‍‍02.13.2015 // כ״ד שבט תשע״ה

אירועי השבוע

יולי אדלשטיין - בחירות תשעההשבוע זכינו לביקור של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין. מר אדלשטיין הגיע לשוחח עם תלמידות י"א-י"ב במסגרת ההכנה לבחירות הקרבות. הוא דיבר על שיטת הבחירות בארץ על יתרונותיה וחסרונותיה ועל עשייתו הפוליטית בשנים האחרונות. במהלך דבריו הוא התייחס לחשיבות העילאית שהוא רואה בזכות הדמוקרטית לבחור ולהיבחר ובהליך הבחירות כולו. הוא הקדיש זמן להסביר מדוע יש עדיפות לתמוך במפלגות הגדולות ועודד את הבנות שיכולות להצביע, לנצל זכות זו! השיחה עם יו"ר הכנסת היתה מעניינת וחשובה, וכולנו הרגשנו את ייחודיות המעמד ואת חשיבותו. תודה רבה ליו"ר הכנסת על שכיבד אותנו בנוכחותו ובדבריו.

 

 

נציגות משרד החינוךביום שני השתתפו הללי מזא"ה ומוריה בזק מכיתות ט', חברות מועצת התלמידות של בית הספר, בהשתלמות רכזים חברתיים של משרד החינוך. הן הצטרפו לפאנל תלמידים שעסק במעורבות דמוקרטית של בני נוער באיכות חייהם בבית הספר, ברשות ובמדינה. הללי ומוריה הציגו את העשייה שלנו בבית הספר והתייחסו לנושאים שונים שהופנו אליהן. הן ייצגו את עצמן ואת בית הספר בצורה מכובדת ובוגרת, דיברו היטב והותירו רושם עז במיוחד על עשרות אנשי החינוך שצפו בהן, יישר כח! המשיכו כך!

ביום שני במסגרת המעורבות החברתית,  שכבת ט' ו-י' שמעה שיחה של יוסי סעידוב, ראש מנהל קהילתי גוננים. סעידוב, ממובילי המאבק למען פארק המסילה ומיוזמי "15 דקות" ארגון צרכני תחבורה ציבורית דיבר עם הבנות על יזמות חברתית, על דרכים שונות בהן אפשר להניע פרויקטים חדשים ועל כוחה של התארגנות ציבורית. לשיחה הצטרפו נעה דולב וחסד קידר משכבת י"ב ששיתפו את הבנות בפעילותן למען מסורבות גט לפני כשנתיים ומעין גורלין משכבת י"ב, מיוזמות עמותת "בשביל מישהו".  שיחה זו הכינה את הקרקע לפרויקט עליו יעבדו התלמידות בחודשים הקרובים בו הן יקימו מיזם חברתי עצמאי בנושא אותו יבחרו. תודה ליוסי סעידוב ולנציגות י"ב על שיחה מלמדת ומעוררת השראה.

 

יידיש תשעה S

ההפקה השנתית של שכבת י"ב ביידיש התקיימה ביום חמישי בערב. תלמידות המגמה העלו את ההצגה עליה עבדו בחודשים האחרונים בפני תלמידות בית הספר, חברים, הורים ובוגרות. בהומור וכישרון הציגו הבנות את הסיפור "מנחם-מענדל דער לופטמענטש", על פי שלום עליכם. שמחנו לראות בקהל בין שאר האורחים את פרופ' אליס שלוי, שהכניסה את מגמת היידיש לפלך. כל הכבוד לתלמידות המגמה על הערב המהנה. תודה לעירית טל על הבימוי ולדבוירה על הובלת התלמידות לעוד הפקה מוצלחת! יישר כוח!

 

גדנ"ע אופק לשכבת י'  – השבוע יצאו תלמידות ערבית מכיתה י' לשבוע גדנ"ע בגבעת חביבה. במסגרת הגדנ"ע חוו הבנות את המסגרת הצבאית ואת עבודת המודיעין של צה"ל. הן למדו על מדינות ערב, על האסלאם, על השפה והתרבות הערבית והכירו את מורשת הקרב של חיל המודיעין.  הבנות תרגלו ניתוח מידע מודיעיני וכיצד אפשר להשתמש במידע זה כדי לסכל פיגועים ולתכנן מהלכים צבאיים. הבנות חזרו חדורות מוטיבציה להמשך לימודי הערבית, נהנו ודיווחו שלמדו הרבה ונהנו מאוד. כל הכבוד לבנות שהשתתפו ולמצטיינות הגדנ"ע – דנה בר איתן, גינת ויסברג, שרה טקלו ותהל שטובר! תודה רבה למיכאל מרגליות המורה לערבית על ההוראה המשמעותית לאורך השנה ועל ליווי הקבוצה בימי הגדנ"ע.

ביום שני שמעה שכבת י' הרצאה במסגרת שיעורי מחשבת ישראל. הרב דב ברגר, ד"ר רחל פאר והרב מאיר קליין, שלושה אקדמאים שומרי תורה ומצוות התארחו בכיתה ושוחחו עם הבנות על לימודי אבולוציה, תורה ומדע. הבנות הכירו את עיקרי תורת האבולוציה מבחינה מדעית ולמדו על ההבדלים הקיימים בגישות של הוגים דתיים מרכזיים במאה ה-20 כמו הרב אברהם יצחק הכהן קוק, הרב יוסף דוב סולובייצ'יק ור' מנחם מנדל שניאורסון – הרבי מלובביץ' לנושא תורה ומדע ונושא האבולוציה בפרט. השיחה העלתה את המודעות לגישות המגוונות שנמצאת ביחס לנושא ואת האפשרויות שיש לנו להתמודדות עם בעיות תורה ומדע. תודה לדבינה על הבאת השיחה המרתקת.

 

השבוע בדב"ש העביר שיעור פתיחה עמרי שרת, בנושא רמזים תנכיים בשירה העברית. ראינו איך בקיאות תנ"כית תורמת לנו להעמקת ההבנה של שירים, ולהפך, איך קריאת שירה יכולה להרחיב את ההבנה של הטקסט המקראי.

בשבוע הבא בתיכון…

מפגשים עם חברת הכנסת עליזה לביא ממפלגת "יש עתיד"

יום חמישי, הרצאה באינטל לבנות העתודה מדעית טכנולוגית בכיתה ט, י, יא

ערב תנך ואמנות יתקיים ביום רביעי, כ"ט בשבט 18.2

19:00  פתיחת תערוכה ומופעי מחול, 20:00 – התכנסות באודיטוריום ותכנית אמנותית

מהנעשה בחטיבה
לקראת הבחירות הקרבות ובאות וכחלק מהחינוך לחשיבותה של דמוקרטיה ומעורבות אזרחית השתתפו השבוע בנות החטיבה בשיעוריהן של יערה קאופמן ושלומית כהן בנושא שיטת הבחירות הנוהגת בישראל. הבנות הרגישו כי הן פתאום מבינות יותר את הדברים והתבהרו להן מושגים הנשמעים בימים אלה. תודה רבה לשלומית ויערה ואנו מצפות לשיעורי ההמשך בשבועות הקרובים.

קבוצת אמירים "מרד ומהפכה" של כתות ח' ארחה השבוע את מעיין גורלין, תלמידת כתה י"ב מיוזמות פרוייקט החולצות "בשביל מישהו". חולצות אלה הן חולצות טריקו שעליהן הכיתוב "מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו" והן נמכרות בסכום נמוך שחלקו מכסה את עלויות הייצור וכל השאר ניתן לתרומה. מעין סיפרה על התהוות הרעיון, על התגייסות בני נוער רבים בכל רחבי הארץ, על ההתעסקות עם סכומי כסף גדולים ועל רעיונות להמשך הפעילות. הבנות למדו על כוחם הרב של בני הנוער והרגשנו שותפות לשינוי המתהווה. תודה רבה למעין על השיתוף המעניין.

ביום חמישי פתחנו "רשמית" את הנושא השנתי "אדם ואדמה" לקראת שבת החטיבה שתתקיים השבת. הבנות צפו במצגת שהסבירה מדוע דווקא זה הנושא הנבחר לשבת וראינו כי נושא זה הוא גם אוניברסלי – האדמה היא הדבר הבסיסי ביותר לקיומנו, גם דתי – שמיטה, וגם לאומי – ארץ ישראל. דיברנו על עולי העליה הראשונה שעלו ארצה על מנת לעבוד את האדמה וקישרנו זאת לזיכרון יעקב בה נשהה השבת. בהמשך היום הבנות הכינו עם המורות תיקיות מעוצבות עם טקסטים בהקשר הנושא לקראת השבת. אנו מצפות לשבת מהנה, שמחה ומחכימה! תודה רבה למחנכות שעמלו עליה ולאנשי הצוות המצטרפים.

שבת שלום ומבורכת!