‍‍04.16.2018 // א׳ אייר תשע״ח

ערב שבת קודש, פרשת תזריע-מצורע

ברכות ללבנה מושכל ונעה גן צבי מכיתה י״א על זכייתן בהצטיינות בתכנית ׳באור פניך׳- תחרות כתיבת מאמרים בתנך של החמ״ד.

נח שטרן - שיחת עדותביום ראשון שמענו שיחת עדות של ניצול השואה, נח שטרן. נח ומשפחתו גרו בסלובקיה בשנות המלחמה, ברחו מעיר הבירה ברטיסלבה ונדדו בין כפרים. נח סיפר בהתרגשות על הסיוע שקיבלו מאישה מקומית בשם מריה מטולובה, שהוכרה כחסידת אומות עולם. תודה רבה לנח על שיחה מעוררת השראה על כוחה של תושיה ואמונה בזמנים אפלים.

 

במסגרת יחידת לימוד במחשבת ישראל בנושא הקשר בין גאולה ומעמדה של מדינת ישראל בהגות יהודית, פגשה שכבת י' את הרב ירמי סטביסקי ואת הרבנית דנה תירוש לשיחה על יום העצמאות וגאולה ומשמעותו של יום העצמאות עבורם. שתי השיחות היו מרתקות ומשמעותיות. תודה לדבינה וליאת, המורות למחשבת בשכבה.

 

70 שנות קולנוע ישראלי כיתות ט-י שמעו שיחה בסינמטק על התפתחות הקולנוע הישראלי מקום המדינה ועד ימינו. בשיחה ראינו כיצד אירועים חשובים והשיח המדובר בתקופות שונות בארץ, משפיעים על התוכן והאווירה המוצגים בסרטים הישראליים. במהלך השיחה התמקדנו בנושאים כמו ייצוג בני עדות המזרח, נשים, חיילים והשואה. במהלך השיחה ראינו קטעים מסרטים שונים ובניהם סאלח שבתי, הלהקה, הקיץ של אביה, שתי אצבעות מצידון וישמח חתני.

 

שיחה עם חכ  בני בגיןביום רביעי התכבדנו לארח את ד"ר ח"כ בני בגין לשיחה על שבעים שנה למדינת ישראל ועל התקופה לפני שהמדינה קמה. ח"כ בגין דיבר על הפלא הגדול שיש בקיומה של מדינת ישראל, בשיבת עם ישראל לארצו, בתחית השפה העברית ובכינון המדינה על חזון הנביאים. ההרצאה היתה מלמדת ומרגשת וחיברה בין תחנות בתולדות העם היהודי והתנועה הציונית ובין הערכים שחשוב שנחיה לפיהם.

 

יום הזיכרון לשואה ולגבורה בנות החטיבה פתחו את בשיעורים עם המחנכות בכיתות מענייני היום. לאחר מכן השתתפו בטקס בתיכון בו הקריאו בנות המשלחת לפולין קטעים מתוך יומניהם ודברים שכתבו תוך כדי המסע ובעקבותיו.
בנות ז-ח זכו הבנות לשמוע שיחות עדות מפי ניצולי שואה, הגב' שרה דמבוט, סבתא של נעם דרייפוס ומר אלימלך שטמלר שסיפרו את קורות משפחתם בשואה וסיפור הצלתם, העדויות היו מעניינות ומרגשות. היום נחתם בצפייה בסרט "יהי זכרך אהבה" המספר על שואת יהודי סלוניקי ועל סיפור אהבה של אסיר ואסירה באושוויץ שנרקם תחת תנאים בלתי אנושיים.
בנות התיכון למדו עם סופי את השיר של פרימו לוי- "הזהו אדם?", המופיע בפתיחת הספר הנושא את אותו שם. תודה סופי על הלימוד המרגש. עדה אחימן הגיעה לספר את סיפור החיים של חמותה, יהודית נויגרשל אחימן, ששרדה את השואה. עדה סיפרה במיוחד על נקודות האור – אנשים רבים בדרך של יהודית שהצילו את חייה בהזדמנויות שונות. תודה רבה לעדה על שהביאה לנו את סיפור ההישרדות המרגש של יהודית חמותה בצורה מרתקת. סיימנו את היום בצפייה בסרט "הכחשה", המספר על פרשת אירווינג, מכחיש השואה, ותביעתו את חוקרת השואה דברה ליפשטדט.
תודה לכל השותפים ליום משמעותי זה, לשרה, אלימלך ועדה ששיתפו בסיפוריהם וסיפור משפחתם, לבנות המסע לפולין שערכו טקס אישי ומרגש.

 

אסיפת הורים למחצית ב' לחטיבה ולתיכון תתקיים ביום ראשון, ז' באייר 22.4. טבלאות שיבוץ לשיחות יישלחו בתחילת השבוע.

 

בשבוע הבא בחטיבה…
ביום א' נפתח את היום בתפילה משותפת בגג לכבוד ראש חודש.
בהמשך היום יתקיימו הרצאות של "נטלי" בנושא תזונה נכונה בשכבת ח':
יום רביעי- יום הזיכרון יתקיים כולו בבניין התיכון. תתקיים תפילה, שיחה עם אילה קמון, סרט וטקס.

 

בשבוע הבא בתיכון…
ביום ראשון (15.4) נציין את ר"ח אייר בתפילת הלל בכיתות. לימודים יתחילו בשעה 8:00.
מיד לאחר תפילה יצאו שכבת ט' לסיור בשביל המחבר.
הסופרת חמוטל בר יוסף בשיחת סופר אורח עם שכבת י' ויא'.
ביום שני (16.4) בשעה 8:00 תתקיים תפילת ראש חודש אייר חגיגית באודיטוריום לתיכון ולחטיבה
ביום רביעי (18.4) יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.
ניפגש בשעה 8:00 בסניף בית וגן (הפסגה 29), שם נתפלל, נשתתף בטקס של כיתה י' בנושא 'אחוות לוחמים' ונשמע שיחה מפי רמי בר אשר, לוחם ביחידה מיוחדת. בשעה 10:00 נצעד להר הרצל, שם ננכח בצפירה. לאחר מכן התלמידות משוחררות לביתן. הורים, צוות ובוגרות מוזמנים להצטרף.
ביום חמישי (19.4) יום העצמאות.

 

נכנסנו היום לעשרת ימי תודה. לכבוד ימים מיוחדים אלה, נתלו על קירות הקומה הראשונה בתיכון דפים לבנים עליהם ניתן לכתוב תודות. מוזמנים לקחת חלק בפרויקט ולהוסיף גם דברים שאתם הייתם רוצים לומר עליהם תודה.

 
שבת שלום!