‍‍06.27.2016 // כ״א סיון תשע״ו

החזרה מחופשת הפסח הייתה על רקע שביתת התלמידים שהתקיימה השבוע והמתכונות לשכבות י-יב. יישר כח לשכבת ט' על ההתמדה והחזרה ללימודים במרץ!

 

מפגש מסכם של פרויקט מעורבות חברתית לשכבת ט' התקיים השבוע ביום שלישי. תודה אחרונה למנחות שליוו את הבנות לאורך השנה –שירה ברויאר, ליאת פרבר, דבינה וונדרר-קריאל ושירלי אסף וכמובן לרכזת, מורן שטאל על הסיוע לבנות במהלך שנת עשייה והתנדבות.

 

זיכרון בסלון: ביום רביעי בערב התכנסנו, כמאה ועשרים איש, בספריית פלך במסגרת "זיכרון בסלון" לשמוע את פרופ' יהודה באואר, מחוקרי השואה הבולטים בעולם. תחת הכותרת "מה אנחנו באמת יודעים על השואה?" דיבר פרופ' באואר על הנחות הרווחות בקרב הציבור בנושא השואה לדוגמא, האם השואה היה רצח עם מתוכנן, האם העולם שתק ועוד. בסיום דבריו התייחס ללקחי השואה.

לדבריו בהיות השואה תקדים היסטורי שעשו בני אדם, בני אדם יכולים לעשותה שוב. אם כך, באחריותנו לדאוג להלכה ולמעשה לקיומה של חברה מוסרית. תודה רבה לפרופ' באואר ולכל המשתתפים.

 

אירועי יום השואה נפתחו בצפירה ובטקס מרגש בשיתוף פעולה של תלמידות מכל השכבות. בנות מט' ו-י' דאגו לקשט את האודיטוריום בצורה יפה ומכובדת, והכינו שירים בליווי נגינה. בנות מי"א ו-י"ב שתפו מחוויותיהן בפולין והקריאו קטעים מתוך יומני המסע. אנו מעריכות את התגייסות הרצינית של בנות המשלחת בתקופה לימודית לחוצה זו.

לאחר הטקס שמענו שיחת עדות של גב' שרה דמברוט, סבתא של עטר משכבת י"ב. היא סיפרה את סיפורה האישי על החיים בצרפת בצל הנאצים ואת אופן ההצלה המיוחד שלה ושל משפחתה.

כיתות יא-יב התחלקו לסדנאות שונות בנושאים מרתקים – עדית ארליכמן על שימוש במידע שהושג בניסויים שעשו הנאצים בבני אדם, יערה קאופמן על האנטישמיות החדשה, אביה חייקין העבירה סדנה מעשית על אמנות וזיכרון ועדה אחימן לימדה על תורתו של הרב ברקוביץ' בנושא אמונה אחרי השואה.

במקביל לסדנאות, תלמידות ז-י שמעו את שיר קאופמן-אקרמן, אשר כתבה ספר על משפחתה בתקופת המלחמה. יחד איתה הגיעו בני המשפחה עצמם ששמעו את שיר מספרת את סיפורם בפעם הראשונה. תודה לשיר ומשפחת אקרמן על השיתוף המשמעותי.

 

בשבוע הבא בתיכון…

שכבת ט' בסיור של"ח לאזור מישור החוף

תערוכת סיום למגמת אמנות י"ב

ביום ראשון תפילת ר"ח משותפת

במפגשים ביום שלישי נפגוש את איתן בן-גד, אבא של נעם-לילי, לשיחה לקראת יום הזיכרון ויום העצמאות.

ביום רביעי, יום הזיכרון, יתקיים טקס בסניף בני עקיבא בבית וגן שלאחריו יצטרפו הבנות לטקס המרכזי בהר הרצל. הגעה ופיזור עצמאיים.

יום העצמאות – חופש!

הלימודים ביום שישי יתקיימו כרגיל!!!

 

מהנעשה בחטיבה

 

ביום שני התקיימו "סדנאות מוגנות" לבנות כיתה ז' על ידי נשים ממרכז הסיוע הדתי לנפגעות תקיפה מינית. מטרת הסדנאות היא ליצור מודעות והבנה אצל הבנות לגבי זכותן על גופן ועל חשיבות הפנייה לדמויות היכולות לסייע להן במקרה שהן מרגישות שיש צורך בכך.

 

השבוע התקיימה לבנות כיתה ח' סדנא שלישית ואחרונה עם שרון ברנשטיין בנושא התפילה. סדנא זו התמקדה בממד הבקשה.

הבנות שיתפו זו את זו בחלומותיהן ושאיפותיהן, דיברנו על הדרך להגשמת החלומות ועל מקומה של התפילה בתהליך זה. סדנא זו סיימה רצף של סדנאות בנושא התפילה שעברו הבנות במהלך השנה. ברצוננו להודות לשרון על חוויה ייחודית ועל דרך לימוד תפילה מקורית ויצירתית. שנזכה ויתקבלו תפילותינו לטובה.

 

את יום חמישי, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, פתחנו בשיעורי חינוך בכיתות, אשר הוקדשו לנושא. לאחר השיעורים התכנסנו עם בנות התיכון לטקס שהכינו בנות י"א וי"ב אשר חזרו לפני פסח ממסע בפולין. בטקס קראו הבנות קטעים חזקים ומרגשים שכתבו לאורך המסע ואחריו.

לאחר הטקס זכינו לשמוע מפי ניצולות שואה את סיפור ההצלה שלהן: יעל רוזנר סיפרה לבנות ז' את סיפור ילדותה המרגש והקשה שהתרחש במחבוא בגטו וורשה ולאחר מכן בעיר וורשה עם אמה, ומינה דסברג סיפרה לבנות ח' את סיפור בריחתה עם חלק ממשפחתה ליער וההישרדות שם בתנאים קשים. תודה רבה לעדות.

בהמשך היום שמענו משיר קאופמן-אקרמן כיצד חקרה את עברו של סבא שלה וכתבה את קורותיו בספר כבר כשהייתה תלמידת כתה י'. התרשמנו עמוקות מהפרוייקט ששיר לקחה על עצמה – חשיפת סיפורו של סבה.

סיימנו את היום בצפייה בסרט "יהי זכרך אהבה" בו מגולל את סיפורו הלא-יאמן והמרגש,עובדיה ברוך, נער שובב מסלוניקי ששרד את אושוויץ. ישר כח לבנות שהצליחו להישאר קשובות ומתעניינות ביום עמוס שיחות זה, והבינו את חשיבות הזיכרון ולפיכך חשיבות ההקשבה וההפנמה של הדברים.