‍‍11.14.2016 // י״ג חשון תשע״ז
השבוע נפתחה תערוכה של תלמידות כיתה י' בגמרא. לאחר לימוד משותף של פרקי המשניות הפותחים של מסכת בבא בתרא התבקשו בנות כיתות י', לבחור משפט אחד העוסק בנושא הגבול מתוך המשניות ולצלם בהשראתו תמונה. לאחר השקעה רבה, נפתחה התערוכה בה מוצגות התמונות הנהדרות ולצידן הסברים קצרים. אתם מוזמנים לבקר בתערוכה, להתרשם ולחשוב על גבולות בחיים בכלל. תודה רבה למורי הגמרא.
ביום שלישי, יצאו תלמידות המגמה לביולוגיה, משכבה יא', לסיור אקולוגי בבריכות הדגים בעמק בית-שאן, בדגש עופות מים. בסיור הושם דגש על תופעות ועקרונות ביולוגיים, והדגמתם מתוך תצפית בלתי אמצעית ביצורים חיים בבית גידולם הטבעי.
היה חם בעמק באותו יום, וגם הדרך התארכה מאוד, אך התלמידות לא איבדו את הרוח הטובה, ועסקו במשימות הסיור בחריצות ונחישות. תוך שהן נעזרות במשקפות וטלסקופים מקצועיים, התלמידות צפו בציפורים במצבי מנוחה, תעופה, לכידת מזון ומארב לטרף. הן זיהו את מיני העופות הרבים, ע"פ מאפיינים מורפולוגיים והתנהגותיים, וע"פ מיקומן באזורי הבריכה האופייניים לכל מין. בנוסף, יכלו להתרשם משיטות של הדברה ביולוגית המיושמים בשדות הקיבוצים ולדון ביתרונותיהן לעומת שיטות הדברה מזיקות יותר. יישר כוח לבנות המגמה ותודה לעדית ארליכמן על ארגון סיור מרתק ומהנה.
ביום שלישי במסגרת מפגשים התארח אריק ספיק לדבר על מערכת הבחירות בארה"ב. הוא ניסה להסביר על שיטת הבחירות האמריקאית ועל המשמעות של הבחירות האחרונות.
תלמידות ט' יצאו ביום חמישי לסיור של"ח ראשון לשנה זו וטיילו בנחל אוג. תודה לשרה ועירית על ליווי הטיול וליורם על טיול מוצלח!
דב"ש  פתחנו בשיעור של עו"ד שרה חבר, בוגרת מדרשת לינדנבאום בנושא חתירה לדיבור פתוח ואמיתי עם הקב"ה. שוחחנו על המקום בו אנחנו נדרשים לדון על הדברים הקשים לנו ולא לקבל את הכל באמונה פשוטה, כמובן כשאין מצב של חילול השם! השווינו בין הדיבור הרצוי והמקובל על ה' של איוב לעומת הדיבור המחלל את שם ה' של בני ישראל במסה ומריבה. לאחר מכן אכלנו ארוחת ערב טעימה ודיברנו על ההלכה בהלכות תלמוד תורה של הרמב"ם (פרק ג הלכות א-ב) על גדולת מעלת לימוד התורה ומה זה אומר על הלימוד שלנו.
בנוסף ללימוד, חידדנו והשוונו פרטים על הבחירות בארה"ב….
סיימנו את הערב בלימוד משותף עם חיים גרבר, על המשמעות של הגשם הראשון והגשם המתחדש בכל שנה ואיך אנחנו יכולות ללמוד מהחוויה הזאת על היופי והעוצמה של דברים טבעיים ויומיומיים.
אנו שמחות על הרחבת קבוצת הלומדות ומזמינות את כולן להצטרף גם בשבוע הבא!
ביום חמישי פתחנו את פרויקט "דורשות תנ"ך" במסגרת לימודי תנ"ך מוגבר בי"א בהרצאה של הרב יהודה מאלי. הרב יהודה דיבר על סוגים שונים של אומץ בתנ"ך, על היחס בין אומץ פיזי לאומץ מוסרי ועל נשים אמיצות בספר שמות ששינו את ההיסטוריה. ברכת הדרך לבנות הפרויקט ולצוות המלווה אותו.
בשבוע הבא בתיכון…
ביום ראשון, יום מיוחד לציון 21 שנים לרצח יצחק רבין ז"ל במהלך היום נקיים טקס ושיעורים מיוחדים בנושא
ביום חמישי תתקיים הפלכיאדה, יום הספורט הבית ספרי לזכרה של חגית צדוק ז"ל
מירוצי שדה לכיתות ז-יב. בהצלחה!!
מהנעשה בחטיבה
ביום שלישי, ז' בחשוון, מועצת התלמידות החליטה לקדם בברכה את החורף. בנות המועצה נכנסו לכיתות עם מגשי תה ועוגיות אותם חילקו לתלמידות בליווי פעילות של מציאת פסוקי תנ"ך העוסקים בגשם ומטר וכן מציאת שירים שזה הנושא שלהם. תודה רבה לבנות המועצה על פעילות מתוקה ומחממת לב זו.
לשיעורי אמירים בכיתה ח' נלווית סדרה של מפגשים והרצאות עם מהפכות בעולם הסובב אותנו. ביום רביעי האחרון פתחנו סדרה זו בשיחה עם פרופ' נחם אילן, שנרתם זו השנה השלישית להרחיב את הבנתן של הבנות לגבי המצב הסבוך במזרח התיכון. נחם עזר לעשות סדר במושגים המוכרים לבנות, נתן כמה כלים להתבוננות במציאות והדגיש את חשיבות המשקפיים הערכיות בהתבוננות זו. הבנות נותרו עם כמה הבהרות חשובות ועם שאלות רבות שנותרו ללא מענה, כמתבקש ממורכבות המצב. תודה מקרב לב לנחם הנענה תמיד בשמחה לבקשות אלה ולאפרת גל מרכזת התכנית.
קבוצת העתודה המדעית של שכבת ח' זכתה לשמוע השבוע ביום רביעי שיחה מפי נציגה מעמותת spaceil אשר סיפרה לבנות על משימת העמותה: הנחתת חללית ישראלית ראשונה על הירח. הבנות שאלו שאלות רבות והתעניינו מאד והנציגה ענתה על השאלות. על מנת שלא להשאיר את הדברים בלי תחושת ממשות, לאחר השיחה הבנות התבוננו דרך הטלסקופ של ביה"ס בירח שבעזרת ה' והעמותה עוד נגיע אליו בחללית ישראלית… תודה רבה לדוד פרל המורה לפיזיקה על ארגון ההרצאה ובכלל על פיתוח העניין האסטרונומי בקרב תלמידותינו.
 
שבת שלום!