‍‍02.12.2015 // כ״ג שבט תשע״ה

מפגשים הכנה לבחירות –  לאחר שבשבוע שעבר פתחנו את נושא מערכת הבחירות בישראל ושרטטנו את הקווים הכלליים שלה, כיתות ט-י המשיכו לשלב השני בהכנה לבחירות לכנסת.  השבוע התחלקו התלמידות ל- 11 קבוצות, כמספר הרשימות לכנסת הבאה, וכל קבוצה קיבלה לידיה את אחת הרשימות הגדולות המתמודדות בבחירות. כל קבוצה למדה לעומק על הרשימה: מי עומד בראשה, מה המצע של הרשימה, מי המפלגות הכלולות ברשימה, פעילות פרלמנטרית בכנסת האחרונה, סיסמאות תעמולה וכו'. הקבוצות הכינו כרזה ובה עיקרי הממצאים שלה וכל הכרזות תלויות בכניסה לבית הספר לעיון והתרשמות. השלב הבא יכלול מפגשים עם חברי כנסת מובילים ולבסוף, קיום מדגם בחירות בית ספרי. כל הכבוד לבנות שעבדו בשיתוף פעולה ומתוך עניין. תודה לתמר ולשלומית על הפעילות המוצלחת!

כיתות יא-יב צפו בהצגת תיאטרון הבובות 'הערב היפה בחיי' העוסקת באלימות במשפחה. ההצגה נוגעת בסוגיה קשה זו, ומעלה אל פני השטח מציאות מורכבת מאוד הקיימת סביבנו. לאחר ההצגה קיימה השחקנית נעה אריאל דיון עם התלמידות בו הציגה תמרורים וסימני אזהרה בהם חשוב להבחין בקשרים עתידיים. בשיעורי חינוך בהמשך השבוע התלמידות עיבדו את תכני ההצגה עם המחנכות.

ביום שני שעבר, העביר ההיסטוריון פרופ' נחם אילן שיעור לבנות קבוצת 'אמירים' בכיתה ט'. קבוצת אמירים מזמנת לבנות אפשרות ללימוד הסטורי מעמיק ורחב יותר במסגרת שיעורי היסטוריה. נושא הקורס השנה הוא "מהפכנות בחברה שמרנית – בימי הביניים ובימינו". השיעור עסק בדמותו של רס"ג, המהפכן השמרן – מחולל ארון הספרים היהודי, מי שתרם תרומה מכרעת למעבר של החברה היהודית מחברה אוראלית לחברה שהספר עומד במרכז תרבותה, וכמי שראוי שישמש השראה גם ל"מהפכנים" ו"מהפכניות" בחברה הדתית שלנו היום. תודה רבה לפרופ' אילן על השיעור המרתק ומאיר העיניים.

שבת יידיש – כמדי שנה, בשבת שירה, מגמת יידיש יא מבלה את השבת ביחד אצל המורה דבוירה קוסמן. דבוירה סיפרה על השבת בביתה:
הרבה הכנות קדמו לשבת מיוחדת זו: הסברים מעמיקים על מבנה החברה החרדית החסידית שחיה בשפת היידיש. הכנת חוברת דו לשונית יידיש-עברית עם דברי תורה, פרקי עיון והיסטוריה, שירי יידיש וזמירות שבת, וכמובן קניות ובישולים של מאכלים "יידישאים".

התפללנו קבלת שבת בבית הכנסת המפואר של בעלז ואחר הסעודה שוחחנו עם משפחת שרייבער והלכנו לטישים במאה שערים. השמחה והשירה עטפו אותנו באוירה הנעלית של השבת. בשבת בבוקר אחר התפילה והקידוש בשטיבל של חסידי זידיצ'וב זכינו לברכת הרב פנחס כהנא, שדיבר בשבח מרים הנביאה כמודל לבנות ישראל המובילות בהלל והודיה לה'. אחר הסעודה חגגנו את יום-ההולדת של הדר רוזנטל, שיחקנו משחק שאלות על הפרשה, התפללנו מנחה בזכרון משה וסיימנו את השבת אצל שושי ויינער, אשה צעירה עם ילדים שפתחה לפנינו את ביתה וסיפרה על חייה של אשה חסידית היום.
יצאנו מן השבת עם נכס גדול ויקר, יש לנו עוד משפחה שעדיין לא הכרנו.

תודה רבה לדבוירה שממשיכה את מסורת שבת היידיש עבור תלמידות פלך. בימים אלה שכבת יב' מסיימת את החזרות וההכנות להפקה השנתית. הזמנה מצורפת. בהצלחה לכולן לקראת האירוע!

ערב אסטרונומיה – סוכנות החלל הישראלית מציינת מידי שנה את שבוע החלל הישראלי שבמהלכו מתקיימים עשרות אירועים ברחבי הארץ בנושאי חלל ותעופה. האירועים מתקיימים  סמוך ליום השנה להתרסקותה של מעבורת החלל קולומביה שבה ניספו כל אנשי הצוות ובתוכם אילן רמון. גם בפלך ציינו אירוע זה בערב אסטרונומי ראשון שבו חנכנו את הטלסקופ החדש של בית הספר. הערב נפתח בהרצאה מרתקת שנתן דוד פרל על מקומנו ביקום בהתמקדות על מערכת השמש. לאחר מכן יצאנו לצפות בטלסקופ ובשמיים בהנחייתם של דוד פרל, אבי מרזל ואסתר נוטריוס תלמידת כתה יב'. צפינו בצדק וירחיו, בירח הכמעט מלא, בפלאידות ועוד.. הערב היה מרגש ומהנה. תודה למרגלית ולצוות פיזיקה על היוזמה והפקת ערב מרתק ומהנה!

בשבוע הבא בתיכון…

תלמידות ערבית בכתה י' יוצאות לגדנ"ע

מפגש עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יתקיים ביום שלישי לכיתות יא-יב

ההפקה ביידיש תתקיים ביום חמישי – ההזמנה מצורפת

 

מהנעשה בחטיבה

ביום רביעי ט"ו בשבט התכנסנו לצפות בהצגה של קבוצת דרמה על נקדימון בן גוריון. הסיפור מתאר מצב של יחסי אדם – אדמה – אלוקים ונגע בנושא השנתי שלנו "אדם ואדמה". כמו כן הסיפור מתקשר למסכת תענית אותה לומדות הבנות בשיעורי תושב"ע. השחקניות הציגו באופן מקסים ומקצועי ועל כך כל הכבוד להן ולמורה יפית בן זמרה!

ביום חמישי ט"ז בשבט יצאו בנות רבות לטיולי בני עקיבא ועזרא, ולכן ארגנו יום מיוחד. לאחר תפילה משותפת (אליה הצטרפו גם כמה תלמידות מן העבר שכיום בכתה י'…) הכנו לוחות מודעות מחומרים טבעיים וגילינו יצירתיות רבה בקרב בנות רבות. לאחר מכן שמענו הרצאה מרתקת מפי אלון אליאסיאן אבא של רוני מכיתה ז' בנושא טיהור שפכים ושימוש חוזר במים בהם אנו משתמשים יום יום בשירותים (כן כן…). ההרצאה לוותה במצגת תמונות שהמחישו את התהליך וכולנו למדנו והחכמנו. נושא זה חיבר אותנו שוב לנושא השנתי "אדם ואדמה". לאחר מכן יצאנו להתנדבות בגן הילדים הסמוך, הצגנו לילדים את "מעשה בשקיק" ולמדנו אתם על הפירות. סיימנו את היום בעריכת סדר ט"ו בשבט כהלכתו, תוך קריאת קטעים, ואכילה לפי העולמות השונים "יצירה", "בריאה" ו"עשייה" – ע"פ מסורת המקובלים. תודה לכולן – מחנכות, מורות ובנות על שיתוף הפעולה והאווירה הנעימה.

ביום זה גם יצאו בנות רובוטיקה לתחרות מחוזית של רובוטיקה. הבנות החלו בלימודי הרובוטיקה בשלב די מאוחר בשנה והגיעו להשגים מאד יפים. במהלך היום הן עברו בין שופטים שונים שבדקו את המשימות שהצליח לעמוד בהן הרובוט שהן בנו, וכן את העמידה בפרוייקט חינוכי שהן הכינו בנושא הוראת עברית. במשך היום הן ראו עוד רובוטים והכירו עוד קבוצות, וכך נכנסו עמוק יותר לעולם הרובוטיקה. למרות שהנבחרת שלנו לא הגיעה למקומות הראשונים אנו מאד גאות בה ויודעות כמה רציניות הבנות היו וכמה קשה הן עבדו. כל הכבוד לבנות הקבוצה: אליה פרידמן שקד ויינשטיין,עדי פישמן וגבריאלה שולמן שייצגו את הנבחרת בכבוד רב היום ולבנות הנוספות של הקבוצה שעמלו במשך החודשים האחרונים על הפרוייקט – יערה בייזר, תמר אפשטיין ותהילה ברוכי. תודה רבה למורה לרובוטיקה מליסה פרגיאדקי שהובילה את הקבוצה!

ברכות הצלחה לבנות שנבחרו למועצת התלמידות החדשה: שקד רכמוט, עפרי פלדמן, יעל שבתאי, אליה פרידמן, נעמה דולב, נעה כרמלי, צופיה ג'מאל ואביגיל ברנשטיין.

בשבוע הבא נצא בעזרת ה' לשבת חטיבה בזכרון יעקב!

 

ההפקה ביידיש תתקיים ביום חמישי הבא כ"ג בשבט, 12.1 בשעה 19:00

ערב תנך ואמנות יתקיים ביום רביעי, כ"ט בשבט 18.2

19:00  פתיחת תערוכה ומופעי מחול, 20:00 – התכנסות באודיטוריום מוזיקה תאטרון כתיבה יוצרת.

 

שבת שלום ומבורכת!