‍‍02.20.2017 // כ״ד שבט תשע״ז

גדנע מזרחנים 2017*ביום ראשון יצאה קבוצת ערבית בכיתה י' לארבעה ימי גדנ"ע מזרחנים. הבנות חוו ארבעה ימים גדושים תחת משמעת צבאית שיעורים רבים, הקשורים בצבא בכלל, ובחיל המודיעין בפרט, תוך שימת דגש על חשיבותה של השפה הערבית. בנוסף, הן ארגנו ערב תרבות מקסים הנוגע למדינות במזרח-התיכון. בין השיעורים, המתחויות ל"הקשב!", "כן המפקדת", "לא המפקדת", בוקר טוב פלוגה ב'", "לילה טוב פלוגה ב'", ועוד ועוד הן הכירו בנות מבתי ספר ברחבי הארץ והתנהגו למופת. כל הכבוד וח"ח לעדי אורבך שקבלה בתום הגדנ"ע תעודת "חניכה מצטיינת"! תודה לטליה ברגמן המורה לערבית שליוותה את הבנות לאורך השבוע.

 

8857-566x312*ביום שלישי הבנות שלומדות צרפתית  בכיתה ט ו- י ,יצאו לתאטרון  החאן לראות את ההצגה המצויינת "תעלולי סקפן" של מולייר . לפני כן בכיתה למדנו על מולייר, על המאה ה-17 ועל ההשפעה של הקומדיה דל-ארטה על יצירותיו. ההצגה, בתרגומו של נתן אלתרמן הייתה טובה והשחקנים מעולים!

כמה תגובות של הבנות לאחר ההצגה: "היה ממש כיף " "נהניתי מאוד " "ההצגה שצפינו בה היום הייתה יפה ומצחיקה, השחקנים היו מעולים והעלילה הייתה מעניינת, נהניתי מאוד בהצגה" "ממש כייף ללכת לתאטרון". תודה לרות אילוז, המורה לצרפתית על הלמידה החווייתית שמעוררת את תרבות צרפת לחיים.

 

*כחלק משבוע הכוננות במערכת החינוך, קיימנו תרגיל המדמה מצב של רעידת אדמה. הבנות ירדו מהכיתות בזריזות וביעילות ובסיוע הצוות שעזר לשמור על הסדר. למרות שהבנות לא הסכימו לצאת לחנייה ולהירטב בגשם, התרגיל עבר בהצלחה!

 

במסגרת פעילות ההעשרה במדעים לבנות ט', הן ביקרו  שוב במעבדות בלמונטה. כמו בפעם הקודמת, הבנות עבדו בשלוש קבוצות בשלושת תחומי הדעת – כימיה, פיזיקה וביולוגיה – כך שכל אחת נחשפה הפעם לתחום דעת שני. בנות העתודה עסקו בכימיה בהכנת תמיסות קולואידית של ננו חלקיקי זהב ובדקו את תכונותיהן. בפיזיקה עסקו בחשמל סטטי ובאופטיקה. בביולוגיה עסקו במגוון רמות הארגון בהן עוסקת הביולוגיה.

הפעילויות היו חוויתיות מאד, והבנות החכימו ונהנו מאד.

 
מטאטא2*השבוע קיימנו אסיפה כללית בנושא נקיון. ההחלטות שהתקבלו היו לקיחת אחריות של התלמידות על הרמת כסאות בסוף היום, הוספת מטאטאים לכל כיתה והשיעור מתחיל רק כשהכיתה נקייה. מועצת התלמידות ויערה קאופמן הובילו את האסיפה. אנו שואפות ללמוד בכיתות נקיות ומסודרות וכן להקל על עבודתם של עובדי הנקיון והתחזוקה של בית הספר ולשם כך דרוש שיתוף פעולה ותשומת לב של כל אחת ואחת לסביבתה.

 

בשבוע הבא…

ביום שלישי סיור של"ח לכיתות ט' שפלת יהודה

 

ביום חמישי נקיים לימוד ושיחה על לבוש וצניעות עם שלומית שבות וחנה גודינגר (דרייפוס). השיחה תתקיים בספריה לצד לימודים סדירים כך שהבנות ייבחרו וירשמו מראש אם מעוניינות.

השיח בנושא מתבקש במרחב בית הספר גם מהצוות אך גם ע"י הבנות. עם זאת במקביל יש מהבנות גם קולות של כעס על העיסוק בנושא ועל האופן של הטיפול בו, ולכן השיחה הנה בגדר הצעה ולא חובה ונערכת במרחב אינטימי- בספריה למעוניינות.

 

 

ההפקה ביידיש של בנות מגמת יידיש יב תתקיים ביום חמישי.

מוזמנים לטעום קצת מאווירת העיירה היהודית בהצגה על פי סיפורי שלום עליכם.

 

מהנעשה בחטיבה

 

*בשבת שעברה, פרשת בשלח ושבת שירה,ט"ו בשבט (שבת מלאה ייחודיות…) יצאו כל בנות החטיבה לשבת משותפת באכסנית מעיין חרוד. נושא השבת היה "כי האדם עץ השדה" – הקשר בין האדם לטבע. את יום שישי ניצלנו לסיור ב"ביו-תור" בקיבוץ שדה אליהו, שם מתמחים בגידול ירקות אורגניים ובהדברה ביולוגית. הבנות למדו על חרקים קוטלי מזיקים, על תנשמות טורפות עכברים ועל חמורים אוכלי עשבים שוטים המזיקים לעצי התמר. החמורים גם זכו לארוחת בוקר מידי הבנות. במהלך הסיור פגשו הבנות בעצים הבנגליים המיוחדים, התפעלו מהכלניות הרבות והצבעוניות במדשאות הקיבוץ ולמדו על החיים בו.כלניות בקיבוץ

לקראת שבת הכינו כמה בנות משתי השכבות קבלת שבת מוזיקלית עם נגינה נפלאה של חלילי צד, מנדולינות וגיטרות, והשירה היתה נהדרת. במהלך השבת נערכו תפילות ובתוכן כמובן קריאת התורה שהבנות הובילו בנועם, ונערכו סדרי ט"ו בשבט בכיתות ובשכבות. בערב שבת התקיימו פעילויות חברתיות שוועדות הכיתות הכינו, ובמהלך היום התקיימו שיעורים של המחנכות ושיעורי בחירה מגוונים של המלווים הנוספים, כמובן בנושאי טבע ואדם. את השבת חתמנו בסעודה שלישית עם שירה נעימה ויפה של כל הבנות בהובלת שכבת ח'.

השבת כולה אופיינה באווירה נעימה וטובה בין השכבות ובתוכן, ואיפשרה גם היכרות מסוג אחר לצוות ולבנות באמצעות שהייה משותפת לאורך השבת.

הרבה תודות מעומק הלב…

לעדינה כליל-החורש על הארגון כולו ועל העברת סדנה בשבת, לפייגי וציון שעזרו בארגון והעבירו שיעורים במהלך השבת, לרוני בת השירות שדאגה לתלמידות כיתתה בכל רגע והעבירה שיעור, למורה מורן שטאל שהצטרפה, העבירה שיעור והוסיפה לאוירה הטובה, למחנכות שעמלו, הכינו, לימדו, דאגו ותמכו: ציפי, חפצי, תהלה, אודליה ואפרת שגם הכינה את הבנות לחזנות ולקריאה בתורה באופן מדוייק ויפה, לרחל שגם העבירה סדנה במהלך השבת, לבנות שהכינו בקפידה את הקריאה בתורה וההפטרה, לחזניות, למנגנות בכלי הנגינה שהתאמנו רבות, לבנות הועדות שהכינו פעילויות, וכמובן לקב"ה – שבין ימי קור לימי גשם נתן לנו שבת נעימה ושמשית והחזיר את כולנו בשלום הביתה.

 

*ביום שני הגיעה לכיתה ז'2 מרצה מטעם משרד המשפטים לשיחה על גלישה בטוחה.  המרצה דיברה על ההיבטים המשפטיים וההשלכות בחוק לעבריינות רשת. היא הסבירה על הפצת תמונות, שיימינג ושאר פעולות בעייתיות המתבצעות באמצעות המכשירים הסלולריים. הבנות השתתפו, שאלו ובעיקר למדו על רצינות נושא זה והזהירות הנדרשת מאיתנו.

ביום רביעי נפתחה בכיתה ז'2 סדנא שתמשיך לאורך ששה מפגשים בנושא עיתונאות ותקשורת. המפגש הראשון עסק בתכנים סמויים בפרסומות. הבנות נהנו, והחכימו מאד.

תודה רבה לציפי מחנכת ז'2 על יוזמות חשובות אלו.

 

שבת שלום!