החלטנו להקדים את הנסיעה צפונה ולנסוע לכיוון מצפה רמון. הבנות עלו לתצפית על המכתש בהר הגמל וטיילו לאורך הטיילת של המכתש. לסיום הטיול ועדת הטקס סיכמה במילים על החזון של מייסדי העיר אילת, על האזור המיוחד שזכינו להכיר במהלך שלושת הימים בדרכים שונות.

חזרנו הביתה בשלום, עייפות אך מרוצות מטיול שהתנהל כולו באווירה טובה, אחריות ושיתוף פעולה של כולן וכולם.

תודות… הצלחת כל טיול תלויה בגורמים רבים, ובייחוד בטיול עם אירועים בלתי מתוכנני ומזג אוויר מאתגר. תודה לכל האחראים לטיול מתכנונו ועד החזרה בשלום הביתה. יורם, רכז הטיולים, מורן, סופי, המחנכות, המדריכות המצוינות והנהגים  שעשו מעל ומעבר, המלוות ו"הסיוע מהעורף" בבית הספר על הכל. וכמובן לתלמידות המקסימות ששמרו על מורל גבוה, וטיילו בשמחה ובכיף.

 

ביום חמישי דיברה הרבנית אילת סגל בכינוס בחטיבה על הרב קוק, זאת לרגל הקרבה לתאריך י"ט בחשון, תאריך בו יצא הרב קוק למסע הרבנים למושבות. אילת הדגישה את המבט הייחודי של הרב קוק על המפעל הציוני החילוני ועל החשיבות שראה בהתקרבות והיכרות בין חלקי העם. אילת הדגימה את הדברים על ידי קטעים שכתב ושמשקפות את גישתו של הרב קוק.

 

בשבוע הבא בדבש נארח את הרב אבישי שרייבר, ר"מ במדרשת מגדל עז ובישיבת שיח שיעור בנושא: "סימנים-בדרך, השגחה או אמונה טפלה”.

 

 

שבת שלום!