‍‍06.25.2018 // י״ב תמוז תשע״ח

 

ערב שבת קודש, פרשת חוקת

 

לכבוד סוף השנה והיציאה לחופשה, זה הזמן להודות בהערכה רבה למחנכות, לצוותים המקצועיים, לרכזות, לאנשי המנהלה וההנהלה ולכל אלה שבזכותם התקיימה שנה של עשייה חינוכית, פעילה, מגוונת ומעשירה.

 

בנוסף, אנו מודות לחנה גודינגר (דרייפוס) על דברי התורה המחכימים שליוו את ההודעות השבועיות בשנים האחרונות. אנו מברכים אותה בהצלחה רבה ובטוחים שתמשיך להפיץ תורה  בכל אשר תפנה.

 

איחולים חמים לחופש נעים ורגוע!

 

——————————————

אירועי סיום השנה בחטיבה ובתיכון –

 

מדעים – ביום ראשון, בנות ט' ביקרו במעבדות בלמונטה ט' כל קבוצה עבדה בתחום דעת אחר: קבוצת ביולוגיה התנסתה בהפקת דנ"א מתאי רוק, ותצפית בפעילות הליזוזים מתאי הרוק. לאחר מכן, הבנות השתתפו בסדנאות: תצפית בתאי לחי, הכרת מבנה הנחש, מבנה גולגולת של טורפים.

קבוצת כימיה עסקה בתגובות כימיות שונות: למדו מהי תגובה כימית, וחוו מספר תגובות, כמו זיהוי סוכר, חומצות ובסיסים, חימצון חיזור, גן כימי. לסיום הכינו גלידה טעימה עם חנקן נוזלי. קבוצת פיזיקה-עתודה עסקו באופטיקה. הן קיבלו סקירה על יסודות האופטיקה, ולאחר מכן  בצעו חקר של עדשות במעבדת האופטיקה.

תודה לדליה ולאילון שליוו את הפעילות ותודה לבתיה, רכזת המדעים בשכבה.

 

ביום ראשון התקיימה לשכבת י שיחה עם נעה מבורך חברת הקואליציה הדתית למאבק בזנות. השיחה עסקה בחלקו של הציבור הדתי במאבק בזנות, חזון מול מציאות, והיוותה השלמה לסיור שנערך בדרום ת"א.

 

ביום שני, כחלק מיום שיא של המעורבות החברתית הגיע יוסי סעידוב לספר על תהליך הקמתו של פארק המסילה כמהלך שהתחיל מיוזמה של תושבים שהיה להם אכפת ורצו לחולל שינוי. יוסי סיפר על הקשיים שהתגלו בדרך ועל הכלים שסייעו לתושבים לקדם את מטרתם. לסיום נתן לבנות טיפים כיצד ניתן לקדם רעיון חברתי ולהפכו לפרויקט יישומי. ההרצאה הייתה מעניינת ומחכימה.

 

לשון – שכבת י' סיכמו תהליך ביצירת משחקים ללמידת החוקים הלשוניים. תודה לנעמה וכל הכבוד לתלמידות על היצירתיות ועל המשחקים היפים וכיפיים

 

יום בישול לכיתות ז-י  ביום שלישי קיימנו את יום בישול המסורתי, הפעם בניחוח ארוויזיון.  הכיתות עבדו יפה, שתפו פעולה והכינו מטעמים והשאירו "מטבח" נקי ומסודר. שכבת ט' עקפה בשתי נקודות את שכבת ז וזכתה במקום הראשון.

 

תערוכת שטעטל -כבכל שנה, הקימו תלמידות יידיש בכיתה י' דגם של העיירה היהודית, השטעטל. זהו סיכום מיוחד ללימודיהן על החיים היהודיים במזרח אירופה והזדמנות מרגשת להיפגש עם בעלי המלאכה והדמויות המגוונות שחיו שם. יישר כח לבנות על למידת טקסטים ותרגומם ועל הקמת העיירה לתפארת. תודה רבה לדבוירה קוסמן, המורה ליידיש על הניצוח על המלאכה.

 

שפות – ביום שלישי התקיים  יום שיא בשפות לכיתות ט'  ביוזמת המורות לשפות, רותי המורה לצרפתית, דבוירה המורה ליידיש ואורלי המורה לערבית, יצאנו לסיור סיכום ברחוב הנביאים בירושלים. את הסיור פתחנו בככר ספרא ובמגרש הרוסים, שם נפגשנו עם המעצמה הגדולה שתקעה יתד משמעותית בירושלים בסוף המאה ה-19 ולמדנו כמה מילים ברוסית… משם המשכנו לרחוב אתיופיה ודברנו על הקהילות האתיופיות הנוצרית והיהודית, למדנו מה זה כתב געז ועוד שתי מילים באמהרית. ממול לכנסיה האתיופית שוכן הבית בו גר מחיה השפה העברית אז ניצלנו את ההזדמנות לספר על אליעזר בן יהודה ועל מפעל חייו- העברית! סמוך לבית ההיסטורי, גר מר  שפירא שאירח אותנו בביתו ושיתף אותנו, בשפה הצרפתית, בסיפור חייו המרגש בתקופת השואה ולאחריה. משם צעדנו לאתר נבי עוקשא הסמוך וזו היתה הזדמנות מצויינת לשיר בערבית ולספר על המקום. המפגש עם נשים וילדות המתגוררות בשכונה הביא את החשק לדבר קצת יידיש וגם לשיר כמה שירים. קינחנו בארטיקים קרירים ושיר סיכום על גלידה בשפה הערבית בהנחייתה של אורלי! תודה למורות על היוזמה והשיתוף וליורם על ההדרכה.

 

היסטוריה – יום שיא בהיסטוריה לכיתה י' לסיכום הלמידה, יצאו כיתות י' ליום סיור בירושלים. הסיור נפתח בביקור במוזיאון חצר היישוב הישן שבו נחשפו הבנות להווי החיים בירושלים במחצית הראשונה של המאה ה-19. לאחר מכן המשיכו הבנות למשכנות שאננים ולימין משה ושמעו על מפעלו של משה מונטיפיורי ועל תהליך היציאה מן החומות. היום הסתיים בביקור במוזיאון הרצל ובמפגש עם סיפורו של חוזה מדינת היהודים ושל ראשית התנועה הציונית. תודה לנפת ולימימה על יום מעשיר ומעניין.

 

 

חטיבה - יום מצוינות כתיבהיום מצויינות בחטיבה

ביום ראשון התקיים יום מצוינות בחטיבה במסגרת יום זה נערכו פעילויות לסיכום שיעורי המצוינות השונים שהתקיימו לאורך השנה.

 

יום מצויינות של"ח: את יום הסיכום בחרנו לציין כמובן בטיול. לקראת הטיול הבנות התארגנו והכינו הדרכות, חולצות וכמובן אוכל בשפע לארוחת צהריים.

טיילנו בנחל פרת במסלול שבין נופי פרת לענתות. היה מזג אויר נפלא, נופים משגעים, מים צוננים וארוחת צהריים דשנה. חזרנו עייפים אך מרוצים…

תודה רבה לבנות הנפלאות על ההתארגנות המושלמת וליורם על ההדרכה ועל שנת של"ח משמעותית!

 

בנות העתודה נפגשו באוניברסיטה העברית בגבעת רם. הן פתחו את היום בפעילות חוויתית של תעתועי ראיה, עם אורלי גרפמן ושירה הלר. שמעו הסבר מהם תעתועי ראיה ומדוע הם קורים. לסיום בנו דגם של "המשולש הבלתי אפשרי".

לאחר מכן בנות ז' הוקסמו ביחידה לנוער שוחר מדע מפעילות מעבדה של "קסם הכימיה" – חוו תגובות מרהיבות בכימיה, ושמעו הסבר על המתרחש. בנות ח' הכינו במעבדות בלמונטה סבון. התוצר אמנם לא הופק כמצופה, אך, למדו לעבוד במעבדת כימיה מתקדמת.

 

שפת הסימנים: התלמידות יצאו למוזיאון הילדים בחולון לתערוכה "הזמנה לשקט" שם התנסו בתקשורת ללא מילים. את הפעילות הדריכה מדריכה חרשת איתה הן שוחחו בסוף הפעילות תוך הפגנת ידע בשפת הסימנים.

 

יום המצוינות בפסיכולוגיה הוקדש כולו לנושא שילובם של אנשים המתמודדים עם קשיים נפשיים בחברה, וזאת כהשלמה ללימוד השנתי שבו עסקנו בתיאוריות ובתופעות המאפיינות את כלל האוכלוסייה.

נפגשנו לתפילה וארוחת בוקר משותפת בגן הצפירה. לאחר מכן צעדנו לחצר מוזיאון הטבע, שם פגשנו את תהילה כהן שמרכזת את הגינות הקהילתיות בירושלים והיא הסבירה לנו על הגינה הקהילתית הטיפולית שנמצאת שם, המספקת תעסוקה לאנשים המתמודדים עם קשיים נפשיים. השיחה הייתה מעניינת מאוד, והבנות התעניינו ושאלו שאלות רבות. למדנו על השילוב של אנשים אלה בגינה, על השגרה ותחושת המשמעות שהם מקבלים בעבודה שם ועל הנתינה שלהם חזרה לקהילה. המשכנו להסתובב ולהנות מהגינה היפה. משם עברנו לחטיבה וצפינו בסרט "נפלאות התבונה" .  הסרט מתאר את סיפורו של גו'ן נאש, מתמטיקאי וזוכה פרס נובל לכלכלה שסבל מסכיזופרניה, ובעזרת תמיכתה ומסירותה של רעייתו הצליח להתמודד ולחיות עם מחלתו. הסרט הותיר רושם רב על הבנות ובעקבותיו קיימנו דיון אודות ההתמודדות מעוררת ההשראה של נאש ומשפחתו, על שילובם של אנשים עם מוגבלויות בחברה ועל כוחה של אהבה. היום היה מוצלח והבנות שיתפו פעולה והיו מקסימות.

 

יזמות – בנות קבוצת היזמות נפגשו בבית הספר לסיכום שנה והלכו למט'י (מרכז טיפוח יזמים) בתלפיות, שם הבנות חוו והתנסו בתחרות בנייה עם הנחיות של חשיבה יצירתית. לאחר מכן ניתחו את התהליך, שלבי התיכנון והבנייה בפועל. הבנות נהנו מאוד, למדו הרבה והיתה להן חוויה טובה.

 

כתיבה יוצרת – קבוצת כתיבה יוצרת נפגשה ביום א האחרון במוזיאון ישראל כדי לחוות ספרים וכתיבה באופן מיוחד. הדגש היה על הקשר שבין האיור לטקסט או מה בין העיצוב לכתוב?

נחשפנו לארכיון הספרים הנדירים של ספריית האיור ויצרנו, בהשראת אובייקטים בתצוגה, ספרונים בקופסאות גפרורים. ביער העצים הכחולים סעדנו בפיקניק מסכם וקראנו מפירות היצירה שלנו במהלך השנה.

 

תודה לכל מורי המצוינות על ארגון היום ולמלוות שהצטרפו: יורם, תהלה, שירה, אילת, אודליה, בתיה, אורלי, שירה, אפרת ורוני

 

 

משחקים סוף שנה תשעחיום חלוקת התעודות וסוף שנת הלימודים!

ביום חלוקת התעודות במקביל למפגשי הסיכום עם המחנכות והשיחות האישיות, הבנות נהנו ממשחקי קרקס, ג'אגלינג, התנסות ברכיבה בחד-אופן, ברד ופופקורן ובמשחקי ענק ברחבת הכיתות (בתמונה…). תודה רבה לעדי לוביץ ולמורן שטאל, הרכזות החברתיות על הפקת יום הסיום ועל ארגון המפגשים והאירועים החברתיים לאורך השנה. חוויה שווה אלף מילים. תודה!

 

בנות שכבת ח' קיבלו יחד עם התעודה חוברת המורכבת מחיבורים שהן כתבו בנושא "נשים משפיעות". חוברת זו מהווה סיכום לתוכנית "נשים משפיעות" שנלמדה בחטיבה בשנתיים האחרונות. התוכנית הועברה בשיעור עברית ובמסגרתה הבנות למדו עברית והתאמנו בקריאת טקסטים ובכתיבה תוך כדי העלאת דמותן של נשים משפיעות. בשנתיים אלו הבנות התוודעו לחבורה גדולה של  נשים שכל אחת בתחומה או בעבודה תרמה תרומה גדולה לעולם. השנה, הלימוד נסב סביב בחירותיהן של הבנות, אשר הרכיבו בעצמן את נבחרת הנשים הנפלאה, ובהתאם לכך הלימוד היה פורה ומעניין.

 

צוות המורים קיימו מפגש לרגל סיום השנה בסינמטק ירושלים. הם צפו בסרט "מוטלים בספק" ולאחר מכן שוחחו עם הבמאי, אלירן אליה. המפגש היה מעניין, מרגש ומעורר מחשבה על מהות העשייה החינוכית. תודה לשירלי, יונית ולצוות המארגנות ולוועד המורים וההנהלה.

 

מחזור נב - שבת מסכמתפרידה ממחזור נ"ב – בשבת שעברה, נערכה שבת סיכום לשכבת י"ב במאהל בכפר עציון, הבנות, והמחנכות שלומית ואביה, טיילו ביום שישי באיזור כפר עציון ושכשכו רגליים במעיין עין דובק. במהלך השבת, שוחחו וסיכמו באופן אישי וחברתי את שנותיהן בפלך, ועם הפנים קדימה העלו את החששות והציפיות מהשנים הבאות.

בסעודה שלישית שוחחו עם תמי ביטון שדיברה איתן על פרידות. השבת הייתה מרגשת והבנות נהנו מאוד. תודה למחנכות, שלומית ואביה. ביום חמישי בערב חגגנו את מסיבת הסיום של כיתה יב. המסיבה נפתחה במפגש עם ההורים, סעודה ולאחר מכן טקס בחצר בית הספר. בין הברכות והדוברים, ההורים הפתיעו את כולן והופיעו עם שיר מיוחד שמסכם את השנים של בנותיהן בפלך.  הטקס כולו היה מרגש ומשמח. בנות י"ב היקרות, שמחות וגאות יחד אתכן. צאתכן לשלום (ובהצלחה במעט הבחינות שנותרו)!

 

 

שבת שלום לכולם, חופשה נעימה, בטוחה וטובה!