‍‍01.05.2016 // כ״ד טבת תשע״ו

אתמול, יום חמישי בשבת, זכינו לחוות בפעם הראשונה קריאת שם לבת!

שירה קדרי עובדיה, בוגרת פלך, ילדה בשעה טובה בת בכורה. עקב מזג האויר הסוער הצפוי בשבת, ביקשו ההורים, שירה ואבישי עובדיה, לקרוא שם לבתם בקהילת פלך. התרגשנו מאד מהמחווה וקיימנו הבוקר תפילה חגיגית בבית הספר. מיטל בלומנטל-גורדון, בוגרת פלך וחברה טובה של שירה, קראה בתורה בנוכחות בנות בית הספר וחברותיה של שירה.
בסוף הקריאה שירה ואבישי קראו שם לבתם , עלמה תקווה , וכל הבנות שרו ורקדו איתם. כולנו מאחלים להורים שיזכו לגדלה בבריאות ובשמחה .

" יהי ה' אלוקים עם הרכה והעדינה, ויהיו ידיה ולבה לאל אמונה ,ויאר לנו פניו כשמש וכיהלום, ובריתו תהיה אתנו החיים והשלום". (מתוך פיוט שנאמר בזבד הבת)

 
ביום שני, תלמידות חמש יחידות מתמטיקה מכיתות ט' וי' שמעו הרצאה מפי טלי ברקוביץ, מהנדסת תוכנה צעירה מאינטל. טלי הצליחה להעביר לתלמידות את ההתלהבות שלה מעולם הטכנולוגיה המתקדמת בעזרת המון דוגמאות מרהיבות: ננו דבורים שיודעות להתביית על גידול סרטני ולחסל אותו, מכוניות שנוסעות ללא נהג, מצלמות של 360 מעלות ועוד.

המסר שלה היה – כדאי להשקיע ולהתמיד בלימודי מתמטיקה 5 יחידות – זה מעניין, מפתח חשיבה ומאפשר לעשות דברים מרתקים שתורמים לחברה.
ההרצאה ניתנה במסגרת הפרוייקט לעידוד לימודי מתמטיקה ברמה גבוה של משרד החינוך (חמש פי שתיים). תודה למרגלית חרמץ על היוזמה!
ביום שלישי שכבות ט-י קיימו פעילויות במסגרת פרויקט מעורבות חברתית.
כיתות ט' חולקו לארבע קבוצות מעורבות מתחומי התנדבות שונים. כל קבוצה תלווה על ידי מורה מצוות בית הספר לאורך השנה. במסגרת הקבוצה בנות יוכלו לשתף ולספר מחוויותיהן במקומות ההתנדבות ולשמוע מאחרות על פרויקטים אחרים. תודה למורות המלוות שירה ברויאר, ליאת פרבר, דבינה וונדרר – קריאל ושירלי אסף (ולשלומית שבות שליוותה את אחת הקבוצות השבוע באופן חד פעמי).
כיתות י' נפגשו בשכונת תלפיות עם ברק אלזם, מנהל בית לזרוס ועם רחל, תושבת ותיקה בשכונה. רחל סיפרה לקבוצה על המגורים כשהשכונה עוד הייתה מעברת תלפיות וברק חיבר את הסיפורים להווה של השכונה ולקשיים ולאתגרים שחווה האוכלוסיה כיום.
הסיור הוא כחלק מסדרה של סיורים שיחשפו את התלמידות לבעיות שונות הקיימות בחברה. בסיום הבנות ייזמו פרויקטים חברתיים משלהן. תודה למורן שטאל, רכזת המעורבות החברתית.
ביום רביעי הגיע כמיטב המסורת פרופ' נחם אילן לשוחח עם בנות שכבת ט' על פרשת "העסק הביש".
ההרצאה חשפה בפני הבנות את סיפור הגבורה של שמואל עזר ומשה מרזוק – עולי הגרדום במצרים ושל חבריהם לחוליות המודיעין. הבנות שמעו גם את הצד המורכב יותר של הסיפור על האופן בו התנהלה מדינת ישראל בהפעלתם והשבתם ארצה וכיצד השפיעו פרשיות אלה על המציאות הישראלית בראשית ימי המדינה. תודה רבה לנחם על ההרצאה המעניינת והחשובה.
honeyאת השיעור הפותח בתוכנית דב"ש העביר השבוע דניאל קן. השיעור עסק ביחסי פשט ודרש בתורה ובהשלכות שעולות משאלה זו.
שכבת ט' ביקרה השבוע במעבדות בלמונטה וקיימה פעילויות.
השבוע בשיעור צרפתית של כיתות ט', הבנות הדוברות אירגנו פעילות לשאר הכיתה בנושא פריז כחלק מפרויקט שהן מבצעות. הפעילות כללה ארוחת בוקר בסגנון צרפתי, parisחידון ו"פלייסמנטים" מעוצבים למזכרת כמתנה מהדוברות. הבוקר היה מחדש וטעים…
בכיתות י' הבנות הציגו מצגות מושקעות שהכינו על אזורים בצרפת. כל בת בחרה איזור וסיפרה על המיקום הגיאוגרפי שלו, הגסטרונומיה ואישים מפורסמים מאותו איזור. המצגות היו מקוריות ומעניינות מאוד! תודה לכל הבנות ולמורה רות אילוז!
כל הכבוד לבנות כיתה ט' שהעפילו לשלב הגמר באולימפיאדה על שם אילן רמון באסטרונומיה, במסגרתה הן תכננו משימת חלל לחקר השמש. שלב הגמר ייערך במכון ויצמן בנוכחות נציגי משפחת רמון. שיהיה להן בהצלחה!
בשבוע הבא בתיכון…
סיור ציונות: בשבוע הבא ביום ראשון תצאנה כתות יב לסיור ציונות בעקבות חלוצים ולוחמים. הסיור יצא בכל מזג אויר!
ביום רביעי יתקיים יום מדעים לכל בי"ס ומפגש עם מדעניות בוגרות פלך.
כתות ט' תצאנה לטיול של"ח בנחל פרת ביום חמישי.
ערב היכרות להורי ו' יתקיים ביום רביעי בערב.
ביום שישי בבוקר יתקיים יום פתוח לתלמידות ו' לקראת ההרשמה לחטיבה.
מהנעשה בחטיבה
ביום ראשון יצאו בנות כיתה ז' לסיור בעיר דוד. הסיור אורגן על ידי משפחת מאלי לכבוד בת המצוה של עבריה, אשר גם הדריכה אותנו בחלקים מן המסלול. סיירנו בין הממצאים מתקופת הבית הראשון וראינו במו עינינו את האתרים עליהם אנחנו לומדות בספר מלכים. צעדנו בנקבת השילוח – חלק מאתנו במים ממש וחלק מאתנו לצידם, ועלינו בדרכם של עולי הרגל לירושלים. לסיום היום ביקרנו ב"עמק צורים", אתר של סינון עפר שנלקח ישירות מהר הבית, שם לקחנו חלק פעיל בעבודה ארכיאולוגית. תודה רבה לעבריה ולמשפחת מאלי, ולאודליה ואפרת שליוו את הסיור.
במסגרת תוכנית אמירים אירחנו השבוע ביום רביעי את ד"ר יעל ציגלר ממכללת הרצוג, ביחד עם קבוצת אמירים של כיתה ט'. השיחה התקיימה בהקשר לחומש שמות אותו לומדות הבנות בשיעורי תורה, ובהקשר לנושא "מרד והמהפכה" הנלמד בתוכנית אמירים. יעל הרצתה לנו על תרבות מצרים העתיקה, והסבירה על מאפייני הציווילציה המפוארת של העולם הקדום, ועל הקושי הנפשי לצאת ממנה. סקרנו את האיזכורים השונים של מצרים בתנ"ך ועמדנו על ההבדל המהותי שבין ארץ ישראל למצרים. ההרצאה הייתה מרתקת ומיוחדת.
ביום חמישי התחלנו בפרוייקט של עמותת 'מקום לכולם'. במשך שלושה שבועות יפגשו התלמידות בקבוצות קטנות עם מתנדבים מהעמותה, כולם בעלי צרכים מיוחדים המספרים על עולמם האישי במטרה ליצור גשר בין העולמות שיהווה פתח לחיים של מודעות ונגישות. המפגש היום היה מפגש הכרות ראשוני ובו נפתח פתח של שיח חיובי וכבר אנחנו מחכות למפגש הבא.
winterביום חמישי ארגנו בנות המועצה יום חורף – בתזמון מושלם עם מזג האוויר. הבנות כולן הגיעו בפיג'מות, בניין החטיבה היה מקושט בקישוטי חורף ובנות המועצה חילקו במהלך השיעורים שוקו חם.
כבר בכינוס הבוקר התרחש אירוע שהפך את היום לחגיגי כאשר באמצע התפילה צנח / קפץ לו חתול מהתקרה אל הגג בו התפללנו בדיוק "אבינו אב הרחמן המרחם רחם עלינו". לאחר
דרמה קצרה אך אינטנסיבית מצא החתול את דרכו בין הבנות הנסערות אל הדלת וכולנו שבנו לתפילה מסודרת (פחות או יותר).
לקראת סוף היום עלינו לגג שם חיכה לנו "בופה" ובו מגוון של מרקים טעימים ומהבילים, במקביל נערך חידון קאהוט ובו שאלות מהווי החטיבה, ואת הפעילות חתמנו בשירה בציבור של שירי חורף.
לאורך היום כולו היתה אווירה חמימה ונעימה מאד. תודה לכל מכינות המרקים ומביאות הפלטות למיניהן (וכמובן להוריהן) תודה לבנות המועצה על היוזמה המקורית ולעדינה ופייגי שהובילו אותן.
בשבוע הבא בעזרת ה' נתחיל בסדנאות "מקום לכולם" לכיתות ח' ונמשיך אותן עם כתות ז'.
מזל טוב לשירה עובדיה-קדרי ולמשפחתה להולדת הבת, עלמה תקווה.
שבת שלום!