‍‍06.22.2014 // כ״ד סיון תשע״ד

בשבוע האחרון קיימנו אירועי סיכום, מחנכות ערכו בקרי כיתה מיוחדים לפני היציאה לחופשה ובמקצועות השונים נערכו פעילויות וימי שיא –

 
סיור של"ח לחוף ניצנים
ביום ראשון נסעו כיתות ח' ו-ט' לסיור של"ח אחרון לשנה זו בחוף ניצנים. פירוט על הסיור ב"מהנעשה בחטיבה".

 
יום שיא באזרחות
לסיכום שיעורי אזרחות, יצאה ביום שני שכבת ט' לסיור בפארק המסילה. בסיור הבנות קיבלו משימות על הביטויים השונים למעורבות אזרחית בהקמת הפארק. הן ראו וחוו את הפארק כמקום מפגש ספורטיבי ללא גדרות סוציו-אקונומיים, לאומיים ונגיש לבעלי צרכים מיוחדים. בסוף הסיור הן פגשו גננת, תושבת בית צפאפה, שסיפרה על העבודה בבית הספר הדו-לשוני ועל השפעת הפארק על שכונת בית צפאפה. השיחה היתה מעניינת ומרגשת מאד. תודה רבה ליערה קאופמן, תמר גנאור ושלומית כהן על הארגון, הליווי והקשר הסמסי עם הקבוצות במהלך המשימות….

 
chofeshיום הכנה לחופש הגדול!
ביום שלישי נערך יום הכנה לחופש הגדול. במסגרת היום נערכו שיחות עם המחנכות ועם שירלי היועצת. הבנות קיבלו המלצות לפעילויות שונות לחופש, רשימת התנדבויות (מצורפת), ספרי קריאה מומלצים לקיץ וכל אחת קיבלה גם "לוח חופש" שיסייע לה לתכנן את שלל האירועים והתכניות… כולן שמעו הרצאה חשובה על תרבות הפנאי ושימוש בחומרים פסיכואקטיבים "הכל על אלכוהול", עם אביטל ליטוין ממכון יסודות ליוזמות חברתיות. בסוף היום נערכה מכירת ספרים בין שכבתית ובה יכלו התלמידות לרכוש ספרי לימוד מהשכבות מעליהן. תודה לשירלי על ארגון היום המגוון ולמחנכות ולמורים שהיו שותפים. תודה רבה גם לאסנת אלירם, הדסה אהרוני ודברה סלונים מוועד ההורים על הסיוע במכירת הספרים.

 
הרצאה על מדע פורנזי
ביום רביעי, שכבות ט-י שמעו שיחה מפי אבנר רוזנגרטן, בכיר לשעבר במכון לזיהוי פלילי. הוא הסביר לכולן מהו מדע פורנזי ואיך ניתן להשתמש בממצאים בזירת פשע כראיות בבית משפט. תודה לאבנר על הגעתו ועל ההסברים על הנושא.

 
יום שיא בהלכה
ביום חמישי, בנות ט' נסעו למכון "צומת", כסיכום לימודיהן במחצית הזו בשיעורי הלכה. בדרך עצרו בצומת הגוש לתת צ'ופרים ודברי מתיקה לחיילים. לאחר מכן שמעו הרצאה על טכנולוגיה והלכה במכון באלון שבות וצפינו בתערוכה האינטראקטיבית. tzomet
לאחר הביקור נפגשו התלמידות עם אוריה מבורך, ר"מית במדרשת ברוריה, בנושא פוסט מודרניזם כביקורת תרבות. תודה למתניה ורחל על הארגון והליווי של הסיור.

 
השטעטל
כבכל שנה, כחלק מהבגרות שלהן בעל פה, הקימו תלמידות יידיש בכיתה י' דגם של העיירה היהודית, השטעטל. זהו סיכום מיוחד ללימודיהן על החיים היהודיים במזרח אירופה והזדמנות מרגשת להיפגש עם בעלי המלאכה והדמויות המגוונות שחיו שם. יישר כח לבנות על למידת טקסטים ותרגומם ועל הקמת העיירה לתפארת. תודה רבה למיכל עיר שי שהנחתה את הבנות בצד האמנותי וכמובן לדבוירה קוסמן, מורת המגמה על הניצוח על המלאכה. (תמונות בקרוב באתר..)

 
ביום חמישי בערב חגגנו את מסיבת הסיום של כיתה יב. המסיבה נפתחה במפגש עם ההורים, מפגש מרומם של ברכות ושיתוף הלבבות התמלאו בשמחה והתרגשות. תודה לעל ההורים על הדברים הנפלאים.
לאחר מכן סיימנו בטקס המסורתי של בית הספר. פתחנו בתפילה לשחרור החטופים והמשכנו עם דברים מרגשים משירה, יעל , פרדי שאקי נציגת ההורים ובהנחייתם המשובחת של הבנות. בנות י"ב היקרות אנו מלאי שמחה וגאווה בכל הטוב שבכם, צאתכם לשלום (ובהצלחה במעט הבחינות שנותרו).

 
מערכת "פלחי פלך" הספיקה להוציא גיליון חגיגי לרגל סוף השנה. יישר כוח למערכת ולכל השותפות בעשייה.

 

היום נסעו תלמידות בית הספר בתיכון ובחטיבה ליום כיף בבריכה וחלוקת תעודות בנס הרים.

 
תודה לכל
זו הזדמנות להגיד תודה רבה למחנכות, למורים, לצוות ולתלמידות על שנה של פעילות ועשייה ולברך את כולן וכולם בקיץ טוב ונעים!
כמו כן, זו הזדמנות להודות מקרב לב להורים השותפים ולוועד ההורים על שי סוף השנה לצוות בית הספר. המתנות יחולקו לצוות ביום השתלמות שיערך ביום שני.

 

בשבוע הבא…
חופש לתלמידות (בהצלחה לנבחנות בבגרות בהיסטוריה ובהלכה!)
מפגשי סיכום של צוות המורים ופרידה ממורים שעוזבים

 
מהנעשה בחטיבה
השבוע היה עמוס וגדוש…
ביום ראשון יצאו בנות כתה ח' ביחד עם בנות ט' לסיור של"ח אחרון. התלבטנו האם נכון לאור חטיפת הנערים לצאת לטיול, אך מאחר וזה סיור שכולו ציונות וחיבור לארץ החלטנו לצאת. בסיור ביקרו הבנות בגשר עד הלום ובניצנים ושמעו על העמידה האמיצה של היישוב במלחמת השחרור. תודה רבה למאיר על ארגון הסיור ולמורות עירית ואודליה שליוו את הבנות.

 
ביום שני קיימנו יום מצויינות לקבוצות השונות. תודה רבה לכל המורים שטרחו ועמלו על הימים המעניינים והמקוריים. לפניכם סיכום קצר של כל קבוצה:

 
עיתונאות – שירה קדרי עובדיה
יום השיא של בנות עיתונאות החל במרפסת מאירסדורף שבקמפוס הר הצופים באוניברסיטה העברית בירושלים, הצופה אל העיר העתיקה. אחרי תפילה וקריאת תהילים לשלום החטופים, אכלנו ארוחת בוקר. משם המשכנו לאולפן הרדיו החינוכי שבאוניברסיטה, שם עברנו סדנה מפיו של מנהל הרדיו, מוטי בראכן. הבנות הקליטו דיווחים שהוכנו מראש, ולמדו ממוטי על הגייה נכונה ועל שפה תקנית. הן שמעו ממנו על פעילות הרדיו החינוכי והאזינו לטעימות מתסכיתי הרדיו המוקלטים שם.
לאחר מכן נפגשנו עם נעמי נידם, סטונדטית באוניברסיטה שמשמשת גם כעורכת מדור התרבות של עיתון הסטונדטים "פי האתון". דיברנו איתה על עיתונות סקטוריאלית, על תפקידו של העורך ועל מה שהופך התרחשות לסיפור עיתונאי.
במהלך היום הייתה לנו הזדמנות להיחשף לעבודתם של שני אנשי תקשורת בשתי מדיות שונות, ולשאול אותם על עבודתם ועל סדר היום שלהם. הבנות הביאו לידי ביטוי את הידע והניסיון שצברו במהלך השנה אל היום החווייתי הזה – והעשירו את הפעילות בשאלות מחכימות, בהשתתפות יפה ובמצב רוח טוב.

 
כתיבה יוצרת – חבצלת לואיס חן
נפגשנו לתפילה בגן הפעמון, לאחר מכן ערכנו ארוחת בוקר טעימה מהספרים בה הבנות הביאו מאכלים מתוך ספרים שונים. באווירה זו התחלנו סדנת כתיבה בנושא כתיבה ויצירה בהשראת השיר :"השיר נמצא בנקודה". לאחר מכן היינו במפגש מיוחד עם המשוררת רבקה מרים בביתה. רבקה מרים סיפרה לנו על חייה ויצירתה והבנות ראו את ספריה וציוריה. המפגש הסתיים בהקראתה שיר מתוך "כתונתי הצהובה". בחלק השלישי של היום הבנות הציגו\הקריאו\ביצעו קטעי כתיבה שלהן בצורה אמנותית. נהנינו לשמוע את הקטעים ואף לשמוע ביצוע מולחן ומבוצע לשיר של תמרה ווסרפוגל על ידי אביה.

 
עתודה מדעית טכנולוגית- אילון לנגבהיים ורחלי יובל
יום המצוינות שעסק בצילום ומדע התחלק לשלושה חלקים: בראשון התלמידות למדו על מושג הפרספקטיבה בצילום ועל שילוב עצמים שנראים קטנים בתמונה (מפני שהם רחוקים) עם עצמים קרובים. התלמידות צלמו תמונות שונות בהן משולבים עצמים או דמויות במרחקים שונים כאילו שהם ממוקמים באותו המישור.
בחלק השני התלמידות למדו על "דחיסת זמן" בסרטים שמאיצים את הזמן האמיתי. ו"מתיחת זמן" slow motion , והשתמשו במצלמה מהירה כדי לצלם ארועים המתרחשים במהירות , ולאחר מכן הקרינו אותם במהירות איטית. בחלק האחרון של הפעילות אורן, מנחה הסדנה, דיבר על "אי-הפיכות" של תהליכים , ועל הסיבות שבגללן סרטונים שמוקרנים לאחור, לא נראים הגיוניים. גם כאן צלמו התלמידות סרטון ואח"כ צפו בו מוקרן לאחור. היום היה מהנה ומעניין. התלמידות שיתפו פעולה עם פעילויות הצילום, נהנו מהתוצרים של חברותיהם ופרגנו להן.

 
מבט על התנהגות האדם – פסיכולוגיה – תהלה אקריש
ביום זה ניתנה לבנות האפשרות לצפות בסרט אחד מבין שתי אפשרויות- "נפלאות התבונה" המספר את סיפורו של זוכה פרס הנובל ג'ון נאש, שהתמודד עם מחלת הסכיזופרניה, והסרט "טמפל גרנדין" המספר את סיפורה של טמפל גרנדין, פרופסור להתנהגות בעלי חיים ומומחית להתמודדות עם אוטיזם, אוטיסטית בעצמה. שני הסרטים הם אוטוביוגרפיים ומעוררי השראה בדרך שבה שתי הדמויות האלה התמודדו עם מגבלה קשה והשיגו הישגים יוצאי דופן. לאחר מכן, נפגשנו עם הפסיכולוגית יונית ויינברג שדנה עם הבנות בנושא "חרדת בחינות" ואף העבירה סדנה להתמודדות והרפייה. היום היה מוצלח והבנות היו מקסימות כרגיל ושיתפו יפה פעולה.

 

סימנים בדרך – שפת הסימנים – אודליה קניזו

נפגשנו בביה"ס עם תמנע מדינה, אישה חרשת הנשואה לחרש ולהם ילדה שומעת. השיחה עם תמנע פתחה בפנינו הצצה לתוך עולמה האישי וההתמודדות עם החרשות בתוךsimanim קהילה שומעת. לאחר השיחה נסענו למוזיאון הילדים בחולון לתערוכה: 'הזמנה לשקט'. לפני כניסתנו למוזיאון ערכנו מסיבת סיום חגיגית וטעימה, תודה לכיתה ח' על הארגון. את התערוכה ליוו מדריכים חרשים: דורית, יותם ולריסה. בתערוכה עברנו בין חדרים שונים כשלאוזננו אזניות מיוחדות המבודדות רעשי חוץ, והתנסינו בתקשורת לא מילולית דרך הגוף- מימיקה, שפת גוף וג'סטות. בסוף ההדרכה קיימנו דיאלוג שחלקו סומן בשפת הסימנים על ידי הבנות, כל הכבוד! זו הזדמנות טובה לשבח את הבנות הנפלאות שלקחו בשתי ידיים, תרתי משמע, את השפה ואימצו אותה לליבן.

 
בימים שלישי ורביעי התקיימו שיעורי סיום של המקצועות השונים ובהם נערכו פעילויות מאד יפות שחלקן הכינו המורים וחלקם הכינו הבנות. כל הכבוד לטורחות ולטורחים.

 
ביום חמישי קיימנו יום הכנה לחופש הגדול.
פתחנו בשיחה של רחל על משמעות החופש ועל כך שבחופש, שבו אין מסגרות ברורות, כל בת צריכה לבחור כיצד להתנהג ואיך לנצל את הזמן בצורה נכונה, יעילה ותורמת. בהמשך העבירו המורות שיעורי חינוך בכיתות בנושא החופש על יתרונותיו, חסרונותיו ואופן בניית לו"ז חופש אישי. נפגשנו עם שלושה גופי התנדבות שישמחו לראות את הבנות מתנדבות אצלם:
אלישבע בלום הציגה אפשרות התנדבות בקייטנת אפרתה,
אריאל שטסמן הציג התנדבות בעמותת "בצדק ובחסד"
ופייגי הציגה אפשרות התנדבות בחטיבה, סיוע בהכנת המבנה והתארגנות לשנה הבאה.
בכיתות ח' התקיימה שיחה עם טל כהן היועצת על הפיתויים והסכנות שיש לשים אליהם את הלב בימי החופש, ולדעת להתרחק מהם.
כל הבנות צפו בסרט "תעביר את זה הלאה" בו ניתן לראות את היכולת של כל אחד לתרום ולפעול למען הכלל גם בגיל צעיר, בהקשר לעשיה עליה דיברנו בעניין ההתנדבות.
הבנות גם ניקו מעט את הכיתות, והלוקרים.

 
זה המקום לומר תודה רבה מעומק הלב למחנכות: תהלה אקריש, אפרת גל, שקמה דגני ועדי לוביץ על שנה של השקעה ונתינה, דאגה ואכפתיות, ועבודה ללא גבולות כשטובת התלמידות לנגד עיניהן לכל אורכה. יהי רצון שיהיו פירותיכן כמותכן.

 
ברכות לזמרת קניאל, שזכתה במקום השני בתחרות חידות המתמטיקה הארצית "בא בחשבון". זמרת התמודדה מול 700 תלמידים מ-50 בי"ס. ישר כח!

 
תודה למורה מריט על הובלת החידון בביה"ס.

 

achbar
כל הכבוד לבנות עיתונאות על הוצאת העיתון "עכבר הגג" הנהדר. העיתון שנון, חמוד, ברמה גבוהה והוא משמח! תודה לשירה קדרי עובדיה על ההנחיה.

 
מזל טוב לפייגי לקראת נישואיה עם ציון בשבוע הבא!!!

 

בשבוע הבא בחטיבה
בוגרות ו' העולות לז' יגיעו למפגש היכרות ביום רביעי. אנו מצפות ומתרגשות לבואן!

 
שבת שלום וחופשה נעימה וטובה!