‍‍09.11.2015 // כ״ז אלול תשע״ה

אסיפת הורים כללית הפותחת את שנת הלימודים התקיימה ביום שני בערב. שירה הציגה את יעדי השנה החדשה ובתוכם חגיגות שנת היובל של פלך ויעדים נוספים. הצגנו גם את המערכת החדשה של יום שישי שנבנתה כהמשך לשיחות שהתנהלו במהלך השנה עם התלמידות. אנחנו מקווים שיום זה יהפוך ליום לימודים משמעותי. שירה חידדה את הנהלים ובהם ההגעה בזמן, האחריות לנוכחות מלאה המוטלת על הבנות והגעה בתלבושת אחידה.

לאחר דבריה של שירה נפגשו ההורים עם מחנכות הכתות להכרות ולשיחה על היעדים החינוכיים של הכתה לשנה זו.

 

המסע לפולין: הורי כיתה יא ויב שמעו אודות המסע לפולין והמסע בארץ הצפויים להתקיים לפני חג הפסח. שתי התוכניות הוצגו לבנות ולהורים, יחד עם המטרות התכנים וההכנה לקראתם. לאחר ראש השנה יתקיימו שיעורי חינוך בכיתות בהם ייבחנו הבנות את השיקולים השונים ביציאה לכל אחד מהמסעות על מנת לבחור במסע המתאים להן. הבנות מוזמנות לפנות למחנכות ולכל אנשי הצוות לחשיבה ולעצה טובה. תודה לארזה וליערה על ריכוז התכניות החשובות הללו לאורך השנה.

 

מפגשים: הרבנית אסתי רוזנברג, ראש בית המדרש במגדל עז שוחחה עם בנות יא' יב' שיחה משמעותית ופותחת לב ומחשבה לקראת ראש השנה. הבנות נהנו מהשיחה וקיבלו השראה מדבריה המשמעותיים.

תלמידות כיתה ט ו-י חוו סדנאות כיתתיות כחלק מההכנה לראש השנה: בין השאר למדו על פיוטים שונים שאנחנו אומרים בימים נוראים, חשבון נפש אישי וציבורי, ועוד. תודה לכל המורים שנרתמו להעברת הסדנאות.

 

סליחות במגדל עוז: בהמשך לבקשתן של בנות יב', יצא אוטובוס למגדל עז ביום שלישי בערב. הבנות זכו להשתתף בסליחות העוצמתיות של המדרשה. יהי רצון שיתקבלו כל תפילותנו באהבה.

 

כינוס חמישי ערב ראש השנה: בכינוס יום חמישי שמענו את שיחתה של חנה דרייפוס לכבוד ראש השנה המיוחד של השנה. חנה ביקשה להאיר הלכות פרוזבול שאנו זוכים לקיים פעם בשבע שנים. היא הסבירה את מהות המצווה ואת הסיבות שהביאו את הלל הזן לפסוק את פסיקתו המפורסמת.

ובשבוע הבא בתיכון

 

צום גדליה: מוקדש ליום מעורבות חברתית. ביום זה ישמעו הבנות הרצאה מפי משה (קינלי) טורפז ראש מנח"י על הפעילויות של מנהל החינוך בירושלים לטובת האנשים החלשים בחברתנו. ולאחר מכן תלמידות כיתות ט-י יעברו ביריד התנדבויות ויבחרו לעצמן התנדבות למהלך השנה. השנה נקיים ביום זה גם בית מדרש חברתי בו נדון בסוגיות חברתיות שונות.

יום רביעי יסתיים בשעה 13:40.

 

סמנריון הכנה לימים נוראים: ימים חמישי- שישי- שבת הם ימי הסמנריון בית ספרי בנושא "קדושה". במהלך ימים אלו ישמעו הבנות הרצאות מפי מיכל נגן, שיבי פרומן, חנה גודינגר (דרייפוס), מיש המר-קסוי, ג'ני רוזנפלד, חגי פרבר ועוד טובים נוספים. ביום חמישי התלמידות ייצאו לסיורים במקומות הקדושים והשבת הבית ספרית תתקיים באכסניית מצדה בתוספת הנוף והרוח המיוחדים של מדבר יהודה.

 

ביום ראשון שלאחר הסמנריון יחלו הלימודים בשעה 10:00. על הבנות לבוא אחרי שהתפללו ואמרו סליחות.

 

שנזכה כולנו לשנה טובה

שנה של דעת והשכל,

שנה בה תראה כל אחת את מעלותיה, ומעלות חברותיה,

שנה של עשיית צדק וצדקה

שנה של בריאות שמחה ומשמעות בכל מעשה ידינו.

כתיבה וחתימה טובה,

 

מכל בית פלך

 

 

מאירועי השבוע בחטיבה

ביום שלישי יצאו בנות כיתה ז' לטיול בסטף לכבוד תחילת דרכן בפלך. פתחנו את היום בשיחה של יורם, שעזר לנו לחבר בין יציאה לטבע לבין חשבון נפש לקראת השנה החדשה. על אף האובך צעדנו בשמחה ובאומץ בין השבילים והטרסות, והאמנו בכל ליבנו שמעבר למסך האבק קיים נוף של הרים ויישובים. לאור (או לחושך…) מזג האוויר סיימנו את הטיול בשעה מוקדמת, לאחר שהתרעננו במעיינות הסטף. תודה רבה ליורם המורה לשל"ח ולמאיר המדריך על הדרכת הטיול ולמחנכות אפרת גל ואודליה קניזו על ליווי הטיול.

 

ביום חמישי קיימנו יום הכנה לקראת ראש השנה. את היום פתחה חנה בשיחת התעוררות בנושא תשובה והיכולת שלנו לפרק קשיים גדולים לחתיכות קטנות וכך להתמודד עמם. לאחר מכן הכינו בנות כתה ז' איגרות שנה טובה  מושקעות בצורה ובתוכן ויצאו לבתי האבות "בית מוזס" ו"בית פרנקפורטר" כדי לחלקם לקשישים הגרים שם. המפגש התחיל בצעדים מהוססים אך במהרה נוצר שיח משותף בו הבנות שאלו שאלות, שמעו ושיתפו מחייהן. האוירה היתה נעימה והשאירה טעם של עוד…

בהמשך עברו בנות כיתות ז' בין שלוש סדנאות של לימוד ושל יצירה בנושא "מלכויות, זיכרונות ושופרות" וכך למדו על תפילת מוסף של ראש השנה וירדו מעט לעומקה ולתכניה. אנו מקוות שהיה יום משמעותי הן מבחינת לימוד והן מבחינת נתינה.

תודה רבה לאודליה, אפרת ורחל על הסדנאות, ולסוזן ועירית על הליווי לבתי האבות.

 

במקביל, כיתות ח' עסקו בלימוד שני פיוטים מרכזיים בתפילת החג: "העוקד והנעקד והמזבח" ו"ונתנה תוקף" , עיון זה הכין את הבנות לקראת תפילות ראש השנה והכניס אותן לאווירת יום זה. לאחר מכן הכינו הבנות אגרות שנה טובה זו לזו ולסיום יצאה כל כיתה להתנדבות. כיתה ח'1 ארזה חבילות מזון לנזקקים בעמותת שכן טוב, הבנות עבדו במרץ למרות החום הכבד ועשו עבודה משמעותית ביותר. כיתה ח'2 יצאה ל"בית ברט", בו גרים קשישים בדיור מוגן, חילקו להם איגרות שנה טובה שהכינו מראש ושוחחו עמם מעט. דרי הבית שמחו על המחווה, על הברכות הנעימות והביקור.

תודה רבה לעדינה ופייגי על הליווי להתנדבות של "שכן טוב" ולעדי ועירית על הליווי ל"בית ברט".

 

זו ההזדמנות לאחל לכולם שנה טובה,

שנה של שלווה ושל שמחה,

שנה שבה יתגשמו משאלות ליבנו לטובה,

שנה של ברכה לכולנו כפרטים,

כחלק ממשפחות,

כחלק מעם

וכחלק מעולם שנוצר ב"יום הרת עולם" זה.

 

צוות החטיבה.