‍‍02.16.2018 // א׳ אדר ב' תשע״ח

 

ערב שבת קודש, פרשת תרומה

 

*בשבת האחרונה נערכה שבת חטיבה בעין חרוד בסימן:  "וְנֹשְׁבוּ הֶעָרִים וְהֶחֳרָבוֹת תִּבָּנֶינָה (יחזקאל לו י') – 70 שנות מדינה". ההכנה לשבת החלה כבר ביום חמישי בכינוס השבועי בו הציגה רחל בפני הבנות את סוגי ההתיישבות השונים בימי טרום המדינה ומעט לאחריה- קיבוץ, מושב, עיר וכו' והסבירה על האידיאל העומד מאחורי כל סוג התיישבות. ביום שישי סיירנו במוזיאון חומה ומגדל וכן הגענו לבית שאן לשיחה מפי תושבת המקום, נחמה אורבך, שדיברה עם הבנות על אופי העיר ועל האתגרים בה. בערב שבת הכינו הבנות פעילות חברתית בכיתותיהן. בבוקר שבת, לאחר התפילה,  נכחו הבנות בפאנל על סוגי התיישבות כיום- יישוב מעורב, יישוב קהילתי דתי, עיר חילונית (חיפה), קיבוץ וכו', המשתתפים  סיפרו על היתרונות, החסרונות והאתגרים שבכל סוג יישוב ועל חוויות שלהם ממקום יישובם.

 

בנוסף השתתפו הבנות ביחידות בחירה בנושאים שונים הקשורים לנושא שבעים שנות מדינה. לאורך השבת הובילו הבנות את התפילות ואת הקריאות בתורה בצורה יפה מאד! השבת היתה נעימה ומחברת. תודה רבה לכל המארגנות, המשתתפות ובני משפחותיהן שתרמו להצלחת השבת: אפרת גל, מורן שטאל, רחל, המחנכות, ציון ופייגי, רוני  ועדי.

 

 

 

*מורי המקצועות המדעיים בשכבות השונות ציינו את שבוע העתודה והעבירו לתלמידות, בסימן 70 שנה למדינה,  פעילויות על תגליות ומדענים ישראלים פורצי דרך.

ביום א', לסיום שבוע עתודה מדעית טכנולוגית, נערכה פעילות מיוחדת לבנות העתודה בכיתות ז' ח' וט . מנכ"ל חברת "בעבוע" הגיע להרצאה על הכימיה והפיזיקה של בועות סבון. ההסבר היה משולב בהדגמות מפעימות מרחבי העולם, וטיפים לעשייה בבית. לאחר ההרצאה יצאו הבנות לחצר ושיחקו עם בועות סבון מדהימות בצורתן לצלילי מוזיקה. חווינו הרחבת ידע ומשחק משולבים זה בזה. תודה רבה לבתיה על הארגון.

 

 

יום שיא תפילה ט*ביום שני, להשלמת הלימוד בשיעורי גמרא, כיתות ט' קיימו יום שיא בנושא תפילה כנגד קרבנות או אבות תקנום. בחלק הראשון של היום שמענו שיחות מנשים שדיברו על התפילה שלהן ממקום אישי. הבנות השתתפו בשיח ושאלו שאלות. בחלק השני עיבדנו את הלימוד על ידי צילום חפצים ומצבים המביעים את המתח הקיים בתפילה היום, קטע בתפילה שהן מחוברות אליו ואת העולם כפי שהוא משתקף בעיני המתפללת. תודה לצוות הגמרא, יעל שמעוני, הודיה הר שפי ודבורה רוזנצוויג על הובלת יום שיא מעמיק ומשמעותי.

 

 

*ביום ב' שמעו בנות כיתה ח' + בנות עתודה ז' הרצאה על נושא מדעי חדשני ביומימטיקה.  ענף זה מנסה לחקור את אופן פעילותו של הטבע על מנת לחקותו  לצורך פתרון בעיות אנושיות. דר' אלה סקלן – בוגרת פלך שהתאהבה בלימודי הביולוגיה בתיכון, המשיכה בתחום וחוקרת בחברת seevix – חשפה בפני התלמידות את הפוטנציאל העצום בניצול קורי עכביש לפתרון צרכים רפואיים כמו – שיפור חוטי תפירה בניתוחים, כך שיגרמו לפחות צלקות, בלוני צנתור, בניית רקמות, ויצור תאי לבלב לחולי סכרת. ההרצאה הייתה מרתקת ומחכימה מאד. תודה מיוחדת למורה מיה ווייס שיזמה וארגנה את ההרצאה.

 

 

*ביום ראשון יצאו בנות מגמת ערבית בשכבת י' לגבעת חביבה לארבעה ימים במסגרת "גדנ"ע מזרחנים". הן למדו על התפקיד החשוב של המודיעין בצבא, התנסו בידיעות מודיעיניות וראו כמה תורם לימוד השפה הערבית לכך. הן למדו גם על טרור עולמי, מבצע אנטבה, מורשת קרב ועוד. הן נהנו מאד והפיקו תועלת. ליוו אותן המורות מורן שטאל ויעל מרגליות.

 

 

מודל האום תשעח*ביום ראשון, שני ושלישי בית הספר פלך השתתף בכנס מודל האום עם עוד 12 בתי ספר בירושלים.

 

ביום ראשון התכנסו במשרד החוץ לכנס הפתיחה. אחרי נאומים רשמיים מעובדי משרד החוץ ואילנה בן ארי ממנח"י, התלמידים שקיבלו את תפקיד השגריר פתחו את הכנס עם נאום שמאפיין את המדינה שלהם. נגה גולדשטיין ויעל בוזגלו (י"א) דיברו עם ביטחון וידע כשגרירות למדינה שלהן.

 

ביום שני ושלישי, הכנס התקיים בבית הארחה יצחק רבין. כל שמונה הבנות במשלחת השתתפו בוועדות, קראו את הצעות העמדה שלהן ויישמו את כללי הדיבור לאו"ם שהן למדו בשלושה חודשים האחרונים עם המדריכה נטע מתיכון לידה. תודות גם לנעה כהן ונועה בן שבת שסייעו בתפקידים הלוגיסטיים. כל הכבוד לכל משלחת פלך. תודה לסוזן סטריקובסקי על ליווי הקבוצה במסגרת התכנית. כבר מחכים לכנס מודל האום של 2019!

 

 

*ביום חמישי יצאו בנות כתה ט' לטיול של'ח במסגרת סדנת מדבר יהודה וים המלח. טיילנו בשמורת עין גדי: נחל דוד, מערת דודים, תל גורן ובית הכנסת העתיק. במהלך הסיור עסקנו בתולדות היישוב במקום, מקורות המים, מסעות הנוער למדבר וכמובן -ים המלח והמדבר. תודה רבה לנעמה אלון, מרים עמר וירדן הראל על ההדרכות המצויינות, ליהודה המורה לאנגלית ולאניטה, אמא של אמילי על הליווי ולמאיר ויורם על ההובלה.

 

 

*ביום שלישי יצאו בנות כיתה ח' לסיור בנושא דתות במסגרת שיעורי היסטוריה העוסקים בלידת הנצרות והאיסלאם. נסענו לאבו גוש שם סיירנו בחצר הכנסייה והמנזר, לאחר מכן נכנסנו למסגד הסמוך ושמענו שיחה מפי האימאם של המסגד על המצוות, המנהגים והאמונות של המוסלמים. היה מרתק. המשכנו בסיור רגלי קצר בכפר וקינחנו בפיצה. על אף הגשם והקור נהנו מאד! תודה רבה ליורם ומאיר על ההדרכה ולתהלה, רוני ועדי על הליווי.

 

 

 

*ביום רביעי מעבדת הפיסיקה הפכה לתחנת החלל הבינלאומית. תלמידות מגמת הפיסיקה של שכבת י"ב התמודדו בהצלחה ובתושייה עם חדר בריחה מאתגר והצליחו להשיב הביתה אסטרונאוטית שאבדה בחלל. תודה לאיתי יחזקאלי על הפעילות החווייתית.

 

 

*במסגרת ההכנה לפולין השבוע שמעו הבנות הרצאה בנושא 'צמיחת התנועה החסידית' מפי ימימה חובב. הבנות נחשפו לסיפורו של הבעש"ט ושל התפתחותה של תנועת החסידות דרך תלמידיו. תודה רבה לימימה על ההרצאה המצוינת. לאחר מכן, פגשו הבנות בפעם הראשונה את המדריכים שילוו אותן במסע עצמו. המפגשים היוו נקודת פתיחה חזקה למסע, והותירו את הבנות והמדריכים בציפיות גבוהות למסע מעניין ומשמעותי.

 

 

*השבוע התקיימו סדנאות ליווי המעורבות החברתית. חלק מן הבנות התנסו בסדנא מיוחדת בה הקדישו מחשבה לתפקידן ומטרותיהן בפעילות הקהילתית ולסיום כתבו "תפילה למתנדבת", תודה ליונית ורונה על הפעילות המקורית והחשובה!

 

 

הפיכה תשעח*ראש חודש אדר- ביום חמישי חגגנו את ראש חודש אדר. התחלנו את הבוקר בתפילת ראש חודש חגיגית בהובלת בנות החטיבה ולאחריה צפינו בהכתרת רבנים פורים של השמינית בסגנון 'רק רוצים לרקוד' עולמי. לאחר הקראת תקנון פורים, נכנסנו לבית הספר וראינו את ההפיכה שיצרו השמינית בנושא סיפורי התנ"ך. כל הכבוד לבנות שכבת י"ב על לילה ארוך של עבודה. סיימנו את הבוקר בהרקדה שארגנו תלמידות השמינית ובביקור של תלמידי הרטמן ומופע שהכינו לכבודנו. בנות ז-ח המשיכו את החגיגות בחטיבה שם הקריאה המועצה את התקנון שלה ולאחריה יצאנו להרקדה שמחה בחצר. שיהיה חודש שמח ובשורות טובות!

 

 

בשבוע הבא…

 

ביום שני, לכבוד שבוע החינוך הגופני, יתקיים טורניר הכדורסל המסורתי באולם הספורט לכל בית הספר.

 

ביום שלישי (20.2) יתקיים יום פיג'מות. מוזמנים לבוא עם פיג'מה!!

 

ביום חמישי (22.2) נצפה בהפקה של מגמת יידיש שכבת יב.

 

 

 

מזל טוב לאפרת גל לבר מצווה של עופר

 

 

שבת שלום וחודש שמח וטוב!