‍‍05.01.2017 // ה׳ אייר תשע״ז

ערב שבת קודש, פרשת תזריע מצורע

 

אירועי השבוע…

סרן1

בתחילת השבוע יצאה המשלחת של בנות מגמת פיזיקה יא-יב לסמינר הלימודי במאיץ החלקיקים בסרן, שוויץ. את היום הראשון הן הקדישו לסיור בג'נבה והיכרות עם הקהילה היהודית בה וביקרו בבית הקברות היהודי בעיר בבית הכנסת הגדול של ז'נבה, בית הכנסת בית יעקב, שם קיימה המשלחת את טכס יום השואה. תלמידות המסע התרגשו מאוד מהטכס על אדמת ג'נבה, עיר אשר שימשה מקלט ונתיב בריחה לפליטים מאירופה בזמן המלחמה וכן תחנת מעבר לעולים לארץ אנטי מטרישראל לפני קום המדינה. במהלך השבוע הבנות סיירו בגלאי העצום ה- cms שנמצא 100 מטר מתחת לפני האדמה שזהו השבוע האחרון בו ניתן לבקר בו מכיוון שבשבוע הבא הוא מתחיל לפעול! סיירו במפעל 'אנטי חומר' שיצר דיור ער של התלמידות על תופעת  אנטי חומר ושמעו הרצאות מפי פיזיקאים בכירים מהארץ ומהעולם שעוסקים בחוד החנית של הפיזיקה.

תודה גדולה לצוות הפיזיקה, אבי, מרגלית ודוד על היוזמה הנהדרת למשלחת ועל בניית תכנית לימודים מעמיקה ומשמעותית לאורך השנה לבנות המגמה לקראת הנסיעה. המשלחת יצאה בתמיכת הקרן לירושלים.

 

הרב-פילוסוף דניאל אפשטיין

ביום ראשון בערב, ערב יום השואה, אירחנו בספריית פלך את הרב-פילוסוף דניאל אפשטיין במסגרת מיזם "זיכרון בסלון" בנושא "קול נשי על השואה". תוך ציטוטים מיומניה ומכתביה של אתי הילסום (יהודייה הולנדית שחוותה את השואה בין השנים 41-43 ונספתה באושוויץ) פרש הרב אפשטיין תפיסת עולם יוצאת דופן המתמודדת עם סוגיית הרוע דרך התבוננות פנימית ותיקון עצמי. תודה לטל מפרויקט זיכרון בסלון על הסיוע ולרב אפשטיין על השיתוף והשמעת הקול הייחודי של אתי הילסום.

 

 

התכנסות יום השואה בכיתות תשעז

לכבוד יום השואה, קיימנו בכיתות התכנסות בנושא "מקינה לקימה". בין התפילה לצפירה והטקס, נערכה התכנסות בכיתות האם. המטרה הייתה עריכת מעין סדר, עם קריאת הגדה מיוחדת ליום השואה. דרך בירור מושגים של רוע, וצלם אנוש, ועד לקיחת אחריות על זיכרון השואה ניתנה לתלמידות אפשרות לקרוא יחד, לשיר וללמוד טקסטים בנושאים השונים. את הלימוד העבירו נציגות מכל כיתה שבחרו את המקורות ואת המבנה עבור בנות כיתתן. הפעילות בכיתות הייתה באווירה מכבדת ונעימה וכל כיתה מצאה את החיבור האישי והקבוצתי שלה ליום הזיכרון לשואה ולגבורה. תודה לאביה, מחנכת יא, על הרעיון ועיבוד ההגדות יחד עם הבנות.

בהמשך היום התקיים טקס מרגש בהובלת שכבת י"א. שכבה ט שמעה עדות בספריה עם יעקב סימקוביץ, אביה של עדינה כליל החורש, בנושא "יום הולדת בגטו" ושכבות י-יב שמעו שיחה של ריקי מנדל "לחלץ תווי פניהם" על הדרכים השונות בהם אנשים, ברגעיהם האחרונים, בחרו להשאיר אחריהם עדות לחייהם בצורת מכתבים, ציורים, צוואות וכו'. מעיון בעדויות אלה, ניתנת לנו האפשרות להחזיר להם את זהותם וקולם. לאחר העדות, כיתות ט-י צפו יחד עם המורה ימימה חובב בסרט "רשימת שינדלר" בצפייה מודרכת על הצדדים ההיסטוריים והערכיים שניתן ללמוד מהסיפור עליו מבוסס הסרט.

 

מפגשים - ירון שורמפגשים השבוע הוקדש ליום הזיכרון לחללי צה"ל וזכינו לפגוש את ירון, אביו של ברקאי שור ז"ל שנפל בצוק איתן. ירון דיבר על עשייתו הצנועה של ברקאי, ועל ההשפעה של מעשים קטנים שיכולים לעזור וליצור חברה מתוקנת. בסוף השיחה חילק לבנות כרטיסים של "תעביר את זה הלאה" , פרויקט לזכרו של ברקאי ז"ל. רבות מהתלמידות הכירו את ברקאי ז"ל באופן אישי מהשכונה ומבני עקיבא והשיחה היתה באווירה משפחתית. תודה לירון על שיחה מרגשת וחשובה.

 

במסגרת ההערכה החלופית במחשבת ישראל "אמונה וגאולה", ביום שישי שעבר כיתות י' קיימו יום עיון בו הציג הרב ירמי סטביסקי את שתי הגישות לגבי קיומה של מדינת ישראל על פי הרב סולובייציק והרב קוק. כהמשך לתהליך הבנות התבקשו להעביר דרשה למשפחותיהן ביום העצמאות. תודה לדבינה על היוזמה ועל העלאת נקודות למחשבה בתקופה זו של ימי קוממיות.

 

תלמידי תכנית "רביבים" לתואר שני בחינוך באוניברסיטה העברית הגיעו לביקור בתיכון ביום רביעי. סופי הציגה בפניהם את השקפת העולם החינוכית הייחודית של פלך ואת האתגרים החינוכיים העומדים בפתח בית הספר. לאחר מכן נפגשו גם עם תלמידות וצפו בשיעורים. הסטודנטים התפעלו מאוד מהפעילות הפדגוגית והחינוכית של בית הספר והתעניינו בשיטות ההוראה והחינוך בבית הספר.

 

שורשים תשעזאתמול, חמישי, התקיים ערב שורשים לשכבת ט'. לאחר חודשים ארוכים של עבודה עיונית וכתיבת עבודה, ציינו בנות השכבה את סיום הפרויקט באירוע חגיגי בנוכחות ההורים ובני המשפחה. הערב נפתח בסיור בתערוכה ובה פריטים משמעותיים בהיסטוריה המשפחתית של כל אחת והמשיכה בשירים, ריקודים ומערכונים שיצרו הבנות. תלמידות השכבה הקימו לחיים תמונות משפחתיות שנבחרו מתוך הסיפורים האישיים של חלק מהבנות ויצרו מערכונים שמביאים את הדילמות של עולים חדשים ואת המפגש התרבותי שנוצר בישראל והכל בחן ובהומור. תודה לסבא של יעל שבתאי על שיתוף בסיפורו האישי של העלייה לארץ ועל המשמעות של השפה העברית בתהליך קיבוץ הגלויות. תודה גם לאמא של נעם נחלון שהזכירה את חובתה של כל אחת ואחת לעתידה של מדינת ישראל. הערב כולו לווה בנגינתן ושירתן של בנות השכבה שעבדו רבות על הפן המוזיקלי של האירוע. תודות לעירית ותמר על העזרה הרבה בהפקת הערב ובמיוחד למחנכות ליאת ונפת על הליווי של התלמידות לאורך השנה במסגרת הפרויקט ועד לערב המרגש והמשמח. יישר כח לכולן!

 

 

בשבוע הבא –

ביום ראשון, ערב יום הזיכרון הלימודים בתיכון יסתיימו בשעה 15:30.

ביום שני, יום הזיכרון, כמנהגנו בשנים האחרונות, תלמידות בית הספר מקיימות טקס בסניף בית וגן ואז הולכות לטקס המרכזי בהר הרצל. מוזמנים להצטרף אלינו.

8:00 – נפגשים בסניף בנ"ע בית וגן רח' הפסגה 24

לתפילה ואחריה טקס באחריות כיתות י'

10:00 הליכה להר הרצל לטקס המרכזי

נושא הטקס יהיה סביב פרויקט "לתת פנים לנופלים"

—-

ביום רביעי נתכבד בביקור של ראש העיר, ניר ברקת. זוהי מתנת פרידה מקינלי, ראש מנח"י היוצא, שארגן את הביקור. קינלי החל את  עבודתו החנוכית כמורה ומחנך בפלך ואת הביקור הרשמי האחרון שלו יחד עם ראש העיר במוסד חינוכי בחר לעשות אצלנו.

—-

ביום רביעי בערב תתקיים אסיפת הורים למחצית ב'. יש להירשם למפגש עם מחנכות ומורים מקצועיים בטבלה המצורפת.

—-

ביום חמישי תצא שכבת ט' לסיור של"ח.

 

מהנעשה בחטיבה…

ביום שני, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, העבירו המורות בשעות הבוקר שיעור בנושאים הקשורים ליום זה. בהמשך השתתפנו בטקס הבית ספרי שהכינו בנות י"א ועליו מפורט לעיל. לאחר הטקס התכנסה כל שכבה לשמוע עדות מפי ניצולי שואה.

כיתה ז' שמעה את אלימלך שטמלר שהיה תינוק בבלגיה בתקופת השואה, הוחבא במנזר ובתום המלחמה התאחד עם משפחתו. אלימלך חקר אודות משפחתו ושיתף את הבנות בסיפור ההיסטורי המשפחתי אודות אחיו והוריו. תודה רבה לאלימלך, שהוא גם סב ששכל את נכדתו שלומית קריגמן שנרצחה בבית חורון לפני כשנה, ומגלם עבורנו את הסיפור של העם שלנו בו שזורים אבל והצלה. תודה לציפי סגל שהכירה לנו את אלימלך.

 

שכבת ח' זכתה לשמוע את עדותה של מלכה רוזנבאום שחיה בילדותה בלודז' ובגיל 14 עברה לגטו ולאחר חיסולו הגיעה לאושוויץ. במהלך השיחה, מעבר לסיפור חיה הקשה בו איבדה את רוב בני משפחתה, נשמע הקול האופטימי ומלא החיים של מלכה, הקורא לראות את הטוב ולהודות על כך שאנו חיים כאן על אדמת ארץ ישראל. על אף הזוועות שהתחוללו על-ידי בני אדם, אמונתה באדם לא התערערה.

תודה רבה למלכה שגייסה את כוחותיה הפיזיים והנפשיים ובאה לשוחח עם הבנות ולאודליה שבזכותה הכרנו את מלכה.

חתמנו את היום בסרט עדות "בשבילך ייפתחו השמיים" המספר את סיפורה המרגש של מלכה רוזנטל שכילדה שעברה את טלטלות השואה הוסתרה בחלק מהזמן על ידי גויים פולנים, הייתה על אניית אקסודוס ולבסוף עלתה ארצה והקימה משפחה.

 

ביום שלישי יצאו בנות כיתה ז' הכותבות עבודות חקר ומשתתפות בפרוייקט של הספריה הלאומית לרגל 50 שנה לירושלים, לבית הספר לאמנות חזותית במוסררה. במוסררה עבדו הבנות עם המדריכות על צילומים לסרטון בנושא העבודה הקבוצתית שלהן. היה מעניין לעבוד עם מצלמות מקצועיות ותאורה מיוחדת ובכלל ההתמודדות עם עבודה יצירתית מקצועית וקבוצתית היתה חשובה וחוויתית. תודה רבה למורות המלוות תהלה אקריש, שלומית שבות, רחל צור וחפצי פישר ובהצלחה לבנות בהמשך התהליך.

 

מזל טוב להודיה הר-שפי להולדת הבת. שתזכו לגדלה בבריאות, בשמחה ובנחת!

 

שבת שלום ומבורכת!