‍‍06.16.2014 // י״ח סיון תשע״ד

השבוע כיתות ט' התחילו באירועי סיכום השנה. יום שיא במדעים פתח את האירועים בביקור של בנות כיתה ט' במעבדות בלמונטה. הן התחלקו ל3 קבוצות, וכל קבוצה עסקה בתחום דעת אחר במדע. הפעילויות כולן היו מחכימות, מהנות ומעשירות.
בכימיה עסקו במצבי צבירה שונים. צפו בהמראת יוד, ערכו זיקוק, נפחו זכוכית ועוד. לסיום הכינו גלידה עם חנקן נוזלי, וכמובן אכלו אותה בהנאה רבה. בביולוגיה עסקו התלמידות בביולוגיה של הפה ברמות ארגון שונות. החל מרמתDNA וכלה ברמת היצור (הנחש) השלם (בתמונה). בפיזיקה התלמידות חוו פתיחת צוהר לנושאים באופטיקה, לחץ, וחשמל. תודה למורות למדעים שיזמו וליוו את הבנות.

 
20140612_195211השבוע התקיים גם ערב שורשים לשכבת ט'. הערב סיכם את עבודתן המעמיקה של התלמידות לאורך השנה שהתמקד באילן היוחסין של משפחתן. במהלך הערב הבנות שיתפו בסיפורים מתפוצות ישראל ממזרח וממערב, מקישינב, מאיטליה, ומהארץ. שירלי סעדה הביאה את סיפורה של סבתה, מתילד, שבגיל 20 פתחה עסק בתוניסיה לעיצוב שמלות כלה והתלמידות ערכו תצוגת אפנה מרגשת של שמלות שנתפרו בתוניסיה והגיעו ארצה. ליטל שימונוביץ ומיטל בכר ניגנו והוסיפו לאווירה החגיגית . במקביל, הקימו הבנות תערוכה בספריה ובה חפצים משמעותיים בסיפור משפחתן כגון, תכשיטים, פרטי לבוש, חנוכיות ועוד. כל הכבוד לבנות על ההשקעה לאורך השנה, על המחקר המשמעותי והתובנות היפות. את הערב סיימו בארוחה מגוונת וטעימה. יישר כח ותודה רבה למחנכות, אפרת ותמר , על הליווי של התלמידות מתחילת המחקר ועד הפקת הערב המיוחד והמרגש.

 
בשבוע הבא…
ימי שיא וסיכום שנה ט-י , יום הכנה לחופש ומכירת ספרי לימוד
מסיבת סיום יב'

 

מהנעשה בחטיבה
ביום ראשון שלפני חג השבועות התכנסנו בנות שכבת ז' וההורים לערב,  שאף שתאריכו היה לקראת סוף השנה, נושאו היה דווקא התחלות. זו הייתה השנה הראשונה של הבנות בחטיבת הביניים וב"פלך" והן למדו בשיעורי תורה את ספר בראשית. במהלך הערב התקיימו מספר מעגלי לימוד שהועברו ע"י חברות צוות בית הספר – רחל צור, טל כהן, דבוירה קוסמן, סופי פפר, אפרת גל ותהלה אקריש. השיעורים עסקו בהתחלות בתחומים שונים – מן ההיסטוריה, הפסיכולוגיה, הספרות, האמנות, התנ"ך והיהדות. המפגש הלימודי של הבנות וההורים היה פורה ומעניין.

 

ביום שני קרו הרבה דברים…

 

בנות כיתה ח' דוברות אנגלית נהנו מחוויה שנייה בתכנית הFace to Faith (שהוקמה על ידי טוני בלייר, ראש הממשלה לשעבר של אנגליה). הבנות, שנהנו משיחת הווידאו הראשונה עם תלמידים מהודו, ביקשו לדבר עם מדינה אחרת. בעקבות זאת, ארגנו לנו שיחה עם בית ספר בלונדון, Southend Boys school. הנושא היה "עושר ועוני" והבנות דיברו על איך אנו כישראלים תורמים לקהילה הקרובה ורחוקה. הבנות עשו הסברה יפה וגרמו לאחד התלמידים האנגלים לציין שהם לא יודעים מה באמת קורה בארץ. התלמיד הבין שהתקשורת באנגליה לא תמיד מסבירה כיצד הדברים נראים מהצד הישראלי. הבנות למדו על מושגים כמו Fair Trade (סחר הוגן) ושני בתי הספר דיברו על סטיגמות שקשורות למדינות שלהם. מתגובת האנגלים נראה כי התלמידות שלנו נתנו להם רושם טוב על המדינה שלנו. אנו מקוות להמשיך בפרויקט חשוב זה בשנה הבאה.
פלך נבחר על ידי רכז התוכנית להיות חלק מסרט פרסומת לתוכנית לבתי ספר במדינות אחרות בעולם. בסרט התראיינו נעמי גולדברג ואליענה פישר, תודה להן!

 

ביום זה הגיעו מנחות של מרכז הסיוע הדתי לנפגעות תקיפה מינית שהעבירו סדנאות לבנות כתה ז' להעלאת המודעות לנושא החשוב.

 

ביום שני בערב התקיים "ערב מעברים" לבנות שכבת ח' והוריהן, כדי לציין את סיום שנות הלימוד של הבנות בחטיבה ומעברן לתיכון. בערב נאמרו דברי ברכה על ידי המנהלות, שירה ורחל, ולאחר מכן התחלקו כולם בין שש כיתות אשר בכל אחת מהן היו פינות לימוד מגוונות בנושאים הקשורים למעברים: בתורה, אנתרופולוגיה, שירה, ספרות, אמנות, ועוד. הלימוד של ההורים עם הבנות והשיח בכיתות היו מחכימים ונעימים מאד. תודה רבה לטל כהן, שקמה, עדי ורחל על הכנת דפי הלימוד וההנחיה, ולשירה ושירלי על הצטרפותן להנחית הקבוצות. לאחר מכן סעדנו כולנו ממטעמים שהביאה כל משפחה, תודה רבה לרחל אייזנטל ברקוביץ' על ארגון האוכל. החלק הסוגר של הערב היה החלק אותו הכינו הבנות. הוצגה מצגת מתוקה ושמחה שהציגה חוויות נבחרות מהשנתיים האחרונות, הבנות הכינו מערכונים קצרים והודו לכל מורה ומורה שלימדו אותן ולאנשי הצוות השונים. חתמנו את הערב בשירו של אהוד בנאי, "השביל הזה מתחיל כאן", שהבנות סימנו בשפת הסימנים (בתמונה), תודה למורה אודליה על שלימדה את כל השכבה את השיר. הערב לווה בתפאורה מאד יפה בנושא "מעברים" אותה הכינו הבנות ותערוכת אמנות שהציגה את הנושא ושהכינו בנות קבוצת אמנות בהנחיית המורה הוד_יה שעזרה לנו מאד בהכנת הצד הוויזואלי של הערב. תודה רבה לכל הבנות שעבדו להצלחת ערב זה ולשקמה ועדי המחנכות שניצחו על הכל.

 

ביום שלישי הקשבנו לשיחה מרתקת של דנה אבירם בנוגע לסכנות באינטרנט. דנה, שלה ניסיון משמעותי בעבודה משטרתית, סיפרה לנו סיפורים אמיתיים ונתנה עצות מעשיות לגבי שימוש בפייסבוק, ווטסאפ וברשתות חברתיות בכלל. השיחה היתה חשובה ורלוונטית, ועל אף שהנושא כבר דובר בעבר היא היתה משמעותית ומחדשת.

 

ביום רביעי בנות שכבה ח' השתתפו  בסיור מסכם בביולוגיה בגן החיות. בסיור למדנו על בעלי החיים השונים בגן החיות ועל מערכות הרבייה  שלהם ושמענו סיפורים על "מאחרי הקלעים" של גן החיות. תודה רבה לבנות השכבה שהשתתפו ולמדו ולמורות המלוות: רונית בוטח ואורנה שוהם.

 

במהלך השנה השתתפה קבוצת בנות מכיתה ז' בתחרות "היסטוריונים צעירים" של מרכז זלמן שז"ר. הבנות כתבו עבודות נהדרות בנושאים שונים הקשורים לציונות. בימים אלה הודיעו לנו מרכזי התכנית כי לשלב הגמר עלתה עבודתה של נעם גנאור בנושא האניה אקסודוס. נעם השוותה בעבודתה בין הסרט והתיאור ההיסטורי הישראלי והגיעה למסקנות מעניינות באשר למי הוא ה"אחר" בשני מקורות ההתייחסות. ישר כח ואיחולי הצלחה בגמר!

 
בשבוע הבא:
ביום ראשון סיור של"ח לכיתות ח', ביום שני יום מצויינות לכולן, ביום חמישי יום הכנה לחופש ו… ביום שישי – יום סיום בבריכה!

שבת שלום!