‍‍05.29.2015 // י״א סיון תשע״ה

 

*לכבוד יום ירושלים קיימנו בבית הספר פעילות משותפת ומיוחדת לתלמידות ז-י. פתחנו את היום בתפילה משותפת וחגיגית, אחריה, שמענו את משה מברך – סבא של אפרת צ'רקה מי"ב2 – שהיה צנחן במלחמת ששת הימים ממשחררי ירושלים. הוא סיפר על המאורעות לקראת המלחמה, על קורות חטיבת הצנחנים במילואים ועל הגעתם לעיר. הוא סיפר על הגדוד שלו שלחם באזור שמואל הנביא ושיח' ג'ראח לכיוון מוזיאון רוקפלר. מברך תיאר את המורכבות שהיתה תוך כדי הלחימה והכניסה לעיר העתיקה – הפער בין חשיבותו של הר הבית לרצון להגיע לכותל. סיפורו האישי היה מרגש ומחדש ולימד אותנו פרק חשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל ושל ירושלים. לאחר השיחה התקיים חידון – תחרות בין כעשרים קבוצות ובהן נציגות מכיתות ז-י. החידון התבסס על שירי ירושלים שעליהם נשאלו שאלות הנוגעות להיסטוריה, לתנ"ך, שכונות, דמויות, אתרים ועוד. הבנות למדו, שאלו והתעניינו ופעלו בשיתוף פעולה והנאה. יישר כח לכל המשתתפות ולקבוצה המנצחת אורי שוויקי, עדינה אייזנטל ברקוביץ, אלומה עציון מ-ט' ויעל אדלר ויעל אקרמן מ-ח'! לאחר החידון שרנו בצוותא את שירי ירושלים שהיו חלק מהחידון וסיימנו את היום עם פלאפל! תודה רבה לכל המורות שלקחו חלק בהפעלת היום ותודה גדולה ליערה קאופמן על ארגון החידון והפעילות.

 

*תלמידות כיתות י יצאו לפני סוף היום להר הרצל להשתתף באירועי הזיכרון ליהודי אתיופיה שמתו בדרכם לארץ. לאחר טקס הזיכרון המרכזי, פגשו בנות שכבה י' את שלומית ואושרה, נשים שבילדותן עשו את הדרך מאתיופיה לישראל דרך סודן. הן שיתפו את הבנות בסיפורן האישי והמרגש, תיארו את כפר ילדותן ואת הילדות המאושרת אותה הן זוכרות, סיפרו על הדרך הרגלית הקשה שעברו עד מחנה הפליטים בסודן, וכמובן את ההתרגשות הגדולה עם העליה ל"ציפור הגדולה" שהביאה אותם לירושלים! הבנות שמעו בצמא את תיאורן המוחשי כ"כ. המפגש הסתיים באנדרטה החדשה לאותם בני משפחה רבים שלא זכו לעלות לארץ ונפטרו בדרך. מעבר לסיפורן האישי שמעו הבנות על המחאה של בני העדה שמתרחשת בימים אלה, על הרקע ועל מטרותיה. תודה רבה לאורנה ולבתיה שליוו את הבנות.

*במפגשים דיברנו על חג שבועות – חג מתן תורה, על מהותו ועל הרעיון החשוב של לימוד תורה בחג השבועות. הצענו מספר חלופות ללימוד אישי מתוך מטרה שכולן ילמדו תורה בשבועות!

*בעקבות זכייתנו בפרס החינוך החברתי-ערכי במחוז ירושלים הוחלט שכנס המנהלים בנושא "לומדים מהצלחות" יבקר בין השאר גם בפלך, כדי ללמוד על תכניותינו המגוונות בתחום החינוך לערכים ופיתוח מנהיגות חברתית.

לוגוברכות חמות למעין גורלין מכיתה י"ב 2 על זכייתה
באות הפעיל המצטיין של משרד החינוך לשנת הלימודים תשע"ה
על הקמת עמותת 'בשביל מישהו' יחד עם חברותיה רוני יעקובי ונעמה בן אליהו, ועל תרומתה המתמשכת לחברה!

גאים בך מאוד!

ביום שלישי הגיעו 15 מנהלים ומדריכים של אגף חינוך וחברה ליום הכרות עם עבודתנו החינוכית. המנהלים פגשו את עבודתם המקצועית והמשמעותית של הצוות והתלמידות, ושמעו על תכניות לימודים חדשות של המורות ויוזמות עצמאיות של התלמידות שצמחו מכל שלמדו ממורותיהן. תודה לשלומית כהן, מורן שטאל, תמר גנאור, סוזן סטריקובסקי, ליערה קאופמן, ולרחל צור שתיארה את החינוך הערכי הנעשה בחטיבה. תודות לתלמידות התיכון והחטיבה ששיתפו את המנהלים בתובנותיהן מכל שלמדו. יישר כוח!


מהנעשה בחטיבה
ביום ראשון חגגנו את יום ירושלים ביום משותף לכיתות ז'-י'.

התפללנו עם תוספות ההודיה וההלל ולאחר התפילה שמענו שיחה מפי משה מברך שסיפר מחוויותיו כצנחן לוחם במלחמת ששת הימים בעיר העתיקה. משה סיפר בחן רב ותוך החייאת התקופה והרגעים המיוחדים שבה, על המצב הכללי ששרר במדינה ובמקביל על חוויותיו האישיות. תודה רבה למשה, סבא של אפרת צ'רקה מיב' על השיחה המעניינת והחשובה הזו.

 

לאחר השיחה חולקו כל הבנות לקבוצות מעורבות מכל הכיתות ועברו בין תחנות בתחרות פתרון שאלות בנושא ירושלים. בכל תחנה היה שיר משירי ירושלים והבנות נשאלו שאלות על העיר מתוך מילות השירים. השאלות לא היו פשוטות כלל אך הבנות עבדו וחלקן הגיעו לתשובות נהדרות!! ישר כח לקבוצה שניצחה בתחרות אורי שוויקי, עדינה אייזנטל ברקוביץ, אלומה עציון מ-ט' ויעל אדלר ויעל אקרמן מ-ח' לאחר המשחק התקבצנו לשיר על פי מצגת של שירי ירושלים יפים ומרגשים וקינחנו, איך לא, במאכל הגורמה הישראלי – פלאפל. תודה רבה לכל המורות שהיו בתחנות ובכלל ליוו את הבנות לאורך כל  היום, ובעיקר ישר כח גדול ליערה קאופמן שארגנה את היום כולו, כתבה את החידון והכינה את המצגת. לשנה הבאה בירושלים הבנויה.

 

ביום שני יצאנו כולנו ליום תושב"ע במדרשת נשמת. הביקור נקבע בכוונה בסמיכות לחג שבועות ועסק בנושא התורה ולימודה. פתחנו את היום בתפילה ושיעור מפי אילנה אחת המלמדות במדרשה על מתן תורה כברית עם הקב"ה. לאחר השיחה התקיים לימוד משותף בחברותות עם בנות שנה א' במדרשה בנושא "לא בשמיים היא" – תורה ניתנה לבני אדם. החברותות היו מוצלחות, האווירה היתה נעימה וטובה, ניכר כי הלימוד היה רציני, ונראה כי גם בנות המדרשה נהנו מהלימוד המשותף. במקביל ללימוד שוחחו התלמידות עם בנות המדרשה על החיים בעולמה של תורה.

לאחר הלימוד השתתפו בנות כיתות ז' בפאנל עם בנות המדרשה על חיי המדרשה. בסוף היום נערכו שיעורי סיכום לכל הכיתות. נראה כי הבנות התרשמו מן הביקור ומההיכרות עם עולם זה.

תודה רבה לשרי ולשלומית על ארגון יום מורכב זה ולבראון על החידון שארגן בסוף היום. תודה גם  לכל המורות שהגיעו ללוות את הבנות לאורך היום. כמובן תודה לצוות ולתלמידות ממדרשת נשמת על האירוח הנעים, הכיבוד וההשקעה.

 

ביום שלישי התפללנו תפילת ראש חודש עם כיתות ט' וי'. לאחר התפילה כיתות ח' נשארו להיכרות ראשונית עם דמויות מרכזיות בתיכון, לקראת מעברן לכיתה ט' עוד זמן לא רב… הבנות עברו בין חדרים שונים ופגשו את אוריה המנהל האדמיניסטרטיבי, רונה ויונית המזכירות, שוחחו עם מרים, אחת הספרניות, אביב אליאסיאן ממועצת התלמידות, שירלי היועצת ויערה מחנכת י"ב והרכזת החברתית. המפגשים הקצרים היו נחמדים ונעימים ובשנה הבאה הבנות ידעו למי לגשת ומתי…

 

במהלך השבוע גם עסקנו בחג השבועות. כיתות ח' למדו את מגילת רות ובכינוס של יום חמישי חנה באה לשוחח עמנו על החג ומה אנו יכולות ללמוד ממנו, ובעיקר ללמוד מרות שהתגיירה ובחרה לחיות את החיים היהודיים.

 

מזל טוב לשרה פרח על הולדת הנכד

שבת שלום ומבורכת
 וחג שבועות שמח