בשנה שעברה, במסגרת פעילות של מעורבות חברתית, החליטה קבוצת בנות משכבת י' להירתם למאבקה של עירית רון, מסורבת גט. הן נפגשו עם עירית, שלחו מכתבים לבית הדין ואף הגיעו להפגין מול בית הדין בעת שנערך דיון בעניינה של עירית. בעקבות הפעילות הרבה שלהן, נערך בבפלך יום עיון משותף לבית הספר ולהנהלת בתי הדין.

 

יום העיון לעגונות ולמסורבות גט בפלך נפתח בנוכחות הרב שלמה דיכובסקי דיין בבית הדין הגדול (בדימוס) ומנכ"ל בתי הדין הרבניים היום, הרב אריאל אדרי רב בשכונת הר חומה ודיין, עו"ד בת שבע שרמן שני והרב אליהו מימון, מנהל אגף עגונות בבית הדין. הציבור באודיטוריום כלל תלמידות משכבות י' יא' ויב' וכן הורים שנענו להזמנתנו והגיעו להשתתף ביום מיוחד זה. יום העיון נפתח בדבריה של שירה ברויאר: "בשבוע שעבר זכתה עירית רון לגט אחרי מאבק בן 9 שנים, מבוגרת מכדי שיהיו לה ילדים. זעקתן של הבנות באה מכאב, אך גם מפחד. מי יעמוד לצידן אם חלילה מי מהן תהיה לעירית רון?"

yom iyun 1

שירה התייחסה לביקורת שהושמעה כנגד התלמידות כשיצאו להפגין מול בית הדין, וקראה מתוך המכתב שכתבו התלמידות את הדברים הבאים: "הצטרפנו להפגנה כבנות דתיות ואורתודוקסיות שההלכה חשובה להן, ושכואבות את כאב מסורבות הגט. מטרתנו הייתה להראות את התמיכה שלנו כציבור בנקיטת מהלכים אקטיביים בעניינה של עירית רון, ואת חוסר השקט שאנו חשות ממשך ההליך הארוך שהיא נאלצת לעבור בדרכה לקבלת גט כשר.

מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב שלמה דייכובסקי ערך סקירה של ההתפתחויות והשינויים שעוברים בתי הדין הרבניים בשנים האחרונות. הוא הציג את האמצעים להפעלת סנקציות על בעלים מעגנים והתייחס למקרים בהם בית הדין מפעיל סנקציית מאסר על הבעל המעגן.

הדיין הרב אריאל אדרי עסק ביחס ההלכתי לאישה עגונה במקורות ולמעשה, הוא סיכם ואמר כי: "מדינת ישראל צריכה להגביר את הכוח השיפוטי של בתי הדין הרבניים, כדי לסייע להילחם בתופעה".

מנהל אגף העגונות, הרב אליהו מימון, סקר את פעילות אגף העגונות שהוקם לפני כארבע שנים. הוא הראה כתבה ששודרה בערוץ 2 בו המשטרה מצליחה לתפוס סרבן גט שעיגן את אשתו זמן רב בעזרת בלשים שהפעיל האגף שבראשותו.

yom iyun 2

יום העיון נחתם בפאנל בנושא: "הצעות למניעת סרבנות גט", בהשתתפות:  עו"ד בת-שבע שרמן-שני עו"ד יעקובי והדיין הרב אדרי. עו"ד בת שבע שרמן הגיבה לדברי קודמיה והרשימה מאד בדבריה על הפתרונות הקיימים כבר היום למניעת תופעה הסרוב. בין השאר דיברה על הסכמי קדם נישואין שנכתבו בשנים האחרונות ושכבר עמדו במבחן בית המשפט. היא קראה לתלמידות פלך ליצור מסורת בית ספרית של מחויבות לחתום על הסכם קדם נישואין, תופעה שיכולה לקדם את המודעות לחשיבות ההסכמים ולהשפיע על החברה הישראלית כולה.

בבואנו לסכם את יום העיון אנחנו חשים שעשינו מהלך חינוכי משמעותי וחשוב. החל מעבודתה המצוינת של הדס קסל, רכזת המעורבות החברתית, שחינכה את תלמידותיה לאקטביזם חברתי ועזרה להן ללמוד לעומק את הנושא בו בחרו לפעול, ולמצוא את הדרכים המתאימות לפעולה. עבור לעמידתה האיתנה של סופי פפר כנגד טענות משרד החינוך על מעשי התלמידות. טענות אשר הביאו את התלמידות לכתיבת מכתבן שבעקבותיו נולד יום העיון.

יישר כח ותודה לכל אלה שנתנו ידם למהלך החינוכי הייחודי הזה.