‍‍04.29.2015 // י׳ אייר תשע״ה

 

*לאחר חופשת הפסח חזרנו לשגרת לימודים ועשייה. אנו מקוות שכולן נהנו בחופשה נחו וחזרו עם כוחות מחודשים.

*אנו שמחים בשובה של חנה גודינגר (דרייפוס) לתפקידה לאחר חופשת הלידה. ברוכה השבה!

 

ביום שני, כהכנה ליום השואה אירחנו במפגשים את נח שטרן. נח, ניצול שואה סיפר כיצד השתנו חייו וחיי משפחתו באחת עם התגברות האנטישמיות ועם פלישת הנאצים לארצות אירופה. הוא ובני משפחתו נדדו בשלג וניסו למצוא מקום מסתור במשך מספר חודשים עד אשר מצאו מקום בחסותה של גויה שהצילה אותם שברבות הימים הוכרה כחסידת אומות העולם. תודה לניצן בר מכיתה י"ב שיזמה את המפגש ולנח שטרן על השיחה המרתקת והמשמעותית.

*ביום שני הציגו בנות כיתה יא1 את מטלות הביצוע שלהן באזרחות בפני חיים כהן – ממציא שיטה להתמודדות עם תופעת האלימות – עוצמה ואהבת לרעך כמוך.  הבנות הציגו בצורה רהוטה ומעניינת את הבעיות הנוגעות באלימות (לדוגמא: מיניות בפרסומות, השפעת האלכוהול על אלימות,  מודעות הורית לתכני סדרות טלוויזיה ועוד) ואת הדרך שבחרו להתמודד איתה. כל הכבוד לכל המציגות על העבודה המעמיקה והתוכן! תודה לשלומית, המורה לאזרחות על הליווי ולחיים כהן על המשוב.

 

יום הזיכרון לשואה ולגבורה צוין ביום חמישי. בשעתיים הראשונות לימדו המורים המקצועיים שיעורים בנושא היום בכל כיתות הבוקר. לאחר מכן נערך טקס בהנחיית שכבת ט' שעסק בנושא התפילה. הבנות בחרו קטעי קריאה המתמודדים עם אופי התפילה הבאה מתוך המאפליה, טקסטים שהשתמרו מקהילות שנספו וכאלה שנכתבו לאחר השואה. הטקס היה מרגש והתפאורה המלווה הוסיפה מאד לאווירת היום. תודה מחנכות מורן וליאת על הנחיית הבנות.

 

לאחר הטקס שמענו את עדותה של הגברת חיה סלע, דודתה של נעמה רז מ-ט1 שסיפרה את סיפור חייה המרגש. היא סיפרה כיצד המתינו הוריה לסרטיפיקטים לעלות לארץ ישראל ותוך כדי החלה המלחמה. היא ומשפחתה הסתתרו באורווה במשך כשלוש שנים ולבסוף הצליחו לצאת לחופשי ולעלות ארצה. הבנות ישבו מרותקות לעדות שעה ארוכה. תודה על השיחה המעניינת והמרגשת.

לאחר העדות צפו בנות ט-י בסרט התיעודי "הניצחון הסופי" המספר על התעשיין פליקס זנדמן ז"ל שהסתתר במשך שנה וחצי בתוך קבר יחד עם דודו שלימד אותו פיזיקה ומתמטיקה בחושך מוחלט תוך הסתמכות על מחשבה וזיכרון בלבד. לאחר השואה רשם פליקס פטנט על שימוש במתכות והקים את אימפריית וישיי (Vishay).

כיתות יא-יב שמעו שיחה של עדה אחימן על קשיים ודילמות בזיכרון. עיצוב זכרון היסטורי איך אנחנו אמורים לזכור, מי מעצב, מהם סוכני זיכרון, מה התפקיד של האדם הפרטי בזיכרון בכלל ובזיכרון השואה בפרט.

 

בשבוע הבא בתיכון….

ביום ראשון שכבת ט' תצא לסיור של"ח ב"שביל המחבר" בהר הרצל

7:30 תפילה בכיתות, מבחן במתמטיקה ויציאה בשעה 9:30 בדיוק. סיום משוער בסביבות 16:00.

לשאר השכבות – תפילת ראש חודש בשעה 8:00 בכיתות.

 

ביום שני, תפילת ראש חודש חגיגית עם החטיבה

מפגשים לקראת יום העצמאות – הישגי מדינת ישראל

ביום רביעי, טקס יום הזיכרון בסניף בני עקיבא בבית וגן, רח' הפסגה 24

 

מהנעשה בחטיבה

ביום רביעי השבוע נפגשו שתי הקבוצות המואצות בתושב"ע עם יערה ענבר, אמא של ערבה מכיתה ח', מחברת הספר "חלום של בין השמשות". המפגש נערך בעקבות לימודנו השנה בחטיבה את מסכת תענית ופתיחת לימודי פרק ג' בגמרא בהם נתמקד בלימוד אגדתות. במפגש צללנו יחד עם יערה לעולם האגדה, בשפתה הפיוטית ובעושר מחשבתה חשפה יערה רבדים במעשה הדן ביחסי מורה-תלמיד אב וילדיו ומתוך כך יצאנו לשאלות רחבות של  עבודת ה' בכלל, האם עלינו לנוע מתוך קפדנות וסדר "ליטווקים" או מתוך רוח ונשמה חסידית… תודה רבה לשרי שפריר-ישי המורה לתושב"ע ורכזת המקצוע בחטיבה.

ביום רביעי, יום לפני יום השואה, שמעו בנות שכבת ח' את סיפור חייה של סבתא של אביטל שטאל, רות ברלינגר לבית פיזיץ. רות סיפרה בשבדית, בתרגומה של בתה נעמי, על חייה השלווים בוורשה שלפני המלחמה, ועל המהפך שהתרחש בחייה עם פרוץ מלחמת העולם השנייה. רות ומשפחתה חיו בגטו ורשה כמה שנים, ולאחר מכן ברחו והסתתרו בבתים שונים עד סוף המלחמה. למדנו מרות על החיים בגטו בשלבים שונים, על התגייסותם של אביה ואחותה לסיוע למחתרת בגטו ועל הדרכים בהן היא ובני משפחתה שמרו על שפיותם בתקופות ההסתתרות. למדנו על תושיה, מנהיגות, התמודדות וכוחה של משפחה. תודה מקרב לב לרות על הסיפור הגלוי והמרגש, ולנעמי על היוזמה והתרגום. לכולנו היתה חוויה מיוחדת ונוגעת.

ביום שלישי בנות דוברות אנגלית של שכבת ח' השתתפו במפגש אינטרנטי מסונכרן Face to Faith השני שלהן כחלק מהשיעור אנגלית. הפעם זאת הייתה שיחה ומפגש עם בית ספר באיטליה. הבנות נהנו מדיונים על חגים הקיימים בדת שלנו ושל התלמידים הנוצרים באיטליה, ודיברו על מה הופך את הקהילה שלהן למיוחדת. אנו נסכם את התהליך בשיעור הבא מבחינת אילו גורמים חשובים מאפשרים דו שיח משמעותי עם תרבות אחרת, במיוחד תרבות שמדברת בשפה אחרת.

תודה למורה סוזן על ארגון המפגש והנחייתו.

ביום חמישי, יום השואה, שמענו את סיפורה של הגב' נעמי שטרסר שנולדה בבודפשט והיתה בין ניצולי רכבת קסטנר. נעמי סיפרה על החיים שלפני המלחמה ועל החיים לאחר שפרצה, על היותה בקבוצה שעלתה על רכבת קסטנר אשר הובילה אותה ואת משפחתה לברגן בלזן ולאחר מכן על ההעברה לשווייץ. לאחר העדות השתתפנו בטקס של כתה ט' בתיכון. בהמשך היום צפינו בסרט "הלב האמיץ של אירנה סנדלר" הפולניה שהצילה ילדים רבים על ידי הברחתם מן הגטו ובכל כיתה דיברנו על התובנות שעלו מן הסרט.

בשבוע הבא בחטיבה…

בשבוע הבא נקיים תפילת ראש חודש בתיכון ביום שני

וביום רביעי נקיים תכנית מיוחדת ליום הזיכרון בבניין התיכון.

 

 

תנחומים לימימה חובב ומשפחתה עם מות אביה

המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא תוסיפו לדאבה עוד

 

מזל טוב ליעל שמעוני ומשפחתה על הולדת הבן
שתזכו לגדלו בשמחה ובנחת!

שבת שלום וחודש טוב!