‍‍12.14.2014 // כ״ב כסלו תשע״ה

lightביום חמישי, תלמידות העתודה בכיתה ט' השתתפו בהרצאה אינטרנטית לקראת חג החנוכה, שהועברה ע"י פרופ' אברהם קציר, בנושא "מהפכת האור". ההרצאה עסקה בשימושים השונים של האור בתעשייה ובחיי היומיום: נורות LED צגי מחשב וטלוויזיה, מצלמות דיגיטליות, מצלמות אינפרא אדום ושימושי לייזר ברפואה ובביטחון. השיעור היה מלווה בהדגמות מעניינות ומעשירות. תודה לאורלי גרופמן על ארגון ההרצאה.

 
במסגרת המעורבות החברתית, בנות כיתות י' ביקרו השבוע בבית לזרוס שבשכונת תלפיות, שם שמעו שיחה מפי רחל שעלתה ממרוקו בשנות ה-50. רחל שיתפה בסיפורים מחייה ועל החיים במעברת תלפיות בה העבירה את שנות ילדותה. תודה לרחל שנפגשת עם בנות פלך זו השנה השלישית ולשלומית כהן על היוזמה וליווי הבנות.

 
ביום רביעי יצאו כתות ט' לטיול של"ח בבקעת הירדן. הצעידה במסלול נחלי תלכיד-פיראן הייתה חלק מאירוע כלל ארצי לזכרו של השר רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל . מזג האויר היה נפלא, הנופים קסומים וההליכה במסלול המאתגר הייתה מרעננת. תודה למורות עירית ומורן שליוו אותנו. למורי השל"ח מאיר כהנא ויורם אלמכיאס על ההדרכה. ולתלמידות רונית טקלו, שולמית וייל, שחר שניאור, אליה שאקי ונעמה רז על ההדרכות המושקעות והמעניינות!

 
במסגרת לימודי הערבית במגמה, יצאו בנות י"א לשלושה ימים בסמינר "מודיעין אופק" של חיל המודיעין בגבעת חביבה. במהלך שהותן בסמינר, שמעו הבנות הרצאות בנושאים שונים arabicהקשורים במזרח התיכון ובאקטואליה, ג'יהאד, האיום האיראני, חזבאללה, אסון התאומים, בין ערב למערב וכו'. התלמידות צפו בסרט הדוקומנטרי "הנסיך הירוק" המבוסס על הספר "בן החמאס" ומתעד מערכת יחסים אמיתית בין משת"פ למפעילו בשב"כ. כמו כן, ביום השני השתתפו במד"ס. הבנות למדו רבות, התגבשו ונהנו ביותר מכל הסמינר. תודה ליעל מרגליות שליוותה את בנות המגמה לאורך הגדנ"ע.

 
במפגשים סיכמו בנות יא'-יב' את הסמינר שעסק בחברה החרדית שהתקיים בשבוע שעבר. הבנות צפו במצגת תמונות שצילמו במהלך סיורן בשכונות גאולה ומאה שערים והתייחסו לתמונות ולשיקוף המחשבות הכתובות של הבנות. לאחר מכן, קראו כתבה של סיון רהב-מאיר שנכתבה לאחר מותו של הרב אלישיב שמעלה באופן מובהק את הפער בין העולמות ואת ייחודיותו של הרב כמאפיין חברה. הבנות שוחחו על המגוון הקיים בחברה החרדית ועל סולם הערכים שהיא מציבה לעצמה.

 
בשבוע הבא בתיכון

ביום ראשון, התרמה למען אלו"ט.

ביום שלישי כיתות י' יבקרו בבית המשפט העליון.

ביום רביעי כיתות יב יצאו לסיור מסכם למסעות הקיץ, בארץ ובפולין.

ביום חמישי יתקיים בזאר בגדים יד 2 ומסיבת חנוכה.

 
מהנעשה בחטיבה
ביום שני, במזג אויר נפלא, יצאנו לטיול בפארק קנדה בעקבות המכבים. צפינו אל עבר עמק אילון, וצעדנו בין הריסות העיר אמאוס וחורשות עצי זית. למדנו על גבורתם של המכבים בקרבות ובהתמודדות הרוחנית עם הכוחות היווניים הכבירים. יום קודם לטיול שמענו הרצאה מפי יורם אלמכיאס, האחראי על לימודי ארץ ישראל וסיורי של"ח בבית הספר, אשר הכניסה אותנו אף יותר למציאות ההיסטורית והגאוגרפית של תקופת החשמונאים.
תודה רבה ליורם ולמאיר המדריכים הקבועים, ולמדריכות עדי ושירה שהצטרפו אליהם.

 
השבוע חל יום ההוקרה הרשמי הראשון לפצועי צה"ל. ביום שלישי, יום ההוקרה עצמו, התכנסנו לתפילה משותפת, להסבר על חשיבות היום ולצפיה בסרטון קצר בגג. ביום חמישי הגיע לבית הספר ברוך דסטה, אשר נפצע באופן אנוש בציר המתפללים בקריית ארבע לפני שתים עשרה שנים, כדי לספר את סיפורו. ברוך סיפר על הקרב עצמו, על הנופלים בקרב (ביניהם אל"מ דרור ויינברג ז"ל) ועל חלקו בקרב עד לפציעתו. הוא שיתף אותנו גם בהתמודדות שלו עם הפציעה וההשתקמות ממנה. זכינו לשמוע סיפור מעורר השראה של אמונה, אופטימיות, גבורה יומיומית וכוחות נפש. תודה מקרב לב לברוך שהגיע לחלוק אתנו את סיפורו. סרטון קצר עליו ניתן למצוא בקישור https://www.youtube.com/watch?v=pzLD7yhlzIg

 

 

השבוע ביקרו בנות קבוצות כתיבת עבודות חקר של כתות ז' בספריה בתיכון ובהנחיית דפנה הספרנית הגיעו לחומרים שיעזרו להן בכתיבת העבודות. תודה רבה לספרניות דפנה וקארין על הכנת החומר והנחיית הבנות בהמשך החיפוש.

 
בשבוע הבא:
ביום שני תצא קבוצת בנות מתוך קבוצת העתודה המדעית של כתות ח' להתחרות בשלב השני של תחרות אילן רמון באסטרונומיה. הבנות עבדו ברצינות רבה (ואפילו ויתרו על טיול לשם כך…) והכינו מצגות מרשימות, ברכות הצלחה לבנות ולדוד המורה לפיזיקה.
ביום שני יגיעו בעז"ה מדריכים מהספרייה הלאומית להדריך את בנות כתיבת עבודות חקר בחיפוש ממוחשב בספריה הלאומית דרך מחשבי ביה"ס.
ביום רביעי, נר ראשון של חנוכה, יתקיימו מספר פעילויות במקביל:
בנות עבודות חקר מכיתות ז' ייסעו לספרייה הלאומית יסיירו בה וימשיכו בחיפוש חומר לעבודותיהן בספריה עצמה.

קבוצת העתודה המדעית של כתות ז' וח' תיסע לפעילות במוזיאון המדע.

בנות ח' (שאינן בעתודה) יערכו פעילות התנדבותית בגני הילדים באזור.
ביום חמישי נקיים בעז"ה פעילות מיוחדת לחנוכה.

 

 

מזל טוב לשרי ישי ומתן לרגל נישואיהם!

 

 

שבת שלום וחג חנוכה שמח