‍‍02.04.2019 // כ״ט שבט תשע״ט

*תודה לאילת סגל על כתיבת פרשת השבוע.

 

ביום חמישי הקרוב, יתקיים מפגש לימוד ושיחה עם אילת בנושא עגונות, במסגרת מפגשי "לומדות בפלך". מוזמנים (פרטים נוספים בהמשך).

 

***

 

כמיטב המסורת בפלך, ביום ראשון, תלמידות שכבת ז' השתתפו ב"יום יוון". פתחנו את היום בתוך המערה של אפלטון עם הרצאתו של ד"ר אנדרו גרמן (אבא של אביגיל תלמידת כיתה ז). בהנחייתו פיענחנו יחד את משל המערה המפורסם וקיבלנו טעימה מן הפילוסופיה היוונית. בהמשך התחלקו הבנות לסדנאות במסגרתם הכירו זוויות שונות של התרבות היוונית העתיקה וביניהם, ציור על כדים, הכנת מסכות, מקהלה יוונית, מפגש יוצר עם האודיסיאה, ואולימפיאדה. קינחנו את היום ב"משתה" של סלט יווני על הגג, שם התכנסנו, ושמענו מה עברה כל קבוצה. היתה חגיגה יוונית של ממש. תודה לכל המורות שלקחו חלק בהעברת הסדנאות ולד"ר גרמן על השיחה המרתקת.

 

מסיכות - אנגלית יבבנות יב, שלומדות בימים אלה את המחזה "רומיאו ויוליה" הכינו עצמן לנשף המסיכות בו נפגשו הגיבורים במסגרת שיעורי אנגלית. המשך לימוד מהנה!

 

 

לכבוד שבוע העתודה המדעית ושבוע החלל הישראלי הגיעה לדבר עם בנות העתודה בכיתות ז-ט ומדעי המחשב משכבת י' שרי ברוש-רכב, סמנכלית החינוך של SpaceIL, עמותה ישראלית שמטרתה להנחית חללית ישראלית ראשונה על הירח. שרי סיפרה על התכניות והתכנונים, האתגרים שבדרך ועל החלום שמוביל את המדענים לחדש ולפעול. תודה לשרי על הרצאה מרתקת!שרי ברוש רכב SPACEIL

 

ביום שני האחרון במפגשים נפגשו תלמידות פלך עם חוקרת האמנות, עדי אנגלמן העוסקת שנים רבות בשימור והפצת מורשת אמני ישראל הוותיקים. אנגלמן, בכשרון ובתשוקה הכניסה אותנו לרצף ההיסטורי המקומי בו פעלו האמנים, דני קרוון ודן ריזינגר. דרכם הייחודית התבטאה כבר בחזונם כאמנים צעירים להשפיע על חזות המדינה המתפתחת עם הקמת המוסדות החדשים של מדינת ישראל הצעירה. בהרצאה, צפינו בתיעוד ההיסטוריה האמנותית של שני אמנים אלו: קיר הכנסת ואנדרטאות שעיצב דני קרוון, ועיצוב במרחב הציבורי בתל-אביב, סמלים של חברות ופוסטרים של דן ריזינגר. במהלך השבועיים האחרונים הוצגה תערוכה על פועלם של שני אמנים אלו בגלריית בית הספר, כהכנה למפגש עם אנגלמן. תודה לסופי ובייחוד למאיה, מורה לאמנות ואוצרת התערוכה, על יצירת במה המאפשרת לצפות בכוחה של האמנות ליצור מציאות חדשה. כמו כן תודה גדולה לאוריה, ציון וורקו על העזרה בהפקת התערוכה הזו וכלל התערוכות בבית הספר לאורך השנה.

 

 

כסיכום לתהליך הלמידה בו הרחיבו הבנות את הידע שלהן בעולם המספרים ובהגדרות מתמטיות יצרו ועיצבו בנות כיתה ז' "שעון מתמטי" בו ייצגו כל אחת מהספרות בשעון ע"י ייצוג מתמטי שונה. הבנות הכינו שעונים מקוריים ויפים ונהנו מתהליך העבודה. השעונים המקוריים והאסתטיים נתלו על קירות החטיבה. תודה רבה למורות המתמטיקה שיראל אורלי וצופיה על הפרוייקט.

 

בנות ז זכו השבוע בשיעורי תושב"ע לחוויה קצת אחרת במסגרת יצירת מרכז למידה עבורן. למדנו על נושאים כלליים, והרחבות בעולם התורה שבעל פה בצורה של משחקים והפעלות. רחבת הגג חולקה ל-12 תחנות הפעלה שביניהן: מפת בבל וארץ ישראל בה הבנות התנסו בקריאת והתמצאות במפה ובגיאוגרפיה (של ימי המשנה והתלמוד, עד ימינו). תחנת משחק קלפים על התנאים, תחנת כתב רש"י, בו הבנות פענחו משנה באבות בכתב רש"י, תחנות על ציר זמן היסטורי, מבנה דף הגמרא, מילים בארמית ועוד כהנה וכהנה… תודה לדבורה ולצוות תושבע בחטיבה.

 

 

ביום שלישי, נבחרת האתלטיקה הקלה של בית ספר בכיתות י-יב התחרתה בתחרות אתלטיקה של מחוזות ירושלים ודרום. תלמידות התחרו בריצת 100 ו800 מטר, קפיצה לגובה, קפיצה למרחק, הדיפת כדור ברזל ומירוץ שליחים וזכו במקום שלישי קבוצתי על הישגיהן!

 

כל הכבוד וברכות לזוכות – איריס גורין, אליאורה וייס, ג'הג'ה גרינברג, טליה דוויך, יעל ליבזון, לאה גולדמן, נעה בן שבת, עדי אורבך (מקום שלישי בריצת 800), רוני סלומון (מקום ראשון קפיצה לגובה ומקום שלישי הדיפת כדור ברזל). תודה למורן על הכנת הבנות וליווי התחרות!

 

סיור מגמת ארץ חמישי ואחרון ביחידת מישור החוף, התקיים ביום חמישי. הסיור עסק במהפך ההתיישבות הציונית במישור החוף ובמערכה על דרום מישור החוף במלחמת העצמאות. פתחנו את היום במושבה מזכרת בתיה השומרת גם היום על אופי אותנטי מיוחד במינו, בין השאר ביקרנו בבית הכנסת, מוזיאון הרב מוהליבר, הרפת, הקזרמות, באר האנטיליה ואתר המשוריין. משם המשכנו לגשר עד הלום ולמדנו על הפעולה המוטסת הראשונה של חיל האויר ועל המשמעות הגורלית שלה בעצירת הצבא המצרי בדרכו לת'א. המשכנו משם לאתר ניצנים הישנה, לסיפורו של קיבוץ ניצנים במלחמה, גבורת הלוחמים והלוחמות, הכניעה, השבי והשיבה. בקרנות בארמון, מצבת מירה בן ארי והאנדרטה לזכר האשה הלוחמת. נפרדנו מיחידת מישור החוף בהליכה ב'ים החולות' עד לים העצום ומשובב הנפש.. בהצלחה לבנות בבגרות בעוד שבועיים!

 

כחלק מהשתלמות המורים המגוונת השנה, התקיים מפגש ראשון בסדנת רישום עם מיכל עיר שי. מיכל הסבירה כיצד הרישום יכול לחדד את אופן ההתבוננות שלנו בעולם, והמורות תרגלו שיטות שונות של רישום בפחם ועפרונות. תודה למיכל על מפגש מלמד ומסקרן (ועל הסיידר הטעים!) וליעל בוזגלו מי"ב, שהייתה המודל במהלך הערב.

 

במסגרת התכנית "Mind The Gap" של חברת גוגל, הפעילו המנטוריות נעמי לוי (י"ב) ונועה לוינשטיין (י"א) "חדר בריחה וירטואלי" לבנות העתודה של כיתה ט'. התלמידות נדרשו לאתר שודד מרושע שפרץ למחשבי בן&ג'ריס וחיבל במתכוני הגלידה האהובים. עבודת הבילוש כללה תכנות בhtml, יישום של שיטות הצפנה ועוד. לאחר הפעילות הסבירו המנטוריות על המגמה וענו על שאלות של בנות העתודה. נועה ונעמי מדווחות שהן נהנו להעביר את הפעילות  המשעשעת, והתרשמו מרמת הידע של העתודאיות שהצליחו לפצח את החידה בשיתוף פעולה ועזרה הדדית תוך זמן קצר. לגלידות- שלום!

 

 

השבוע בדבש ארחנו את הרבנית נועה לאו, יועצת הלכה, מנהלת תוכנית יועצות ההלכה וסגנית ראש מדרשת נשמת, שגם לימדה בפלך גמרא והלכה שנים רבות, ולמדנו איתה שיעור מרתק בנושא מקומן של נשים בעולם ההלכה והפסיקה.

 

***

 

*ביום רביעי, יתקיים ערב דורשות תנ"ך של שכבת י"א המסכם את התהליך העיוני והמעשי של בנות תנ"ך מוגבר. הזמנה מצורפת.

 

* מפגש נוסף בסדרת "לומדות בפלך" הפעם עם אילת סג"ל בנושא העגונה המודרנית – כיצד ניתן להתיר עגונות בנות ימינו ולמנוע מראש מצבי עיגון.

 

יום חמישי, ב אדר א 7.2 בשעה 20:00 בבית הספר. נא לאשר הגעה כאן.

 

 

 

 

מזל טוב לעדה אחימן על הולדת הנכד!

 

 

 

שבת שלום!