המסע לפולין

מספר ימים לאחר פורים, יצאו תלמידות י"א ו-י"ב למסע לפולין.

משלחת לפולין - גילוי מצבה בלודזהמסע החל ביום רביעי בבית הקברות בלודז', שם פתחו את המסע בטקס גילוי מצבה של סבא של דבוירה קוסמן. הבנות הצטרפו למשפחתה של דבוירה לטקס משמעותי ומרגש והמשיכו בסיור בבית הקברות ללמוד על יהדות לודז' לפני השואה ובמהלכה.

המסע הפגיש את הבנות עם החיים היהודיים העשירים בפולין לפני השואה ועם האירועים הנוראיים שפקדו את העם היהודי במהלכה. הבנות ביקרו בערים ובעיירות, בגטאות ובמחנות. בשבת שהו בלובלין, זכו להתפלל במבנה הישיבה ולשאוב כוחות להמשך.

את הבנות ליוותה העדה גיטה, שסיפרה את סיפור חייה והוסיפה מחכמתה במקומות רבים במסע.

תודה גדולה לכל אחת מנשות הצוות שהצטרפה למשלחת.

טקס סיום משלחת לפולין תשעחהמסע הסתיים בטקס מרגש בנוכחות ההורים בטיילת ארמון הנציב ולאחריו ארוחת בוקר מושקעת. הבנות חוו את הדברים לעומק, כולן, בנות וצוות, חזרו עמוסות חוויות, רגשות ומחשבות שימשיכו ללוות אותן במשך תקופה ארוכה.

 

המסע בארץ

במקביל למסע בפולין, יצאו התלמידות שבחרו שלא לנסוע לפולין למסע בארץ בסימן משואה לתקומה.

במהלך המסע ביקרו הבנות בנקודות חשובות בדרך להקמת המדינה. המסע החל באנדרטת מגילת האש, עבר בבית הקברות בקרית ענבים ובמוזיאון הרצל, חוזה המדינה.

ביום השני סיירו במוזיאון הפלמ"ח והכירו את סיפורם של הגח"ל, גיוס חוץ לארץ, עולים חדשים שהצטרפו ללוחמים מיד עם הגעתם ארצה ועל קשיי הקליטה וההתאקלמות. במוזיאון האצ"ל פגשו את איש האצ"ל יוסקה נחמיאס שסיפר את סיפורו האישי. היום השני הסתיים בהיכל העצמאות, המקום בו הכריז בן גוריון על הקמת המדינה.

בערב, זכינו לפגוש את ניצולת השואה חנה מליסדורף ששיתפה אותנו בקורותיה במהלך השואה ולאחר עלייתה ארצה.

מסע בארץ תשעח היכל העצמאותביום השלישי נסעו הבנות למחנה המעפילים עתלית ולמדו את סיפורי ההעפלה המורכבים והמרגשים ולאחר מכן ביקרו בשדות כדי לשמוע את סיפורם של הצנחנים היהודיים.

סיום המסע התקיים בהר הרצל, באנדרטה לחללי נצר אחרון וטקס מסכם. הבנות הרגישו שלמדו פרקים חשובים בהיסטוריה של מדינת ישראל ושל העם היהודי ולקחו איתן הרבה חומר למחשבה ולעשייה להמשך הדרך.

תודה ליערה, רונה ויורם על הובלת המסע.