‍‍11.25.2014 // ג׳ כסלו תשע״ה

ביום שני התקיימה אסיפה כללית בנושא מחויבות אישית. בעקבות הרפורמה בבגרויות והוספת מרכיב של "תעודת בגרות חברתית", מחויבות התלמידות בארבע שנים של מעורבות חברתית בשונה משנתיים שהיו נהוגות עד היום בפלך. הבנות ביקשו לדון מחדש בשאלה האם הדרכה בתנועות נוער תחשב כמחויבות אישית. בעבר, תלמידות בית הספר הכירו רק בהדרכת חוץ או בהדרכת חניכים עם צרכים מיוחדים – כהתנדבות. לאחר שהועלו טיעונים מגוונים הצביעו תלמידות בית הספר והחליטו שהשאיפה תהיה להתנדב במסגרת שאינה קשורה להדרכה, אך תלמידה שמדריכה בתנועת נוער תוכל לקבל אישור שיכיר בעשייה החינוכית שלה כמחוייבות אישית.

 

ביום חמישי יצאו נציגות של שכבות ז-ט למרוץ השדה המחוזי בגן סאקר.  מזה מספר שבועות מתאמנות הבנות לקראת המירוץ בכל הכוח והמוטיבציה.  בנות ז' יצאו למקצה הראשון בריצת 1500 מ'. למרות שלא זכו האווירה הייתה טובה והבנות שיפרו את הישגיהם. מאוחר יותר יצאו נציגותינו משכבה ט' למקצה 2000 מ'. הבנות הגיעו בדירוג שלישי קבוצתי 80 נק' ועלו לגמר הארצי בריצות ארוכות!! כל הכבוד לבנות שלקחו חלק בתחרות השקיעו, רצו ולא ויתרו אפילו כשהיה קשה. תודה לעדינה המורה לחנ"ג על העידוד והתמיכה!

 

pelech1ביום חמישי יצאו מגמות פיזיקה ואמנות לסיור במוזיאון ישראל. מגמת פיזיקה סיירה בתערוכה ״אי שקט״ וצפתה בתמונות של ניסויים אטומיים שנעשו על ידי ארה"ב בשנות החמישים ואת השפעת הטכנולוגיה על הפרט והחברה. לכבוד שנת האור הבינלאומית 2015 שנקבעה על ידי אונסק"ו ביקרו הבנות גם בתערוכה של ג׳ימס טורל "מקום לאור" בה הן התייחסו לעקרונות הפיזיקליים הקשורים לאור וראייה (בתמונה, בנות פיזיקה במוצג של טורל הנקרא "ורוד לבן ריימאר").

מגמת אמנות סיירה גם היא בתערוכה של ג׳ימס טורל תוך דגש על האופי המינימליסטי והמדיטטיבי של יצירות הענק ועל השימוש של טורל באור כבחומר ממשי. מגמת אמנות סיירה גם בתערוכה ״מסעות״ בה הוצגו יצירות ממדיומים מגוונים העוסקים בתהליך המסע, ומשמעויותיו השונות ודרכי מסע מסוגים שונים. דגש ההדרכה בסיור היה על  שיקולי האוצרות ואופן ההעמדה של היצירות ובניית התערוכה, וכן השפעת מבנה התערוכה על ההתבוננות של הצופה ביצירות וההליכה ביניהן.

סיימנו את הסיור במפגש משותף במרחב הנפלא ״החלל הרואה״ שנמצא בגן הפסלים ושאותו גם כן יצר ג׳ימס טורל, שם קיבלנו הסבר מפי מיכל עיר שי על ייחודו של מקום זה.

תודה רבה למיכל עיר שי, תמר גנאור, מרגלית חרמץ קארין ברקמן ורחל צור על ארגון וליווי הסיור, ושמחנו גם בנוכחות דבוירה קוסמן ותובנותיה המעשירות.

 

במסגרת התכנית הארצית למניעת גזענות, התגייסו מאות פרקליטים להעביר שיעורים בבתי ספר ברחבי הארץ. עו"ד דגנית הס, בוגרת פלך ופרקליטה במשרד המשפטים, העבירה שיעור לשכבת יא' בנושא. בשיעור היא דיברה על המציאות החוקית והמענה שנותן המשפט להגנה על השוויון וזאת ע"י משחקי תפקידים ודיונים. תודה רבה לדגנית.

 

היום, יום שישי, ערכה שכבת ט' בוקר משפחתי מיוחד לפתיחת פרויקט "שורשים" שילווה אותן לאורך החודשים הקרובים. הבנות וההורים פתחו בשיחה מעניינת שהעבירה תמר גנאור, מחנכת כיתה י' ומורה לאמנות על משפחה וייצוגי משפחה באמנות. לאחר השיחה, ההורים והבנות יצרו יחד "דיוקן משפחתי" מגזירי עיתון וחומרים שונים. לסיכום היום המיוחד, התחלקו כולן לקבוצות קטנות ושיתפו בחווית וסיפורים ממהלך היום.  בסוף היום זכינו לראות מגוון רחב של דיוקנאות משפחתיים המשקפים את הרקע והערכים, הסיפורים והחוויות המייחדות כל משפחה ומשפחה. תודה רבה להורים ולתלמידות על השיתוף ושיתוף הפעולה, יעל שמעוני על הנחיית מעגלי הסיכום ולמחנכות על פתיחה מיוחדת ומעוררת מחשבה.

 

בשבוע הבא בתיכון 

יום א' ר"ח תפילה עם החטיבה ב-8:00 (יש לבוא בחולצה לבנה)

יום שלישי – סיור מגמת א"י יא-יב

לקראת שבת ארגון:

יום חמישי מסיימים ללמוד בשעה 15:20

יום שישי חופש

יום ראשון חופש לכיתות ט-יא

יב מתחילות ללמוד בשעה 11:30

 

בהצלחה לבנות בני עקיבא בהכנות האחרונות לקראת שבת הארגון!

 

מהנעשהb בחטיבה

בשעה טובה קבוצת הרובוטיקה של ביה"ס, הכוללת 10 תלמידות מכיתות ז-ט, התחילו בעבודה. התלמידות נפגשו כבר פעמיים השבוע, הכירו את המדריכה מליסה והתחילו לבנות רובוט שיוכל לעמוד במשימות שונות. שיהיה להן בהצלחה ושימשיכו להנות!

 

pelech2לכבוד חג הסיגד הזמנו לחטיבה את מסרת רחמים, בת העדה האתיופית שעלתה מאתיופיה בגיל שמונה. מסרת סיפרה לנו על יהודי אתיופיה והחיים שם, על עלייתה לארץ והשתלבותה בחברה ועל שינויים שעברה כאן ביחס לזהות שלה כבת לעדה האתיופית. בסוף השיחה המרתקת ששילבה רצינות והומור, הוזמנה כל כיתה בנפרד להכרות קרובה יותר עם אמא של מסרת שהביאה כלים שונים ומאכלים אתיופים מסורתיים. השיחה, ההיכרות והטעימות היו חוויה משמעותית לבנות ולצוות. תודה רבה לעדינה שארגנה כל זאת.

 

ביום חמישי, במסגרת שיעור אמירים "מרד ומהפכה" בכיתה ח', שוחחו בנות הקבוצה עם פרופ' נָחֵם אילן, אב לתלמידות בוגרות ביה"ס וחבר הוועד המנהל, בנושא האביב הערבי. הגדרנו וסידרנו מושגים שונים הקשורים למדינות ערב, ולמדנו על הקלות בה ניתן להפוך שלטון קיים – ועל הקושי הגדול להחליפו בשלטון חדש אשר יהיה מקובל על הציבור. תודה רבה לנחם על שיחה מעשירה ומרחיבת אופקים.

 

ביום חמישי יצאו בנות החטיבה לתחרות מרוצי השדה המחוזית השנתית בגן סאקר. הבנות התאמנו כמה שבועות בצורה רצינית, ספורטיבית וחברית לקראת התחרות,  ובכל אימון שיפרו את הישגיהן והגיעו לתוצאות טובות. הבנות השתתפו בריצת 1500 מטר והפגינו יכולות מדהימות ואף בת לא הפסיקה לרגע את הריצה. למרות שנציגות החטיבה חזרו ללא מדליות הן כבר חדורות מוטיבציה לקראת תחרות האתלטיקה שתתקיים בהמשך.
תודה וכל הכבוד לתלמידות שייצגו אותנו בכבוד ולמורה עדינה שאימנה אותן וליוותה אותן בתהליך ובתחרות.

 

בהצלחה בשבוע האחרון של חודש הארגון לכל חניכות בני עקיבא!

 

מזל טוב למשה ישי וכל המשפחה לרגל בר המצווה של הנכד


שבת שלום!