‍‍04.04.2016 // כ״ה אדר ב' תשע״ו

* השבוע יצאו שכבות יא-יב למסעות בפולין ובארץ.
IMG-20160331-WA0001המסע בארץ: כשלושים בנות מיא ו-יב השתתפו השבוע במסע בארץ שמטרתו להכיר מקרוב את הפרקים החשובים שהתרחשו בארץ בין שואה לתקומה. המסע התחיל ביער הקדושים באנדרטת
מגילת האש של הפסל נתן רפפורט ובפינת ההנצחה לאנה פרנק. משם המשיכה הקבוצה למוצבים בהר אדר ובית העלמין הצבאי בקרית ענבים וביקור במוזיאון הרצל. ביום השני ביקרו במוזיאון האצ"ל, מוזיאון הפלמ"ח ותערוכה בנושא גח"ל (גיוס חוץ לארץ) ולסיום שמעו את הסיפור המרגש של הכרזת העצמאות בהיכל העצמאות ברח' רוטשילד. ביום השלישי ביקרו בעתלית (בתמונה) ובבית חנה סנש בשדות ים והכירו את סיפוריהם של המעפילים ואת גבורתם של הצנחנים הארצישראליים. לסיום היום והמסע הלכו הבנות לאורך השביל המחבר בין יד ושם והר הרצל וקיימו טקס ברחבת קבר הרצל. המסע כולו היה מחדש ומלמד והביא לאור את סיפורם של האנשים שלחמו ופעלו על מנת להגשים את חזון הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.

תודה רבה ליורם אלמכיאס ויערה קאופמן על המסע המשמעותי והמיוחד ולרונה על הליווי.

 
IMG-20160331-WA0014 (1)המסע לפולין: בנות המשלחת לפולין החלו גם הן את מסען השבוע. ביום חמישי ביקרו במסלול הגבורה בוארשה, במוזיאון היהודי הנמצא מול אנדרטת רפפורט. האנדרטה מספרת את סיפור תולדות היהודים בפולין בצורה חזותית מרשימה ומיוחדת. המוזיאון מושך מבקרים רבים רובם לא יהודים. לאחר הביקור במוזיאון, המשיכה המשלחת לבית הקברות היהודי בעיר (בתמונה). הבנות נחשפו ליהדות ורשה שלפני המלחמה. לאחר הסיור בבית הקברות הגיעו לבית הכנסת נוז'יק. הבנות כיבדו את בית הכנסת במעגלי ריקודים ושירה. הבנות ישהו
בשבת בעיר לובלין. אנו מאחלים לכל הבנות ולצוות המלווה המשך מסע משמעותי.

 

Hemed
* ביום שלישי במסגרת מפגשים שמעו כיתות ט' וי' הרצאה מפי המנהלת שירה ברויאר על הקשר שבין פלך לבין רשת התיכונים שהוקמו על ידי הציונות הדתית. שירה לימדה על הדומה ועל השונה וכל זאת במסגרת שבוע הציונות וחמ"ד.

 
* דינה ותמר מכיתה י' זכו בתחרות במסגרת קורס הנוירו-ביולוגיה באוניברסיטה.

דינה מספרת על התחרות –
במסגרת הקורס באוניברסיטה העברית שהשתתפנו בו במהלך השנה, התבקשנו לעשות עבודת חקר בקבוצות. המטרה הייתה לתת לנו אפשרות להשתמש בידע שרכשנו על המוח, על התפקוד שלו ועל הדרך בה מתבצעים מחקרים מדעיים. שאלת החקר שבחרנו שתינו, עסקה בהשפעה של האלכוהול על חלק מסוים במוח שלנו (הצרבלום). בכתיבת העבודה נחשפנו למאמרים רבים, מחקרים שנעשו בעבר, ושיטות מחקר חדשות ומרתקות. בסיום תהליך כתיבת העבודה התבקשנו להציגּה בפני פרופסורים מהאוניברסיטה, משתתפי הקורס ובני המשפחות בצורה של
פוסטר מדעי. אחרי העבודה הקשה, הפוסטר שלנו ניצח מקום ראשון בתחרות וקיבלנו פרס סמלי.
כל הכבוד לדינה ותמר ולרעות חזן שליוותה אותן.

 

 

בשבוע הבא בתיכון…

* ביום שני תלמידות ט' עתודה יצאו למפגש סיום של עתודה מדעית של חטיבת הבינים, המפגש יתקיים בעיריית ירושלים במעמד ראש העיר, מר ניר ברקת ונציגי משרד החינוך.
* ביום שני יתקיים ערב שורשים לכיתות ט' בשעה 19:30 בערב בתיכון.
* ביום רביעי יתקיים סיור של"ח לכיתה ט".
* ביום חמישי בשעה 20:00 יתקיים מפגש נוסף של בית המדרש לבוגרות בהנחיית ד"ר משה מאיר. כולם מוזמנים!

 
מהנעשה בחטיבהIMG_3304
* ביום רביעי התקיים "יום מתמטיקה" לכיתות ז' ח'. את היום הפעילו הסטודנטיות ממכללת אפרתה שמלוות אותנו במשך השנה. היום נפתח בהרצאה והפעלה על "פרקטלים", ולאחר מכן כל בת השתתפה בשתי סדנאות שונות שעסקו במגוון תחומי מתמטיקה כגון חידות גפרורים, המספר פאי, פלינדרומים ועוד… הפעילות היתה מוצלחת מאד והבנות נהנו ביותר. ישר כח לחיה נגאל שארגנה את היום והובילה את הסטודנטיות לאורך כל השנה וגם ביום זה, ותודה למורות שליוו את היום.

 
* בהמשך היום נסעו בנות העתודה של שכבת ח' למעבדות בלמונטה לחקור השפעת יוני פלואור המצויים במשחות השיניים, על השיניים מפני עששת. הבנות עבדו עם קליפות ביצים הדומות
אתר4במבנה שלהן לזגוגית השן. הבנות טבלו את הקליפות בתמיסת יוני פלואור לפרק זמן קצוב, הוסיפו חומצת חומץ ועקבו אחר קצב שחרור הגז בתהליך התמוססות הקליפה בחומצה. לאחר ניסוי המקדים כל קבוצה בדקה שאלת חקר שעניינה אותה כגון איזו משחת שיניים יעילה ביותר להגנה מפני חומציות, איזה משקה חומצי גורם למסיסות גדולה ביותר של חומר השן ועוד. הבנות עבדו ברצינות רבה ונהנו מאד מהמחקר. תודה רבה למורה בתיה על ארגון הפעילות המיוחדת הזו.

 
* השבוע מתקיים במוסדות החינוך הממלכתי דתי "שבוע החמ"ד" בו דנים בבתי הספר השונים של החינוך הממלכתי דתי בערכים אליהם כולנו מחנכים. מאחר וזו שנת היובל לפלך החלטנו להקדיש את הדיבור לערכים של בית ספרנו המבטאים את ערכי החמ"ד ובנוסף את הערכים הייחודיים לבית ספרנו.
את הכינוס ביום חמישי בבוקר פתחנו בהסבר קצר על ערכי החמ"ד ולאחר מכן שירה ברויאר הגיעה לספר לנו על ההקמה של בית הספר ועל הערכים שהטביעו בו מקימיו, ר' שולם ז"ל ופנינה רוזנבליט תיבדל לחיים ארוכים, ולאחריהם פרופ' אליס שלוי. בשיחה נגעה שירה במושג "ממלכתי" ו"דתי" ובייחוד של השילוב הזה. שירה סיפרה על הערכים של שילוב השכלה כללית, ערכי שוויון ועוד שהוקנו בביה"ס כבר מיומו הראשון. במשך השבוע הקרוב מתוכננים עוד מפגשים והיכרויות עם דרכו וערכיו של בית הספר.

 
* ביום חמישי התארח בשיעור חינוך לכיתות ח' מר אלי ויסברט, אבא של אורי. בעבודתו כתסריטאי הכיר אלי את עולם הפרסום מבפנים. הוא העביר לנו שיחה בנושא פרסומות – מה הן מוכרות לנו בעצם, ובאילו אמצעים. תודה לאלי על שיחה מרתקת ומעוררת מחשבה.