‍‍12.24.2014 // ב׳ טבת תשע״ה

ביום ראשון יצאו תלמידות להתרמה למען אלו"ט. יישר כוח למתרימות.

 
השבוע ב"מפגשים" אירחנו את הרב מאיר נהוראי, רב המושב משואות יצחק לכבוד שנת השמיטה. הרב פתח בלימוד הפסוקים ובהבחנה בין המושגים השונים: שבת כאשר מדובר על הארץ ושמיטה כאשר מדובר בכספים. הרב הציג את המורכבות שיש עבור חקלאיים יהודיים בשמירת המצוות התלויות בארץ בכלל ואת מצוות השמיטה בפרט. הוא סיפר על המהלך האמיץ אותו עשו השנה במושב כשהפכו חלק גדול מאוד משדותיהם ל'אוצר בית דין', ועד כמה הגשם הרב שירד עד כה השנה מעודד את רוחם! השיעור היה מעניין ומלמד והפגיש את המציאות העירונית עם חייהם של עובדי האדמה. תודה על השיעור המחדש!

 
במסגרת שיעורי האזרחות יצאה שכבת י' לסיור לימודי בבית המשפט העליון. הבנות למדו על הפעילות הייחודית של שופטי בית המשפט, על התיקים שדורשים את התייחסותם ואף קיבלו הזדמנות להתנסות בקבלת החלטות שיפוטיות. הסיור היה מעניין ומלמד. תודה למחנכות הכיתה ולאסתר בנדהיים על הליווי.

 
ביום רביעי כיתות יב' יצאו לסיור מסכם למסעות הקיץ, בארץ ובפולין. הבנות ביקרו במוזיאון בית ווהלין בגבעתיים שם שמעו עדות של שורדת השואה בת שבע דגן. בת שבע כותבת ספרי ילדים ושירים העוסקים בשואה ובחוויה שלה בתקופת השואה ואחריה.
לאחר מכן שמעו הרצאה מרתקת מפי ד"ר פרומי שחורי שדיברה על חווית העלייה לארץ של יהודי אירופה שהגיעו אחרי השואה. בנוסף, הן סיירו במוזיאון עצמו בו מוצגות יצירות אמנות של ניצולי שואה ודור שני.
לאחר הסיור במוזיאון, ביקרו הבנות בבית הקברות בנחלת יצחק בו מוצבות אנדרטאות רבות לזכר קהילות שנספו. הבנות למדו על הדומה והשונה באנדרטאות, במוטיבים שמופיעים באנדרטאות לזכר קהילות יהודיות, שמו לב לציטוטים ועוד. היום כולו אסף את התכנים שעסקו בהם הבנות בפולין ובארץ והיה הזדמנות עבור המשלחות לסכם בצורה קבוצתית ואישית את החוויה מהקיץ. תודה לארזה, ראש המשלחת לפולין, על תיאום הסיור המשמעותי וכן לדבוירה ולעדה שליוו את המסע לפולין והצטרפו גם למסע הסיכום.

 

ביום רביעי, במקום מסיבת חנוכה כיתתית, החליטה כיתה יא2 להתנדב במחלקת הילדים בבית החולים שערי צדק. יישר כח לבנות הכיתה על היוזמה המבורכת!

 

chanukaביום חמישי, לכבוד החנוכה, התקיימה תכנית מיוחדת בתיכון.
היום נפתח בתפילה משותפת עם החטיבה. לאחר מכן, התקיים בזאר בגדים יד 2 שכל הכנסותיה יועברו לצדקה. לאחר המכירה התקיימה מסיבת חנוכה שכללה חידון בית ספרי באווירה מגבשת ותחרות אכילת סופגניות בהשתתפות צוות ותלמידות. ישר כוח למועצת התלמידות על התכנון, הביצוע, קישוט בית הספר והפעלת התלמידות בשמחה ובכיף!

 

בשבוע הבא בתיכון 
חופשת חנוכה
חזרה ללימודים ביום רביעי (זאת חנוכה)
ביום רביעי תתקיים לשכבת י' פעילות פתיחת נושא ספר במדבר בשיתוף עם פלך זכרון יעקב

 
מהנעשה בחטיבה
השבוע היו בחטיבה לא מעט אירועים וחוויות. חלק קשורות לחנוכה וחלק לא.

 
קבוצת של עשר בנות מהעתודה בכיתה ח' ניגשה ביום שני השבוע לשלב חצי הגמר באולימפיאדת אילן רמון.
הבנות נתבקשו להציג בפני שופטים חברי האגודה הישראלית לאסטרונומיה תכנון משלהן למשימת חלל, עליה עבדו בשבועות האחרונים במרץ רב.
המשימה שהן בחרו היא חיפוש חיים בענני נוגה, וההצגה שלהן היתה מקצועית ומרשימה!
לחידון ניגשו בשלב ראשון 270 קבוצות (!!) והבנות שלנו העפילו הלאה. שיהיה להן בהצלחה, מקוים לראות אותן בגמר! תודה רבה לדוד פרל המורה לפיזיקה שמלווה את הבנות בכל שלב ושלב בתחרות.

 
ביום שני הגיעה לשיחה עם בנות קבוצת אמירים בכיתה ח' "מרד ומהפכה" אפרת דגני – טופורוב, ממקימי ומובילי ארגון "במעגלי צדק". אפרת סיפרה לבנות על הרצון של חבריה ושלה להשפיע על החברה בארץ ולהפוך אותה ליותר רגישה וצודקת. היא הסבירה לבנות על מצוקות של קבוצות שונות בחברה ועל יוזמות שמופעלות על ידי הקבוצה שהקימו כגון פרוייקט "התו החברתי" הנותן "תעודת כשרות חברתית" למקומות הנגישים לנכים ומעסיקים עובדים באופן הגון ועוד. השיחה הייתה מרתקת והבנות למדו הרבה על יכולת האדם לחולל שינויים בחברה הסובבת. תודה רבה לאפרת דגני – טופורוב, בוגרת ביה"ס, שפינתה מזמנה והקדישה לנו ממנו. תודה לאפרת גל מובילת תכנית זו.

 

fire
ביום שלישי יצאו בנות העתודה של שכבת ז' למעבדת התיכון למסיבת חנוכה כימית. הן חקרו את תופעת האש, גילו תכונות מעניינות של אש, למדו על הסכנה שבאש, ערכו ניסויים שונים עם אש, וסיימו עם חנוכייה כימית של אשים צבעוניים. הבנות הוזהרו שלא לנסות את הניסויים ללא השגחה צמודה של מבוגר. תודה לבתיה על הלימוד המעניין.

 
ביום רביעי יצאו בנות כתיבת עבודות חקר משכבת ז' לספריה הלאומית לאחר שכבר למדו להכיר יומיים קודם, ביום שני, את אתר הספריה הלאומית על ידי מדריכים שהגיעו אלינו לביה"ס ועבדו עם הבנות. מדריכי הספריה הסבירו לבנות על האוצרות הנמצאים בה ועל חשיבות מוסד זה לשימור התרבות והידע היהודי ולמחקר. הבנות סיירו במספר חדרים ובהתרגשות רבה ראו מקרוב כתב יד מקורי שכתב הרמב"ם עצמו וכן את כתב היד של תנ"ך "כתר דמשק" העתיק ועוד. בהמשך קיבלו הבנות הסבר על חיפוש חומר באופן ממוחשב באתרים של עיתונות ומאמרים וצילמו חומר שמצאו ושהמדריכים מצאו עבורן. תודה רבה לשרי ורחל על ליווי הבנות.

 
ביום זה יצאה שכבת ח' לפעילות בשני גני הילדים הסמוכים למבנה החטיבה ברחוב גדעון. זאת הייתה הזדמנות נהדרת להכיר את שכנינו הקטנים והחמודים. כל בת חנכה ילד או ילדה וחלק חנכו אף שני ילדים, ויחד הכינו נר מחימר וקישטו אותו. לאחר מכן, ילדי הגן צפו בהצגה "גברת קרש ומר מערוך" שהעלו הבנות, וסיימו בשירי חנוכה ובריקודים משותפים. ההתלהבות הייתה הדדית, והבנות התקשו להיפרד מהילדים. כולנו מחכים למפגש הבא! תודה לתהלה ואפרת על ארגון הפעילות.

 
במקביל יצאו ביום רביעי בנות העתודה של שתי השכבות לפעילות מדעית ביחידה לנוער שוחר מדע באוניברסיטה העברית. הן השתתפו במופע של ניסויים, והדגמות של קסמים כימיים המבוססים על עקרונות הכימיה. הן היו שותפות לבניית ניסויים תוך ניצול תכונות של חומרים, שינויי מצבי צבירה וגלגולי אנרגיה. היו הרבה הפתעות בהתנהגות החומרים, והבנות ניסו בכוחות משותפים להסבירם. תודה רבה לבתיה ודוד על הארגון והליויי.

 
sufganiaביום חמישי, לאחר תפילה חגיגית ביחד עם בנות התיכון, פצחנו בתחרות "המירוץ ללפיד". עשר קבוצות מעורבות משכבות ז' וח' עברו בין תחנות שונות שבהן נדרשו לבצע משימות. המשימות כללו פיצוח כתבי חידות, התמודדויות עם כדים מנופצים, עמידה מול אתגרים ספורטיביים ועוד. התחרות היתה קשה אך המורל היה גבוה ובקבוצות נצפה שיתוף פעולה בין-שכבתי מרשים. ישר כח למנצחות קבוצת "מי ימלל".
בתום המירוץ קישטה כל בת סופגניה במיטב עיטורי שוקולד , סוכריות, ממרחים מתוקים ועוד והעניקה אותה לבת שהעלתה בהגרלה מן השכבה השנייה בתוספת ברכה לבבית. הסופגניות היו מעוטרות בכל טוב… והשמחה היתה גדולה. אץ היום סיימנו בשיעורים כיתיים בנושא החג. תודה רבה לעדינה על הארגון הכללי, לעדי על הובלת המשחק והארגון הלוגיסטי, למחנכות ולצוות אנגלית על הפעלת התחנות ולבנות שהצליחו לעמוד בכל המשימות.

 
שבת שלום וחג חנוכה שמח