‍‍11.26.2018 // י״ח כסלו תשע״ט

ערב שבת קודש, פרשת וישלח

 

תודה להודיה הר שפי שכתבתה את דבר התורה. הודיה מלמדת בשמחה גמרא בפלך, מנהלת תוכן ואתר של ארגון לב לדעת, מדריכת תוכן ופדגוגיה. נשואה ואמא לשתיים.

 

השבוע (ביום שלישי) קיבלנו שיעורים ממדור טל"ם של חיל המודיעין שהגיעו לשיעורי ערבית בכיתות התיכון. בנות כיתה ט' למדו על מבצע 'אביב נעורים' בלבנון, ובנות כיתה י' למדו על מבצע חיסולו של יחיא עיאש "המהנדס" שהיה אחראי לפיגועי התאבדות רבים בשנות ה-90. בשני המקרים קיבלנו סקירה על התקופות שקדמו למבצעים, על מניעי היציאה למבצעים ועל ההיערכות המודיעינית לקראתם. בכיתה י"א הבנות היו מעורבות בפענוח שיחה מוקלטת, ולמדו כיתד ניתן להבחין בין ידיעה סתמית לבין ידיעה בעל ערך מודיעיני. בכיתה י"ב למדנו על התפתחות המאבק הסוני-שיעי, מתחילתו ועד ימינו. תודה לאורלי המורה לערבית על הכנסת האורחים.

 

של"ח וידיעת הארץ השבוע

שכבת ט בהרודיוןהשבוע היה שבוע עמוס פעילות של"ח וידיעת הארץ:

ביום שלישי יצאנו עם קבוצת 'הרחבת דעת' בשל"ח כתות ח' לטיול בנחל פרת. טיילנו בין ענתות לכפר אדומים, בנות הדריכו על 'מדבר בצל גשם', שטפונות במדבר, שמן האפרסמון ועוד. עסקנו בין השאר בגיאוגרפיה האיזורית, בפעילותו של ירמיהו בנחל פרת ועל תקופת המרדפים. שכשנו במים הצלולים ונהננו ממזג האויר הנפלא.

ביום רביעי יצאנו עם המגמה ללימודי ארץ-ישראל לסיור שני בסדנת מישור החוף, והפעם לקיסריה ושמורת חוף דור הבונים. עסקנו בהורדוס ובמפעלי הבניה שלו במתח בין התרבות היהודית להלניסטית, התרשמנו מפאר היופי וההשקעה בעיר העתיקה והחדשה. קינחנו במסלול יפהפה בין חוף הבונים לתל דור. יישר כח לבנות שהדריכו והחכימו אותנו בהדרכותיהן.

ביום חמישי יצאנו עם כתות ט' לטיול של"ח ראשון להרודיון, נחל תקוע ומערת חריתון. עסקנו במפעל הבנייה המהמם של הורדוס על גבול המדבר, בסוגיית קברו של הורדוס במקום, טיילנו בינות המתקנים ובורות המים. משם המשכנו למערת חריתון, זחלנו במערה הארוכה בארץ, האווירה היתה בשמים והבנות מקסימות. תודה רבה לנפת ועירית על הלווי ולמאיר ויורם על ההדרכה.

בכנס משצ"ים בחנוכה הקרוב תצאנה שש בנות מכתה ט' לשלב הראשון בקורס המש"צים! יעל אהרוני, נעמי גולדשטיין, נעה כהן, ענאל בוחניק, שני אדלר ונגה מאירסון. אנו מאחלים להן הנאה והצלחה מרובה ועליה בשלבי ההכשרה במהלך השנה!

 

השתלמות מורים סיור בירושליםביום שישי שעבר יצאנו לסיור ראשון בסדרת ההשתלמות למורים 'ירושלים מארבע רוחות'. הפעם בחרנו להגיע לירושלים העתיקה ממערב: הנושא היה מגבעת התנ'ך לגבעת הפלמ״ח'. פתחנו בתצפית ייחודית מ'גבעת התנ'ך', המשכנו לכתף הינום ועסקנו בנושא קבורת בית ראשון והממצאים המיוחדים שנמצאו במערות הקבורה. משם המשכנו לגיא בן הינום ללימוד מקורות על עבודת המולך במקום בתקופת הבית הראשון, שמענו על שכונות נשכחות הגיא והתוודענו לקיומה של מנהרת סתרים ממערב למזרח.. טיפסנו במעלות בני (מהרשק) לקבר דוד, עסקנו בשאלת מיקום קברו של דוד ומורכבותו של הר ציון. סיימנו בשער ציון בלוח הזכרון ללוחמי הפלמ״ח מ1948. היה מזג אויר מצויין, אוירה טובה ותה טעים..

 

ביום רביעי יצאו בנות כיתה ז' לספרייה הלאומית לשם איסוף חומרי לימוד לקראת כתיבת עבודות חקר בנושא השנתי של חלום והגשמה. בספרייה נהנינו מסיור באולמות השונים ולמדנו כיצד לחפש במאגרי מידע. התלמידות מצאו מקורות ראשוניים ומשניים כל אחת על דמותה המגשימה אשר תרמה למפעל היהודי והציוני.

 

Keep Talking שכבת יבנות י' ממשיכות במפגשים עם התלמידות מאוסטרליה כחלק מתכנית keep talking. השבוע הן עשו פרזנטציות על המדינות שלהן, לימדו שירים והציגו דמויות תרבות מקומיות.

 

מירוצי שדה – נבחרת הריצה של בית הספר של כיתות ז-יב יצאה לתחרות מחוזית במרוצי שדה בגן סאקר. כל הכבוד לכל התלמידות שהשתתפו: רונית גזית, נועם אורבך, עדי סקלן, מעיין שטינר, שובי סינקלר, טליה לוינגר, נגה ברימן, רחלי קיורר, יעל אהרוני, גיליה הכהן, אביטל פרדמן, טליה דוויך, שירה בן שחר, יעל ליבזון וטליה הכל.מרוצי שדה ט-יב

 

ערב למורים החדשים ולצוות עם יהודית גרובר, השבוע התקיימה הרצאתה של הגברת יהודית גרובר "מדוע אין ציונים בפלך". בהרצאה הסבירה יהודית את הרציונל ואופן היישום של השיטה הנהוגה בבית ספרנו. יהודית ענתה על שאלות והדגימה את דבריה על ידי סיפורים מהחיים של כולנו. ההרצאה היתה חשובה מאד וכל מי שנכח העידו על כך. תודה רבה ליהודית.

 

השבוע בדבש למדנו עם הרב שלמה וילק שיעור מרתק ומעורר מחשבה על מעמדם המשפטי וזכויותיהם של בעלי החיים.

בשבוע הבא נארח את הרב מאיר נהוראי, רב קיבוץ משואות יצחק ור"מ במדרשת מגדל עז לשיעור בנושא: "תרומת אברים ורגע קביעת המוות – הלכה והתמודדות מעשית".

 

—————————–

בשבוע הבא…

ביום שני תתקיים אסיפת ההורים למחצית א'.

נא להירשם בקישור עד יום ראשון בשעה 16:00 אחה"צ. לאחר מכן יהיה ניתן להגיע לפגישות על בסיס מקום פנוי בלבד.

יש באפשרותכם להשתבץ לשיחה עם המחנכת וגם עם המורים המקצועיים. אנא בחרו את הכיתה של בתכם ובכל פעם הקישו על שם מורה כדי להשתבץ בדף השעות. כאשר תלחצו על הכיתה או שם המורה יופיע קישור בצד, עליכם להקיש על הקישור כדי להיכנס לדף המבוקש.

בבקשה השתבצו על פי השעות הפנויות, שימו לב לא למחוק מידע קיים.

—————————

 

תנחומים למשפחות בריק וינובסקי עם מותה של רנה בריק.

 

מזל טוב לאילון לנגבהיים ולמשפחה לרגל בת המצווה של רוני

 

שבת שלום ומבורכת!