‍‍12.17.2017 // כ״ט כסלו תשע״ח

ערב שבת חנוכה, פרשת מקץ

 

* השבוע יצא לאור עלון לחנוכה שיצא בארבע שפות: עברית, יידיש, ערבית וצרפתית. עיתון השפות מוקדש לנושא חנוכה, ומתרכז בעיקר במנהגים השונים שהתפתחו בתפוצות במשך שנות הגלות הארוכות. וכיום הפכו לנכס של כל עם ישראל. יישר כוח מיוחד לאורלי שטרחה על העיצוב, לרותי שהביאה יצירות של תלמידות ולתמר שדאגה להדפסה!

 

* ביום ראשון (10.12) יצאו כל תלמידות ביה"ס להתנדב באופן קבוצתי במקומות בהן התנדבו בראש השנה. יצירת קשרים ארוכי טווח ע"י חזרה לאותם מקומות ההתנדבות לקראת החגים בונה קשרים עמוקים יותר בין בנות ביה"ס לשכונה, והופכת את הפעילות למשמעותית יותר. בין המקומות שהבנות התנדבו בהם נכללים גני חינוך מיוחד, בית מוזס, בתי אבות, עמותת שק"ל, מועדוני יום, גן לילדים עם לקויות ראייה ועוד. הבנות הוכיחו בגרות, רגישות, וחום לב כלפי האוכלוסיות עימן עבדו, וההתנדבות הבאה מתוכננת לקראת ט"ו בשבט. כל הכבוד לליאת פרבר שארגנה את היום!

 

* ביום שלישי (12.12) ערב נר ראשון של חנוכה יצאו תלמידות כיתה ט' לסיור שלח בבית גוברין בנושא 'ממרד החשמונאים עד מרד בר כוכבא'. בסיור ערכנו תצפית מתל מרישה על מרחב נחלת יהודה מהר חברון ועד לשפלה. טיילנו בעולם התת קרקעי 'ארץ אלף המערות' של העיר בית גוברין. עסקנו בניגוד התרבויות היהודית וההלינסטית, דרך מערות הקבורה המרשימות. קינחנו בביקור במערות הפעמון המדהימות של העיר. היה מזג אויר מצויין, אוירה טובה והכנה נפלאה לחנוכה. תודה למורות רותי אילוז וימימה חובב על הליווי וליורם על ההדרכה.

 

* בימים אלה ממש, מתארגנת קבוצה להשתתפות בדאטתון הירושלמי. מדובר בתחרות לפיתוח רעיונות חינוכיים בת 24 שעות שתחל ביום חמישי ה- 12.28 במוזיאון המדע בירושלים. מורות, מורים, ותלמידות מוזמנות להשתתף.

מה זה DataThon?

Datathon הוא סוג של Hackathon ,שזה שילוב של המילים Hack ו-Marathon באנגלית, או במילים פשוטות – מרתון של פיתוחים בסוף שבוע אחד. מדובר באירוע בו נפגשים כדי לפתח פתרונות חדשניים במשך 24 שעות ברצף. האירוע מפגיש בין אנשי חינוך, תלמידים, מפתחי תוכנה, יזמי אד-טק, מעצבים ועוד, לטובת שיתוף פעולה בפיתוח של מספר פרויקטים במקביל העוסקים בשאלה חינוכית בוערת.

זוהי הזדמנות חד פעמית להשתתף בפרוייקט מדהים שיכול לפתוח לכן דלתות לכל החיים, ולהשפיע באופן ממשי על החוויה החינוכית בארץ.

פרטים והרשמה אצל מתניה מאלי – 0556655462.

 

* שכונת בקעה נבחרה להשתתף בפרויקט להפחתת זיהום אוויר במרחב השכונתי. זהו פרויקט SUNRISE של האיחוד האירופי, המופעל בשיתוף עיריית ירושלים והמינהל הקהילתי בקעה.

למרות שלא כל משפחות פלך מתגוררות בשכונה, נשמח לשיתוף פעולה שלכם במילוי השאלון, שנמצא בקישור https://idc.az1.qualtrics.com/jfe/form/SV_bDVsGpjij3kSZIp

חשוב לציין שהסקר אנונימי והפרטים נאספים לצורך עיבוד סטטיסטי בלבד.  אורך זמן מילוי הסקר 5-7 דקות.

 

 

מהנעשה בחטיבה:

 

ביום שני (11.12) ביקרו תלמידות ז' במוזיאון המדע. הן עברו בין מוצגי תערוכה נפלאה במלאת 200 שנה להמצאת האופניים. בתערוכה עשרות מוצגים פעילים, אוספים היסטוריים מקנדה ומהולנד, אופניים ייחודיים עכשוויים, עבודות אמנות, סרטוני וידאו, גרפיקה ועוד. הן למדו על האופניים כמכונה מופלאה שתחילתה במאה-19 עם המצאת אופני ההליכה ועד לאופניים החדשניות של ימינו; הן פרקו שרשראות של סוגי אופנים שונים, למדו על תפקיד השרשרת, הכירו סוגי גלגלים שונים המותאמים לתפקיד האופניים (שטח, מרוץ, פעלולים ורגילים). לסיום הכינו לעצמן ספינר.

 

הבנות קיבלו שי – כרטיס כניסה בחינם למוזיאון. מומלץ מאד לנצלו. תודה לבתיה על היוזמה והארגון ולעירית ותמי שליוו את הסיור.

 

ביום שלישי (12.12) התקיים יום שיא בתושב"ע בנושא מצוות עשה שהזמן גרמא וב"אף הן היו באותו הנס". התלמידות עברו בתחנות על מצות שונות: נר חנוכה, מגילה, ארבע כוסות, קידוש בשבת, אכילת מצה, ומצות שופר. בכל תחנה למדו הבנות על הסיבה לחיוב נשים: אף הן היו באותו הנס, או מצוה שיש עמה לאו, או מצוה שהנשים קיבלו על עצמן.

 

בסוף היום הבנות השתתפו בחידון מסכם, והצליחו בו יפה מאוד. תודה רבה לצוות תושב"ע על ארגון הפעילות היפה, דבורה רוזנצוויג, דבי צימרמן ושלומית שבות.

ביום רביעי (13.12) חגגנו את חג חנוכה בחטיבה. פתחנו את היום בתפילה חגיגית עם הלל והמשכנו בשיעורים בכיתות העוסקים בענייני חנוכה. לאחר מכן השתתפו הבנות בפעילות "חנוחורף" (שילוב של חנוכה וחורף) שארגנו בנות המועצה. בפעילות היו תחנות שונות בהן עברו הבנות, חדרי בריחה מושקעים, תחנה של קישוט סופגניות ו- just dance. בסיום הפעילות התכנסנו כולנו לאכילת מרקים חמים וטעימים שהכינו בנות החטיבה, ובנוסף נפרדו בנות המועצה מהבנות ונערך טקס הענקת המפתח לבנות המועצה החדשה שנכנסת לתפקידה.

 

זו הזדמנות להודות לבנות המועצה על פועלן: אוריה, תרון, שני ועליזה וכן תודה רבה למורה ציפי סגל שליוותה אותן לאורך השנה.

בהצלחה רבה למועצה החדשה!

 

לאחר החגיגות יצאו הבנות להתנדבויות שונות ברחבי העיר וסייעו בחיתוך ירקות, ובאריזה ומיון של מצרכי מזון המיועדים לחלוקה לנזקקים. הבנות הגיעו עם מוטיבציה גבוהה ועבדו ביעילות רבה. כל הכבוד להן!

תודה רבה לכל המורות שליוו את הבנות: שלומית, מרים, פייגי, תהלה, ציפי, חיה, שירה ועדי.

 

שבת שלום וחנוכה שמח!