‍‍06.19.2018 // ו׳ תמוז תשע״ח

 

ערב שבת קודש, פרשת קרח

 

שבוע עמוס ועשיר פעילויות לכבוד סיום השנה –

 

ביום ראשון נפגשו שכבות ט' מכל הפלכים בארץ – פלך זכרון יעקב, קרית עקרון, תל אביב וירושלים, ליום בנושא הציונות הדתית באירוח פלך תל אביב. המפגש היה מעניין ומזמין להיכרות עם הדומה והשונה בין בתי הספר ועל הציונות הדתית על גווניה. תודה למחנכות שלומית ואיילת על ליווי השכבה ולשירה ברויאר ולכל המארגנות על היום המושקע.

 

כיתות י' קיימו ביום ראשון פעילות מעברים עם כיתות ח' שיצטרפו בשנה הבאה לתיכון. לאחר שיחת פתיחה עם סופי פפר, התקיים עבור הבנות פאנל נציגות משכבה י' שסיפרו להן על המעבר שהן חוו במעבר לתיכון, על צורת הלימוד בשכבות הגבוהות ומה צפוי להן בשנה הבאה. בהמשך היום עברו בנות ח בין תחנות שונות בבית הספר בהן פגשו את בעלי התפקידים השונים במערכת. לאחר הסיור נערכה פעילות מגבשת וכיפית עם שכתב י'. . תודה לשירלי על הארגון וכל הכבוד לבנות שכבת י' על האירוח, הפגת החששות ועל מאור הפנים. בהצלחה לבנות ח' במעבר.

 

ביום שני, התקיים יום הכנה לחופש הגדול לשכבות ח-י. השכבות צפו בהצגה "לא התכוונתי" הצגת יחיד העוסקת בהתמודדות עם עישון, סכנות המדיה ואלכוהול, בהמשך נציגות מבנות י' – קבוצת העמיתים שעסקה בנושא השנה, ובנות נוספת, ערכו סדנאות לכתות בנושא לחץ חברתי. היום המשיך במפגש סדנאי עם המחנכות בנושא של משמעות החופש ותכנון נכון לקראתו. תודה לדניאל קלה, איריס גורין, תהילה ברוכי, טלי פרץ, רוני בן ששון, אודליה גולדמן, דניאל הכהן, שחר שטובר, שיראל כהן, הלל בן זמרה ומיה שרביט משכבת י' על העברת הסדנאות ולקבוצת העמיתים ולשירלי על ארגון היום המעניין והחשוב.

 

ביום שני שמעו בנות ט' הרצאה מרתקת בנושא התמכרויות מתהילה בייזר – דוקטורנטית למדעי המוח, ואמא של תלמידתנו. בהרצאה הסבירה תהילה בצורה מפורטת את המנגנונים הנוירולוגיים שיוצרים את ההתמכרות לסמים. היא סיפרה על המחקר שהיא עשתה לפיתוח תרופה נגד התמכרות. תרופה המנטרלת מנגנון זה. הבנות היו מרותקות, שאלו שאלות טובות ובעיקר התעניינו בצדדים הפרקטיים של ההרצאה- מה ההבדל בין שימוש חד פעמי בסם לבין שימוש קבוע, האם הנזק הנוירולוגי הוא קבוע או שאפשר לתקן אותו, האם אפשר לייצר חיסון נגד התמכרות, וכד'. תודה רבה לתהילה ולמורות המלוות – דליה ואפרת קוסלובסקי ולבתיה על הארגון.

 

בנות י - מבחן בתיאוריההשנה, שכבת י' משתתפת בפיילוט של משרד החינוך המאפשר לתלמידות להיבחן במבחן התיאוריה לרשיון נהיגה כחלק מלימודיהן בבמסגרת שיעורי החינוך התעבורתי בבית הספר. כיתות י' בפלך הן שתיים מתוך עשרים כיתות בירושלים שנמצאות בפיילוט. הבנות למדו היטב עם המורה לחינוך תעבורתי, מורן שטאל, ומחכות כעת בסבלנות לגלות את תוצאות המבחן. בהצלחה!!

 

יום שלישי – במסגרת סיכום שיעורי אנגלית בשכבה ט', כל כיתה סיכמה את הנושא העיקרי שלמדו במהלך המחצית.

הכיתה של סוזן פגשה את הזמרת ליטל שליט, מוזיקאית ומלחינה מלהקת True Story, שהגיעה לכיתה ט1 ליום שיא באנגלית. היא לימדה את הבנות מה הופך שיר פופ לשיר מצוין לפי הנוסחה של פיליפ שכטר. היא לימדה מה מבנה, אורך וקצב בשיר טוב ואז דרך כתיבה חופשית שהתלמידות עשו בתחילת השיעור כתבו שיר ביחד. בסוף היא המציאה לחן וכולן ניגנו את השיר הזה. היה חוויה מקסימה!

הכיתה של איטה ראו את הסרט The Giver לכבוד סיום קריאת הספר והכיתה של יהודה צפתה בסרט "רעל ותחרה"

לאחר שקראו יחד את המחזה. ("Arsenic and Old Lace" ). תודה לצוות האנגלית על ההשקעה בלימוד מעניין, מגוון וחוויתי.

 

ביום שלישי, בנות ט' קיבלו הזדמנות להכיר את צורת ותכני הלימוד במגמת מדעי הרוח. גדי איתי, אפרת גל, אסתר בנדהיים וסופי פפר לימדו את יחידות הלימוד ביום הזה. דנו בספרים שתלמידות קראו ואהבו וניסינו להבין יחד מהי קלאסיקה. המשכנו בלימוד שירה וקטעים מתוך ספרה של מרתה נוסבאום העוסקת בסוגיית החשיבות של מדעי הרוח עבור כל אדם. לסיום, נשארו תלמידות מעונינות ללמוד את השיר באודיסיאה העוסק במפגש של אודיסאוס ואנשיו עם הקיקלופ, הדיון שנרקם תובל בפיצה. אנו מזכירים לתלמידות מעונינות שיש להירשם למגמה בשנה הבאה.

 

ביום שלישי יצאו כל בנות החטיבה להצגה "החולה המדומה" של מולייר בבית מזי"א בה הופיעו שחקנים בעלי מוגבלויות. הצפייה בהצגה היתה חוויה מיוחדת ומעוררת מחשבה. לאחר ההצגה הלכנו לגן סאקר שם שיחקנו במשחקי o.d.t לכבוד יום האחדות וסיימנו את היום בפיקניק משותף. תודה לכל המלוות והעוסקות במלאכה- ציפי, רוני, יהודה, תהלה, חפצי, שלומית, דבורה, דבי ועדי.

 

 

ביום רביעי שמעו בנות י' הרצאה מפי הגב' מלכה פיוטרקובסקי. ההרצאה הוזמנה בעקבות דיון שהתעורר אצל הבנות שהשתתפו בפרלמנט הנוער. פרלמנט שעסק בתרופות. הבנות התעניינו בשאלה של התייחסות ההלכה לקביעת תרופות בסל הבריאות. מלכה הייתה חברה בוועדת סל הבריאות של משרד הבריאות, כנציגת ציבור העוסקת בתחום ההלכה. בשיחה סיפרה כיצד מתקבלות החלטות בוועדה, הבהירה לבנות את משמעות האחריות להיות חברת וועדה רגישה כל כך, שיתפה בחוויותיה כדתייה יחידה בוועדה, ודיברה על הכרעות מוסריות שהם נדרשים להן. היה מעניין מאוד! תודה לבתיה על תיאום ההרצאה ולליאת ונפת שליוו את הבנות.

 

ביום רביעי כיתות ט נהנו מבוקר אנרגטי ובריא. לאחר הרצאה על תזונה נכונה השתתפו בשיעור זומבה שהעבירה טליה רוזן, בוגרת בית הספר. היה כיף!

 

יום שיא בהיסטוריה שכבת ט' עסק במעבר בין ימי הביניים והעת החדשה. הבנות שמעו הרצאה מרתקת מרחל צור על אמנות הרנסנס ועל התהליכים התרבותיים שהיא שיקפה. לאחר מכן  צפינו בסרט "אליזבת – תור הזהב" ששיקף חלק מהתהליכים הדתיים והפוליטיים של התקופה. תודה רבה לימימה וצוות היסטוריה על יום שמסכם את הלימוד ופותח צוהר לנושאים שיילמדו בשנה הבאה.

 

ביום ד' ערכו בנות י' כימיה חדר בריחה לבנות ח'. בנות י' עמלו במהלך השנה על הכנת החדר בהיבטיו השונים – סיפור החדר, בנית תחנות כימיות להובלה אל היעד, לוגיסטיקת ההפעלה, תוספות יצירתיות של חידות וכו'. לאחר עמל מורכב ומתמשך ביצעו את החדר באופן יוצא מהכלל להנאת כל הצדדים. תודה מיוחדת לכימאיות הצעירות על כל ההשקעה.

 

יום שיא באנגלית - פאנל מקצועיביום השיא באנגלית בשכבת י' . התקיים מפגש בנושא נשים וקריירה. לכיתה הגיעו נשים ממגוון מקצועות ועיסוקים. האורחות הציגו את התחומים שלהן ונוצרה שיחה פתוחה הנוגעת לבחירות המקצועיות שלהן כנשים ובכלל, מה מקום השפה האנגלית בתחום העיסוק ומה מייחד עבורן את המקצוע אותו בחרו. הבנות נחשפו למגוון תחומים שחלקם היו חדשים להן ולאחר השיחה שוחחו עם המורות וחשבו יחד על החלום המקצועי שלהן ומה יהפוך את מקום העבודה למקום משמעותי עבורן. תודה גדולה לכל השותפות בפאנל – טליה רונסקי, דוברת האוניברסיטה העברית, פרי מילמן, רופאת גסטרו לילדים, אורית סמואלס, מפעילה את תכנית ההידרותרפיה ב"שלווה", גבי שיין, עובדת בעמותה לשילוב אנשים עם צרכים מיוחדים, רקלה רייז, מורה בינלאומית להיפ הופ, תמר קצמן, מנהלת בית הספר לרדיותרפיה, לילי אצקובה, נוירולוגית בהדסה עין כרם ומרים אייזק, מנהלת מוצר וחווית המשתמש. תודה לחברי צוות אנגלית שהגיעו ולקחו חלק ולאיטה, עירית, ושולי על הפקת יום מעשיר ומחדש עבור הבנות.

 

ביום חמישי יצאו כתות ט ליום שיא בשל'ח שצויין כמובן בטיול מסכם בנחל פרת. את היום חתמנו באירוח מקסים של משפחת סלומון בכפר אדומים. תודה להלל ולאמה. יישר כח לכל הבנות שהגיעו לטיול, השתכשכו במים וטיפסו במעלה ההר למרות האתגר ומזג האויר החם. תודה רבה למורות עדי ושירה על הליווי ולמאיר כהנא ויורם אלמכיאס מורי השל'ח על האירגון וההדרכה ועל שנת של'ח פוריה וברוכה בטיולים

 

ביום חמישי בנות החטיבה שמעה הרצאה מאת דנה אבירם,עובדת סוציאלית וסופרת לנוער, על הנושא של סכנות באינטרנט וברשתות החברתיות. דנה הדגישה את החשיבות של אחריות וערבות הדדית גם ברשת ודיברה רבות על כך שהרשת היא מרחב ציבורי ונטול פרטיות אמיתית. דנה דיברה עם הבנות על החשיבות של פנייה לעזרה למבוגר משמעותי, אם נחשפים לפגיעה באחר ברשת או אם חווים אותה באופן אישי.

ניתן גם לפנות לקו החם של איגוד  האינטרנט הישראלי שפועל 24/7. במספר- 03-9700911 או למוקד שמפעילה המשטרה ביחד עם משרד החינוך נגד פגיעות רשת, במספר 105.

 

אנו רואות את הצורך היום יומי בשיח ובהעלאת המודעות לנושא ובטח שלקראת חופשת הקיץ.

 

 

בשבוע הבא…

המשך סיכומים וימי שיא לשכבות ז-י.

ביום רביעי – חלוקת תעודות וסיום השנה!

 

 

שבת שלום ומבורך!