‍‍01.16.2014 // ט״ו שבט תשע״ד

*ביום ראשון התקיים יום מפגש לכיתות יא' עם תלמידות הלידה בעזרת ארגון ׳גשר׳. לאורך היום דנו הבנות בקבוצות על החברה הישראלית, הקונפליקטים הקיימים בה, המשותף והשונה בין המגזרים השונים, על ערכים, עבר ועתיד. היום היה מעניין ועורר נקודות רבות למחשבה על זהות אישית, ציבורית ועוד.

*מפגשים – ט-י עסקו בפרויקט מעורבות חברתית. שכבות יא-יב שמעו את הרב אביה רוזן ראש המדרשה המעורבת בנטור שבגולן. הוא שוחח עם הבנות על התחדשות יהודית בימינו ובתולדות העם היהודי. הוא דיבר על המורכבות והאתגר, ליצור ולעצב משהו חדש תוך שמירה על עיקר ומסורת. הוא דיבר על הצמא הקיים כיום למצוא חיים מלאי משמעות וקודש. תודה לרב אביה על שיחה מעוררת ומעניינת!

*ביום רביעי השתתפו נציגות כיתות ט' באזכרה השנתית לעולי הגרדום במצרים, שמואל עזר וד״ר משה מרזוק, בהר הרצל. שכבת ט' כולה שמעה בשבוע שעבר את פרופ׳ נחם אילן, יו״ר הקרן להנצחת קדושי קהיר, שסיפר את סיפור גבורתם, את הסיפור כפי שנחווה בארץ – פרשת ׳עסק הביש׳ ואת החיבור לימינו.

התלמידות השתתפו בטקס האזכרה ואז שוחחו ושאלו שאלות את יוסף, אחיו של משה ואת יפה, אחותו של שמואל. תחושת השליחות פיעמה בבנות על כך שיש להן אחריות רבה בהכרת הסיפור ובנשיאת הזיכרון לדורות. תודה לנחם על כך שרתם אותנו למשימה החשובה!

ימי שיא: שכבות ט-י החלו השבוע את ימי השיא שמסכמים את המקצועות השונים בצורה חוויתית ומיוחדת.

יום שיא במדעים

בנות כיתה ט' ביקרו במעבדות בלמונטה. הן התחלקו ל3 קבוצות, וכל קבוצה עסקה בתחום דעת אחר במדע. הפעילויות כולן היו מחכימות, מהנות ומעשירות.

בכימיה עסקו במצבי צבירה שונים. צפו בהמראת יוד, ערכו זיקוק, נפחו זכוכית ועוד. לסיום הכינו גלידה עם חנקן נוזלי, וכמובן אכלו אותה בהנאה רבה.

בביולוגיה עסקו התלמידות בביולוגיה של הפה ברמות ארגון שונות. החל מרמת DNA וכלה ברמת היצור (הנחש) השלם

בפיזיקה התלמידות חוו פתיחת צוהר לנושאים באופטיקה, לחץ, וחשמל.

תערוכת מדעים:

כיתות ט' הציגו השבוע תערוכה של חקר במסגרת לימודי מדע. כל קבוצת תלמידות חקרה באחד מתחומי הדעת – ביולוגיה, כימיה או פיזיקה.

בביולוגיה בחנו איך משפיעה החשיפה לאוויר על רמת ויטמין C בתפוז ובעגבנייה, ואיך משפיעה הוספת בננה למיץ התפוזים, על רמת הוויטמין.

בכימיה עסקנו במגוון נושאים לפי בחירת התלמידות : התבקעות גרעיני פופקורן, יעילות האצטון בהורדת לק, יעילות חומרי ניקוי שונים בהסרת חיידקים מהידיים, יעילות מסטיקים שונים בהורדת חומציות הפה לאחר אכילת שוקולד, השפעת קפה על קצב צמיחת שיני שום, והשפעת עישון סיגריות שונות על הראות (במכונת עישון).

בפיזיקה חקרנו גורמים המשפיעים על לחץ בפיצוץ בלון, גורמים המשפיעים על מרחק מוקד עדשה מרכזת, וכיצד מספר החוטים במצנח משפיע על מהירות הצניחה.

יום שיא במתמטיקה

דר' אורית אלגאוי-הרשלר, יוזמת ועורכת האתר "כיתה בפיתה", פתחה בפנינו את העולם המופלא של הפרקטלים הדו-מימדיים, והתלת- מימדיים. פרקטל היא צורה בסיסית החוזרת שוב ושוב בתוך עצמה. בסיום ההרצאה הכינו הבנות במשותף פרקטל צבעוני ומרשים! תודה לצוות מתמטיקה שפעל להצלחת היום.

בנות תנ"ך ואמנות שמעו את הרצאתה של אנדי ארנוביץ, אמנית בינלאומית העוסקת בתפר בין היהדות, המגדר והפוליטיקה (ואמא של שתיים מבוגרותינו). אנדי דיברה על נשית, דתית, עכשווית בתחום האמנות המודרנית בארץ ובעולם. אנדי נוגעת בסוגיות בוערות בחברה הישראלית והנשית שבית הספר עוסק בהם גם בשיעורים אחרים. ההרצאה התקיימה באנגלית ובתרגום סימולטני של יעל שמעוני.

את השיעור הפותח בתוכנית דב"ש העבירה אמירה רענן. השיעור עסק ביחס בין המושג חיי עולם לחיי שעה ובהשלכות שאמורות להיות לכך לגבי בניית סל התרופות במדינת ישראל.

ביום רביעי, נסעו תלמידות כיתה י"א הלומדות ערבית כמקצוע מוגבר לגבעת חביבה לסמינר בן יומיים. הסמינר כלל תכני מודיעין בארץ ובעולם, ערבית ספרותית ומדוברת, טרור עולמי, מזרח תיכון ומבצעים. התלמידות הפיקו תועלת רבה ונהנו מהסמינר. תודה ליעל מרגליות, מורת המגמה על הליווי.

ביום חמישי יצאו תלמידות ט' ו-י' לסיור של"ח בעקבות הל"ה. הבנות טיילו בנתיב המקורי בו הלכו הל"ה בדרכם להביא אספקה לנצורי גוש עציון במלחמת העצמאות. תודה למאיר וליורם על הדרכת הסיור ועל לימוד מורשת קרב של התקופה. תלמידות רבות השתתפו מטעם בני עקיבא בסיור הלילי ובטקס הצבאי שיתקיים ביום חמישי בלילה בגבעת הקרב.

היום, יום שישי, סיור בנות ט' במרכז מורשת בגין ולמדו על דמותו של

כיתות י' קיימו יום שיא בגמרא שעסק בייחוד של השפה התלמודית. הבנות למדו על תחום

חקר התלמוד וצפו בסרט "הערת שוליים".  תודה למורים רננה גוטרייך, אביגיל במברגר מנקין –

ומתניה מאלי על חשיפת הנושא המעניין.

בשבוע הבא…

המשך ימי שיא לשכבות ט-י באמנות, גמרא, היסטוריה, אזרחות ואנגלית. לו"ז אירועים מצורף.

ביום שלישי בשיעור חינוך, בנות יב' ישתתפו בחלקו הראשון של מחקר מטעם אוניברסיטת בן גוריון בנגב בנושא זהות דתית. חלקו השני של המחקר יתקיים בתחילת המחצית הבאה. בו ידונו הבנות על הבניית זהותן בהנחיית חוקרות מהאוניברסיטה.ביום רביעי, חלוקת תעודות. הלימודים ביום זה יתקיימו כרגיל במקביל לחלוקת התעודות. ביום חמישי, חופשת מחצית ביום שישי, לימודים כרגיל!

מהנעשה בחטיבה

ביום ראשון יצאו בנות כתה ח' לסיור של"ח בעין גדי. הטיול היה חשוב ומוצלח, השמש זרחה והטבע האיר פניו לבנות. תודה רבה למורות סוזן סטירקובסקי ועדינה כליל החורש על הליווי, וכמובן למאיר ויורם המורים לשל"ח.

בימים ראשון ושני התקיימו ימים פתוחים בביה"ס לבנות כתה ו'. הבנות עברו בין שיעורים שונים וחוו את המגוון המוצע בבית ספרנו. בנות כיתות י' המקסימות ליוו את בנות ו' לאורך כל היום ודאגו להן, הפעילו אותן במשחקי חברה, עברו עמן משיעור לשיעור, והשקיעו עמן בקישוט מאפינס. תודה רבה למורים שנרתמו והעבירו את השיעורים בשמחה ותודה לבנות שכבת ז' שקיבלו בחטיבה את פני הבנות הצעירות מהן וסיפרו להן על ביה"ס והחוויות בו מזוית הראיה שלהן.

ביום שני התקיים טורניר כדורסל בין כתות ח' בהנחיית עדינה המורה לחנ"ג. בטורניר ניצחו בנות ח'2 כל הכבוד!

ביום חמישי כיבדה אותנו בנוכחותה אומי לייסנר, אמר של אליענה מכיתה ח'. אומי סיפרה לבנות על חווייתה כאשה אומרת קדיש בבית הכנסת בשנות האבל על הוריה. השיחה היתה חשובה ומרגשת, וזו היתה הזדמנות להעלאת הדיון על המקום של האשה במרחב בית הכנסת ממקום של רגש אמיתי וכבוד להורים.

בשבוע הבא…

ביום ראשון יתקיים לכיתות ז' יום יוון. יום זה מלווה את הנושא הנלמד בשיעורי היסטוריה והוא חלק ממסורת עתיקת יומין בבית ספרנו. הבנות יעברו סדנאות ונקיים הפנינג בנושא. ביום שני בבוקר תחתום הרצאה את האירוע.

ביום ראשון יתקיים מבחן בהלכה יומית לכל בנות החטיבה. במבחן זה יצברו הבנות נקודות אישיות וכן נקודות לקבוצתן. ביום שני יתקיים החידון בחטיבה ובו יתחרו 12 קבוצות על השליטה בהלכה היומית. בהצלחה לכולן ותודה לצוות המארגן.

ביום חמישי לא יתקיימו לימודים וביום שישי יהיה יום סיכום חגיגי למחצית זו ויחולקו תעודות.

שבת שלום!