את ההכנות ליום השואה התחלנו מספר ימים לפני עם שיחת עדות של ניצול השואה, נח שטרן.

נח ומשפחתו גרו בסלובקיה בשנות המלחמה, ברחו מעיר הבירה ברטיסלבה ונדדו בין כפרים. נח סיפר בהתרגשות על הסיוע שקיבלו מאישה מקומית בשם מריה מטולובה, שהוכרה כחסידת אומות עולם. תודה רבה לנח על שיחה מעוררת השראה על כוחה של תושייה ואמונה בזמנים אפלים.

 

את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בנות החטיבה פתחו את בשיעורים עם המחנכות בכיתות מענייני היום. לאחר מכן השתתפו בטקס בתיכון.

לאחר מכן בנות החטיבה זכו לשמוע שיחות עדות מפי ניצולי שואה, הגב' שרה דמבוט, סבתא של נעם דרייפוס ומר אלימלך שטמלר שסיפרו את קורות משפחתם בשואה וסיפור הצלתם. העדויות היו מעניינות ומרגשות. היום נחתם בצפייה בסרט "יהי זכרך אהבה" המספר על שואת יהודי סלוניקי ועל סיפור אהבה של אסיר ואסירה באושוויץ שנרקם תחת תנאים בלתי אנושיים.

 

בנות התיכון למדו עם סופי את השיר של פרימו לוי- "הזהו אדם?", המופיע בפתיחת הספר הנושא את אותו שם. תודה לסופי על הלימוד המרגש.

לאחר מכן בנות החטיבה והתיכון השתתפו בטקס  בהובלת בנות המשלחת לפולין. בנות המשלחת הקריאו קטעים מתוך יומניהם ודברים שכתבו תוך כדי המסע ובעקבותיו.

עדה אחימן הגיעה לספר את סיפור החיים של חמותה, יהודית נויגרשל אחימן, ששרדה את השואה. עדה סיפרה במיוחד על נקודות האור – אנשים רבים בדרך של יהודית שהצילו את חייה בהזדמנויות שונות. תודה רבה לעדה על שהביאה לנו את סיפור ההישרדות המרגש של יהודית חמותה בצורה מרתקת. סיימנו את היום בצפייה בסרט "הכחשה", המספר על פרשת אירווינג, מכחיש השואה, ותביעתו את חוקרת השואה דברה ליפשטדט.

 

תודה לכל השותפים ליום משמעותי זה, לשרה, אלימלך ועדה ששיתפו בסיפוריהם וסיפור משפחתם ולבנות המסע לפולין שערכו טקס אישי ומרגש.

יום השואה