‍‍12.09.2014 // י״ז כסלו תשע״ה

ביום שני במפגשים, קיימנו הכנה לסמינר בנושא חרדים בסרט 'יואל, ישראל והפשקווילים'. זהו סרט תיעודי המתמקד בשתי דמויות: יואל קרויש מהעדה החרדית ומנטורי קרתא וישראל קלצקין בעל בית דפוס שאחראי על הדפסת הפשקווילים ברחוב החרדי מטעם עיריית ירושלים. הסרט מראה את הדמיון והשוני בין שני הזרמים הללו: הזרם הקיצוני שמהווה מיעוט קולני ותקיף בחברה החרדית ואת הרוב הגדול שהוא לעיתים, רוב דומם. אפשר היה להבחין בגוונים הרבים הקיימים בחברה החרדית ובמנעד הרחב שהיא מכילה בתוכה. הסרט היה מעניין ואיפשר הצצה לתוך הבתים, המשפחות ותפיסות העולם של הדמויות.

 
ביום רביעי התקיים לכיתות יא-יב סמינר בנושא החברה החרדית. הסמינר הינו חלק משיעורי חינוך בהן עסקו הבנות בשאלות של זהות בכלל וזהות דתית בפרט. כחלק מהנחת היסוד שעלינו להכיר וללמוד לעומק על מנת להיות מסוגלות להחליט מי אנחנו ומה חשוב, ביקשנו להכיר קצת יותר את החברה החרדית. כדי לברור כראוי, ולחשוב מה נכון עבורנו, התמקדנו במהלך היום בשלושה נושאים בהם יש עניין רב בחברה החרדית: הנשים, החסד ועולם התורה.
פתחנו את הבוקר בהרצאתה המרתקת של ד"ר רבקה נריה בן שחר, חוקרת תקשורת במכללת ספיר. בדבריה הציגה רבקה את מאפייני החברה החרדית כיום וכיצד הגיעה אליהם, והסבירה את האופן בו מתנהלת החברה על יוצאי הדופן שבה ועל המיינסטרים. תודה על ההרצאה המלמדת והמעשירה!
לאחר מכן, נסענו למרכז 'תמך' – מרכז יזמות לנשים חרדיות שנמצא ב'שערי העיר'. שם שמענו על העשייה המיוחדת והחדשנית המתקיימת במרכז: נשים חרדיות מגיעות ללמוד, להתקדם, לעבוד ולהפוך לעצמאיות יותר מבחינה כלכלית. המרכז מבקש לאפשר לנשים היוצאות לעבוד להרוויח שכר גבוה יותר ולאפשר למשפחותיהן לחיות חיים טובים יותר. במרכז עצמו התקיים פאנל עם נשים וצעירות חרדיות – בהן אחראית בסמינר, כלה כשבוע לפני חתונתה, תלמידת תיכון מקרית ספר, תלמידת סמינר חסידית ואישה מבוגרת יותר מבני ברק שכותבת דוקטורט. במהלך הפאנל עלו שאלות בנושאים מגוונים: ההבדלים בין הציבור החרדי והציבור הדתי-לאומי, וויתורים, שידוכים, היחס למדינה ועוד. התלמידות שאלו שאלות יפות, ונענו בפתיחות ובכנות. המפגש היה ארוך, מעניין ומשמעותי ביותר – גם עבור התלמידות שלנו וגם עבור חברות הפאנל שהתרגשו מעצם הביקור ומהרצון להכיר. תודה רבה לאוולין רובין, אמא של נעה, ששידכה לנו את המרכז והכירה לנו את העשיה המבורכת ואת הנשים המיוחדות הפועלות בו!
לאחר מכן, יצאו הבנות לסיור חוקר אישי – להסתובב בשכונות גאולה ומאה שערים תוך ניסיון לחוש את ה'רחוב החרדי' ואת הייחודיות שלו לאור המוכר להן. במהלך הסיור התבקשו התלמידות לצלם נקודות שעניינו אותן במיוחד לקראת פעילות המשך שתתקיים במסגרת כיתתית.
היום היה מעניין, מעשיר ומעורר למחשבה ויעובד עוד בהרחבה בשבוע הבא. תודה רבה לדבינה, אביה, אורית ויערה – מחנכות השכבות על התכנון והביצוע המוקפדים של היום!

 
ערב להכרת מסלולי מצוינות בצה"ל נערך ביום רביעי בערב. פלך נושא על דגלו את חשיבות גיוס הבנות הדתיות לצה"ל ותרומתן לחזית הקדמה הטכנולוגית המדעית והאנושית בו. בעקבות יוזמה של פלך, ובשיתוף פעולה עם עמותת אלומה, מתקיים אחת לשנתיים, מפגש מיוחד לתלמידות י"א ו-י"ב והוריהן עם נציגי מסלולים למצטיינים בצה"ל. בערב הוצגו חמש זרועות עילית בעבודת חיל המודיעין, חיל התקשוב, מערך הסייבר ושלוחת העתודה הצבאית. בנוסף על הקצינים שייצגו את המסלולים השונים, הגיעו גם שתי בוגרות פלך שמשרתות בענפים אלה ששיתפו מהחוויה האישית שלהן בשירות.
המפגש היה פתוח לקהל ושמחנו לראות במפגש תלמידות והורים מבית הספר וכן מתעניינות מבתי ספר נוספים באזור ירושלים. תודה ל"אלומה", לנציגי ונציגות צה"ל ולבוגרות שהצטרפו לערב מרשים שסיפק מידע חשוב לבנות שבעתיד יהיו חוד החנית של צה"ל. תודה רבה לעירית טל, רכזת שנת ההמשך בפלך, על התיאום והארגון של מפגשים כאלה ורבים אחרים במהלך השנה כדי לסייע לבנות ולכוון אותן קראת שירות משמעותי.

 

ביום חמישי התקיימה צעדה של תלמידים ומורים, ביוזמת מנהל קהילתי גינות העיר, לאורך המסילה כאות הזדהות עם בית הספר הדו-לשוני שהוצת בתחילת השבוע. לצעדה, בה השתתפwו תלמידים מבתי ספר באזור פארק המסילה הצטרפו בנות משכבת י' יחד עם מלוות מטעם בית הספר. בסוף הצעדה התקיימו מעגלי שיח עם התלמידים בהנחיית מתנדבים בשכונה לדיון בנושאים המורכבים והקשים שעלו בתקופה האחרונה לפני השטח. יישר כח לתלמידות שהצטרפו לצעדה.

בשנה שעברה, סיירה השכבה (אז ט') במסגרת יום השיא באזרחות לאורך המסילה. הבנות נפגשו עם אחת הגננות בגן הילדים של בית הספר הדו-לשוני וחוו מפגש משמעותי שהציג דוגמא לאמונה באפשרות לחיים של שיתוף. אנו שולחים חיזוק לצוות ולתלמידים של בית הספר ולתושבי השכונה.

 

בשבוע הבא בתיכון
יום א', פתיחת פרויקט תנ"ך ואמנות בשכבת יא'
יום ג', מגמת ערבית בשכבת יא' יוצאת לגדנ"ע אופק
יום ד', סיור של"ח לשכבת ט'

 

מהנעשה בחטיבה
greeceביום חמישי נערך יום חווייתי לבנות שכבת ז' בנושא תרבות יוון העתיקה. יום זה נערך כסיכום וסיום ללימוד הנושא בשיעורי היסטוריה.
בתחילת היום שמענו הרצאה מפי אפרת גל בה למדנו על התחומים בהם השפיעה תרבות יוון על התרבות המערבית כיום. היה מעניין ומחכים. תודה רבה לאפרת.
לאחר מכן התחלקו הבנות לקבוצות ובהן השתתפו בסדנאות העוסקות בתחומים שונים בתרבות יוון – אומנות, ספורט, תיאטרון וספרות. בסדנאות אלו למדו הבנות את הנושא, התנסו בו באופן מעשי ואף הכינו תוצרים.
בהמשך התכנסנו, כל בנות השכבה, לבושות בטוגות ועונדות זרי עלים לסיום חגיגי של היום בו בנות הקבוצות השונות הציגו את תוצריהן בפני כל השכבה. בסוף היום קינחנו בארוחה עם מאכלים מן המטבח היווני המסורתי (והמודרני).
תודה רבה לעדי לוביץ על ארגון היום ולמנחות הסדנאות: תהילה אקריש, תמר גנאור, עדינה כליל-החורש ומיכל שוורץ.

 
ביום שני שבוע הבא נצא שכבות ז'-ח' בעז"ה לטיול בעקבות המכבים לקראת חג החנוכה הקרב ובא.

 
שבת שלום!