‍‍11.15.2018 // ז׳ כסלו תשע״ט

**את דבר התורה השבוע כתבה דליה לייבוביץ, מורה לכימיה ופיזיקה, מתרגלת פיזיקה במכללה ירושלים. בעלת תואר ראשון ושני בכימיה והוראת המדעים. דליה גרה בקרית משה בירושלים.**

 

ביום ראשון, כיתות י' השתתפו במפגש של כל הפלכים בארץ (קרית עקרון, זכרון יעקב, ירושלים ותל אביב). הן נפגשו במתנ"ס שיקגו בלוד ששוכן בלב שכונה מעורבת שרובה ערבית עם מיעוט יהודי. הבנות למדו על הסוגיות המורכבות שעולות סביב השימוש במתנ"ס, למי הוא שייך ועל החיפוש לפתרון שיאפשר דו קיום בשכונה. במהלך היום נפגשו עם אנשים ופעילים בשכונה והכירו מקרוב את העשייה המאתגרת והמשמעותית שנעשית בעיר. תודה לכל השותפים לקיום היום הזה בלוד ובכל בתי הספר שלקחו חלק ובמיוחד לשירה ברויאר, יוזמת ומארגנת המפגש.

 

לכבוד שבוע הבטיחות בדרכים הגיע לחטיבה ביום ראשון שוטר ממשטרת התנועה בירושלים. השוטר שוחח עם הבנות על הדרכים בהן הן יכולות לנהוג על מנת להימנע מתאונות ולהפחית את חומרת הפגיעה מהן. השיחה הייתה מחכימה ומעוררת למודעות.

 

קבוצת העתודה המדעית בשכבת ט' ביקרה ביום שני במוזיאון המדע. הבנות סיירו בתערוכה "על הקצה" שעוסקת בלקיחת סיכונים ושמעה הרצאה על התהליכים המתרחשים במוח בעת קבלת החלטות לפני לקיחת סיכון. הבנות בחנו את עצמן, האם הן נוטלות סיכון, ולמדו מתי סיכון הוא סכנה ומתי ייחשב בבחינת סיכוי להצלחה.

 

השבוע, מועצת התלמידות של בית הספר ונציגות בית ספר במועצת התלמידות הארצית, הביעו הזדהות עם מחאת הנוער מיישובי עוטף עזה. שכבת יא - הזדהות עם דרום שחורהבנות הגיעו לבית הספר בחולצות שחורות כאות הזדהות עם סיסמת המחאה "דרום שחור". בנוסף, ולקחו חלק בעצרת של הנוער בגן הוורדים מול הכנסת. יישר כוח לכל השותפות והלוואי ולא נזדקק למחאות מהסוג הזה בעתיד…

 

במפגש השל'ח השבועי לכתות ח' יצאנו לניווט עירוני בשכונת בקעה. הבנות התחלקו לחוליות ניווט, קבלו מפה ומשימות בנושא 'חמשת החושים'. הבנות גילו התמצאות יפה ועמדו במשימות בהצלחה. היה כיף טעים ונעים. תודה ליורם.

 

שרה שהם אנגל חג הסיגדלכבוד חג הסיגד, שצוין ביום רביעי, כיתות ז-י שמעו שיחה של שרה שהם-אנגל. שרה סיפרה על סיפור עלייתה מאתיופיה, על התרבות האתיופית ועל המפגש עם התרבות החדשה שפגשה בארץ.  השיחה הייתה מרגשת ומצחיקה עד דמעות. בהמשך היום, נסעו בנות לתפילה המרכזית  של הקהילה האתיופית בטיילת ארמון הנציב.

 

לפתוח שולחן ספר ולבגם בשיעור העשרה בחטיבה "לפתוח שולחן ספר ולב" צוין יום הסיגד והתקיים השבוע במתכונת מיוחדת להנצחת זכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל בהר הרצל.

התלמידות קיבלו הסבר קצר על המקום וקראו יחד עדויות מרגשות של אימא וילד שנמצאות באתר והן פרק מתוך הספר "גודאי" המספר על חוויתה של ילדה בדרך מאתיופיה לירוסלם.

 

ביום רביעי, אירחנו סטודנטים מבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית. הקבוצה צפתה בשיעורים, פגשה נציגים מצוות הניהול, שאלה על התכניות החינוכיות ושוחחה עם תלמידות. כולם התרשמו מאוד מהעשיה בבית הספר.

 

בערב, התקיים המפגש הראשון של השתלמות המורים לצוות פלך, בנושא "צניעות". דנו במשמעויות הטעונות של המילה ולמדנו בחברותא את ההקשרים השונים של המושג דרך מקורות ופרשנות של הפסוק מספר מיכה: הִגִּ֥יד לְךָ֛ אָדָ֖ם מַה־טּ֑וֹב וּמָֽה־יְהֹוָ֞ה דּוֹרֵ֣שׁ מִמְּךָ֗ כִּ֣י אִם־עֲשׂ֤וֹת מִשְׁפָּט֙ וְאַ֣הֲבַת חֶ֔סֶד וְהַצְנֵ֥עַ לֶ֖כֶת עִם־אֱלֹהֶֽיךָ׃. ביום שני, א' שבט 7.1 יתקיים ערב עיון פתוח לקהל ולקהילת בית הספר. הנכם מוזמנים להצטרף לדיון בנושא החשוב. פרטים נוספים בהמשך.

 

יום חמישי, ל' בחשוון, נפתח בתפילת ראש חודש בית ספרית חגיגית בסופה חולקו סופגניות והתקיימה הרקדה. חודש טוב לכולנו!

לאחר תפילת ראש חודש נשארו בנות עתודה ז' במעבדת התיכון, כדי לערוך ניסויים כימים הקשורים לאש, אור – כימיה של חנוכה. עסקנו בסוגיה מהו האש, הסכנות  והעוצמה שבאש. הבנות הוזהרו שלא לבצע את הניסויים לבד בלי השגחת הורים. ההנאה היתה רבה.

 

בכיתות ח' עמד השבוע המלך הורדוס למשפט במסגרת שיעור היסטוריה. בכל כיתה הודיעה התביעה להורדוס על מה הוא מועמד למשפט (ויש לא מעט סיבות) והוכיחה את דבריה, וההגנה ניסתה למצוא את הנקודות לזכותו. עדים רבים עלו לדוכן והשמיעו את דברם והשופטות נאלצו להתמודד עם דילמה קשה באשר להיותו מלך טוב או רע ליהודים. כל המשתתפות התבססו על טקסטים מגוונים ששפכו אור על דמותו מכיוונים שונים. ישר כח למשתתפות שהכינו את הטיעונים והעדויות ועמדו בדרמטיות מול בית המשפט, ולמורות רונה, עדי ורחל שהנחו את המשפטים. באשר לפסק הדין וגזר הדין – שאלו נא את הבנות שיספרו לכם…

סדרת "לומדות בפלך" מפגשי לימוד לבוגרות, נפתחה בחמישי בערב בלימוד עם סופי פפר לכבוד ראש חודש כסלו. תודה לסופי על הבאת מקורות מגוונים ומעניינים בנושא האור ולכל הבוגרות שהגיעו ללמוד יחד.

 

טיול פתיחה סטףהיום, יום שישי, התקיים טיול פתיחה לסטף לתלמידות י' יחד עם קבוצה של תלמידים אוסטרלים. בשבועות הקרובים נארח תלמידות אוסטרליות מבית הספר הר הצופים במלבורן שיצטרפו פעמיים בשבוע ללימודים בפלך וישתתפו בפעילויות עם שכבת י'. תודה לכל המורים שיעבירו שיעורים, למשפחות המארחות ולמורן על תיאום וארגון הפעילות.

 

 

 

 

 

 

שבת שלום וחודש טוב!