לכבוד שנת היובל לפלך, בשנת 2016, קיימנו מספר אירועים לחגוג את הייחודיות של פלך לאורך השנה. 

 

כנס בוגרות

לסיכום השנה קיימנו כנס בוגרות במוזיאון ישראל. שמחנו מהמפגש המחודש עם רבות כל כך (מעל 1,000 נשים!) מהבוגרות הוותיקות שסיימו במחזור הראשון של פלך ועד הטריות ביותר שממש סיימו את לימודיהן. הערב נפתח במפגש מחזורים בגן הפסלים ולאחריו שיעורים קצרים שהעבירו מורים ותיקים במרחבי המוזיאון והתכנסות מרגשת ברחבת קראון. אלבום תמונות מהאירוע ההיסטורי: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1733043343635737&type=3&__tn__=-UC-R

 

 

ערב הוקרה לצוות פלך לדורותיו

במסגרת חגיגות היובל התקיים ערב הוקרה לצוות פלך לדורותיו. למפגש, שהתקיים בבית מזי"א בירושלים, הגיעו קרוב למאתיים אנשי חינוך שהיוו חלק מהצוות בפלך מאז היווסדו. הערב נפתח בשולחנות עגולים סביבם ישבו אנשי צוות ותיקים וצעירים וחלקו את חוויית ההוראה והעבודה בפלך, אז ועכשיו. יחד, חשבו על ייחוד החינוך

הפלכי, על חלקו ותרומתו למהפכה הפמיניסטית הכללית והדתית, וכיצד ניתן להמשיך ולהנחיל את הערכים החינוכיים עליהם הושתת בית הספר לפני חמישים שנה.

נשאו דברי ברכה, מנהלת בית הספר, שירה ברויאר, הרב בני לאו, ששימש כרב בית הספר שדיבר על ייחודו של בית הספר כפורץ דרך וחנה גודינגר (דרייפוס) המשמשת רב בית הספר שדיברה על המתח בו נמצא המורה בין תפקידו כנושא הסמכות והמסורת לבין החובה שלו להיות מחדש ומוביל סדר חברתי חדש.

 

 במרכז הערב הוענקו מגני הוקרה מטעם הצוות והתלמידות לשלושת המנהלות שהובילו את בית הספר בגאון. לגב' פנינה רוזנבליט, שייסדה את בית הספר יחד עם בעלה הרב שלום רוזנבליט ז"ל בשנת 1966, לפרופ' אליס שלוי, ולגב' שירה ברויאר, מנהלת בית הספר בשנת היובל. אות הוקרה  מיוחד ניתן ליו"ר הוועד המנהל, מר מיכאל הוכשטיין שמלווה את בית הספר ותומך בו מזה למעלה משלושים שנה.

 

לגלריית תמונות מערב ההוקרה

 

 

"מפגשים" עם פנינה רוזנבליט

במסגרת תכנית "מפגשים" זכינו לארח את הגב' פנינה רוזנבליט, שהקימה יחד עם בעלה, הרב שלום רוזנבליט ז"ל את בית הספר "פלך". בני הזוג רוזנבליט חיפשו לבתם מסגרת מתאימה, ולא מצאו את שחיפשו. הם רצו בית ספר שיחנך לעולם דתי שישלב מחויבות לעולם ההלכה אך גם להשכלה רחבה, נאורות ופמיניזם. לכן החליטו להקים בעצמם את בית הספר שעמד לנגד עיניהם. שבע שנים ניהלו בני הזוג רוזנבליט את בית הספר ולאחר עזיבתם לקחה את המושכות פרופ' אליס שלוי.

הגב' רוזנבליט סיפרה לתלמידות התיכון והחטיבה מה היו המניעים והמחשבה מאחורי הקמת בית הספר, שיתפה בחוויות וההתמודדויות עם החברה שמסביב. פנינה באה יחד עם בתה וכלתה, בוגרת פלך, נכדותיה (שאחת מהן היא תלמידה בפלך) ונינה אחת. כך זכינו לארח שושלת פלך לתפארת. תודה לפנינה ולבנות המשפחה. אנחנו מאחלות לה ולמשפחתה בריאות ואריכות ימים!

לצפייה במפגש ביוטיוב 

 

 

 

במהלך שנת היובל לפלך התקיימו שתי תוכניות שנפרסו על פני השנה. האירועים נועדו לבוגרות ומשפחות פלך, לקהל הרחב ולתלמידות בית הספר בי"א ו-י"ב.

"פלך מארח"

"פלך מארח"  תכנית שעוסקת בנושאי רוח ואמנות. במפגש, שהוקדש למשוררת זלדה, כיבדה אותנו בלימוד משותף הגב' לאה קוגוט שהנחילה לדורות של תלמידות אהבת ספר ודעת ולאחריה שיחה עם הבמאי יאיר קדר והקרנה של סרטו על המשוררת, "זלדה – אישה פשוטה". האירוע היה מיוחד והדגיש עד כמה הרוח והאמנות על גווניה מלווה את בית הספר בכל זמן. 

 

 

בית מדרש בוגרות פלך

בית מדרש הוא בסיס רב שנים לצורת הלמידה בבית הספר ובחרנו לפתוח בית מדרש לבוגרות. את הלימוד הנחו חנה גודינגר (דרייפוס) ששימשה בתפקיד רב בית הספר ויאיר פורסטנברג שלימד בפלך שנים רבות.

נפלה בידינו הזכות לארח למפגש הפותח של בית המדרש שתי נשים שהן מאבני התווך והיסוד של בית הספר, פרופ' אליס שלוי ואשת ההלכה מלכה פיוטרקובסקי. ניתן לצפות בלימוד המשותף כאן  במפגשים הבאים למדנו יחד עם בוגרות וצוות שהגיעו ללמד וללמוד יחד עם בני זוגן ובנות משפחה.