לכבוד סיום לימוד פורה במחצית, התקיימו ימי שיא לשכבות ט-י במקצועות השונים

 

 

לפניכם טעימה מהפעילויות הרבות שהתקיימו. זאת הזדמנות לומר תודה גדולה לכל המורים שהפיקו ימי שיא יצירתיים, מעניינים ומהנים!

תודה גם לתמר רכזת השכבות ולאוריה על העבודה הנמרצת מאחורי הקלעים. ואחרונות תודה רבה לבנות שבמהלך שבועיים למדו במרץ, היו מגוייסות, רציניות ושתפו פעולה, נהנו וגם ידעו להכיר תודה.

image3_244_2015-11-29_16-29-01

 

במסגרת יום השיא בספרות התארח בבית ספרנו הסופר סמי ברדוגו ושוחח עם שכבות י', י"א ומגמת ספרות י"ב. הייתה זו הזדמנות להתוודע באופן בלתי אמצעי ליוצר ישראלי מוכשר ומוערך, לשמוע אותו מקריא בקולו קטעים אחדים מיצירותיו ולשוחח עמו, ב"גובה העיניים" על חייו, יצירתו, ותובנותיו לגבי החיים בכלל.

לדבריו, "חלק ממעשה האמנות מלווה בחוסר ידיעה" גם עבור הכותב שאין לו בהכרח עדיפות או עליונות  על קוראיו. עוד סיפר, כי תכופות אומרים לו הקוראים כי סיפוריו מדכאים, מתארים מציאות קשה, מחניקה, אך עבורו זוהי המציאות שהכיר וחווה. הוא לא חווה אותה כמחניקה. אלא כנורמטיבית. לדעתו, אין לדבר על "נורמלי "או "לא נורמלי". שכן, לכל "אחד" יש את הנורמליה שלו. כך גם לגבי נושא המשפחה, שחוזר בסיפוריו. תמיד מדובר במשפחה חסרה, שזה גם חלק מסיפור חייו, ואלה הן המשפחות "השלמות והרגילות" בעיניו.

הרבה שתיקה היתה בחייו. הוא גדל בבית לאם אנאלפביתית, בבית נטול ספרים ונטה לשתוק תקופות ארוכות. גם בסיפוריו, הדמויות כמעט לא מדברות, אך לכל אחת יש קול.

השיחה היתה מרתקת, והבנות שהיו קשובות ושאלו שאלות נבונות, יצאו מהמפגש בעיניים בורקות. גם ברדוגו הביע את התרשמותו מבית הספר "פלך" כ"מקום המאפשר דיון עמוק, פתוח ורציני "וביקש למסור את תודתו ל"תלמידות הנבונות והמעורבות".

תודה ליעל אליאסף ולצוות הספרות על יום מעניין ומעשיר.

image3_244_2015-11-29_16-29-01

ביום שישי שעבר נערך יום שיא בגמרא לשכבות ט' וי', בנושא אגדות יסוד בתורה שבעל פה.

היום נפתח בהרצאה של לאה רוזנטל על דמותו המיוחדת של רבי אליעזר בן הורקנוס. לאחר מכן המשכנו בסדנאות קטנות, אותם העבירו מורי השכבות, וכל תלמידה למדה היכן שליבה חפץ:

למדנו את האגדות על הלל ביום השלג, תנורו  של עכנאי, רבי אלעזר בן דורדיא, ארבעה שנכנסו לפרדס, הלכה לעומת אגדה והמחלוקת בין רבן גמליאל ורבי יהושע על תפילת ערבית.

בכל הקבוצות היו דיונים מרתקים ומשמעותיים. תודה רבה ללאה רוזנטל שהגיעה במיוחד ולמורים לגמרא.

image3_244_2015-11-29_16-29-01

יום שיא בשל"ח לכתות ט' במישור החוף הדרומי.

הטיול החל ב'ארמון' של ניצנים הישנה, שם שמעו הבנות על סיפורם המיוחד של מתיישבי ניצנים וסיפור גבורתם במלחמת תש"ח. בחיזיון האור קולי במקום התוודעו לסיפורה המרגש של הלוחמת מירה בן ארי ושאר הלוחמות האמיצות במקום.

משם המשיכו למסלול ב'ים החולות'- מן האחרונים שנשארו בארצנו הקטנטונת, טיפסנו בדיונות והגענו עד לים.

המראה המיוחד, מזג האויר הנפלא וכמובן הים ושפע הצדפים- השאירו טעם של עוד.

משם נסעו הבנות לרחובות והשתתפו בהתלהבות במיזם החסד הגדול של 'לקט ישראל'.

יישר כח לתמר ולעירית על היוזמה ותיכנון היום! תודה למורן ולמחנכות נפת וליאת על הליווי וליורם על ההדרכה.

image3_244_2015-11-29_16-29-01

יום השיא בשפות הסתכם בקשר העמוק, הפורה, המחדש ומפעים בין תרבויות והשפעתו על תרבות השירה הישראלית המודרנית.

נעמי צנטנר, מוזיקולוגית, בוגרת פלך, הציגה את הדברים והדגימה דרך שירים ומקורות את השפעות הערבית, היידיש והצרפתית על תרבות השירה הישראלית. תוך שימת הדגש על הייחודי בזמן ובמקום.

בהמשך, התלמידות התכבדו במאכלים המאפיינים כל תרבות. לסיום, כל קבוצה תרמה שיר בשפה שלה ולמדה את חברותיה.

שררה אווירה של שמחה, אחדות, הבנה, עומק ותקווה לעולם טוב יותר. תודה רבה לחנה אהרון שגם הצטרפה ללמד את השיר בצרפתית.

בתקווה להמשך של שיתוף בין שפות ואחווה בין עמים.

תודה למורות השפות טלי ברגמן, דבוירה קוסמן ורות אילוז על יום משמח ומעניין!

image3_244_2015-11-29_16-29-01

 

יום השיא בהיסטוריה לכיתה ט' נערך כהשלמה ללימוד על תרבות האסלאם וכפתיחה לעיסוק ביהדות ארצות האסלאם בימי הביניים.

את היום פתח פרופ' נחם אילן בהרצאה על הרמב"ם, ועל האופן שבו שירתה למדנותו את מנהיגותו. לאחר מכן עברו הבנות בין שלוש סדנאות:

יעל אליאסף, המורה לספרות, ערכה "מסיבת גן" ונתנה הצצה לשירת החשק של משוררי ספרד בימי הביניים.

תמר גנאור, המורה לאמנות, הנחתה סדנה בעיטור קרמיקה בעקבות סגנון היצירה הערבי.

אודליה קניזו, המורה למחול, אירחה את בת-חן כהן שהדריכה את התלמידות בריקודי בטן.

הבנות נהנו מאוד מהפעילות המגוונת והלא-שגרתית. תודה רבה לנחם, על הירתמותו כתמיד להיענות לבקשותינו ועל הרצאתו המרתקת, ולכל המורות שהשתתפו בסדנאות.

יום השיא בהיסטוריה לכיתה י': במחצית החולפת התלמידות למדו על תנועת הנאורות, שדגלה בערך השוויון בין כל בני האדם, אך ראו שגם בתקופת הנאורות היו רבים שהמשיכו להיתפס כשווים פחות.

יום השיא הוקדש למאבקן של הסופרג'יסטיות באנגליה בתחילת המאה העשרים, אותה קבוצת נשים שנאבקה למען השגת זכות בחירה לנשים. היום נפתח בצפייה בקטעים מתוך הסרט מרי פופינס, והתלמידות ראו את האופן הביקורתי שבו מוצגות הסופרג'יסטיות בסרט זה.

לאחר מכן צפו בסרט 'סופרג'יסטיות', שמציג את המאבק באופן מרגש, נוגע ללב ומעורר השראה. הצפייה בסרט פתחה דיון שנגע גם בהיבטים האקטואליים של הנושא.

תודה לימימה ועדה על ארגון ימי השיא ולכל המורות שהשתתפו!

image3_244_2015-11-29_16-29-01

יום השיא באנגלית עמד בסימן המחאה התרבותית של ה"רנסאנס בהרלם" בשנות ה-20. הבנות ראו סרטו, בחנו את הידע שלהן בKAHOOT וכתבו שירים משלהן הקשורים למחאה חברתית בנושאים שונים. יישר כח לכל הבנות שהשתתפו וכתבו והציגו.

תודה גדולה לצוות אנגלית על הפקת היום היצירתי והמחדש.

image3_244_2015-11-29_16-29-01

יום השיא בנושא מעורבות חברתית לכיתות י' הוקדש לנושא הנגישות בחברה והבנות התבקשו לחשוב על פרויקטים שקשורים לנושא.

בתחילת היום, הגיעו נציגות מפרויקט המנהיגות "LEAD",  חן פרי, תכלת פרלמוטר ותהל שטובר (תלמידת י"ב), להציג את הפרויקטים שהן יזמו במסגרת LEAD ולהנחות את התלמידות בפיתוח פרויקטים משלהן.

בסוף היום, יצאנו עם שלושה פרויקטים –

שבוע לאחר מכן התחילו תלמידות שכבת י' לעבוד על הפרוייקטים שלהן –

בנות קבוצת השילוב בחברה הלכו ביום שני למפגש עם תלמידים מבית רחל שטראוס, במטרה להתחיל מהלך של הכנת הדרכות משותפות לטיולים שיטיילו ביחד.

בנות קבוצת האפליקציה לעיוורים נפגשו עם עדי, נער עיוור, ובנות קבוצת הנגשת המעיינות נפגשו עם אליעד, נער נכה.

עדי ואליעד סיפקו לקבוצות את נקודת מבטם ועזרו למקד את הפרויקט ולהבין כיצד ניתן להתחיל. תודה רבה לכל העוסקים במלאכה, בהם יורם, המורה לשל"ח, שהצטרף למהלך.