‍‍03.27.2017 // כ״ט אדר ב' תשע״ז

ביקור מפקחי חמד אדר תשעזביום ראשון התכבדנו בביקור רשמי של ד"ר אברהם ליפשיץ וצמרת מפקחי החמ"ד בבית הספר. ביקור זה היה חלק מיום מיוחד שבמסגרתו נפגשו ראשי החמ"ד עם ראש העיר וביקרו בשני בתי ספר המייצגים את המפעל החנוכי העירוני הדתי, לדעת מפקח החמ"ד בירושלים, גיל ברדוגו. גיל ברדוגו, בחר בפלך כאחד משני בתי הספר בשל הערכתו לתוכניות המגוונות ולשפה החנוכית שאותם הוא פוגש בדף השבועי. בביקור הציגו חברי צוות הניהול את עבודתם ואת הדילמות שעימן אנו מתמודדים. כמו כן, הציגו פרויקטים בית ספריים ייחודיים כגון חונכות, דורשות תנ"ך, העסקה ישירה של עובדי הנקיון ואת הכינוס הבית ספרי.

חנה גודינגר (דרייפוס) פנתה בדבריה למפקחי החמ"ד מהמחוזות השונים ואמרה שהגיעה העת שבתי ספר דתיים לבנות ואולפנות יעמידו מנהיגה דתית משמעותית שתעורר השראה עבור תלמידותיה לחיזוק בעבודת השם ופיתוח עולם דתי מחוייב לתורה ולמצוות.

 

בנות מגמת פיזקה יא-יב שמעו הרצאה מפי טליה ועקנין, בוגרת פלך שהיא דוקטורנטית לפיזיקה במכון ויצמן. טליה פתחה בסיכום קצר של ההרצאות הקודמות בסדרה והמשיכה בהצגת עולמה המופלא של תורת המיתרים (היקום שלנו מכיל עשרה מימדים והחלקיקים הם בעצם מיתרים קטנים!). היתה הרצאה מדהימה, מעניינת ומעוררת מחשבה. הרצאתה של טליה הייתה האחרונה בסדרת ההרצאות לקראת המשלחת לסרן שתצא מיד לאחר פסח. תודה למרגלית חרמץ ולאבי מרזל על התכנון של המערך ולכל המרצות והמרצים שהגיעו לשוחח עם הבנות על העולם המרתק של הפיזיקה.

 

 

אזרחות י תשעז - הרצאות זכויות אדםביום חמישי כיתות י' ערכו פעילות מיוחדת לסיכום נושא זכויות האדם בשיעורי האזרחות. הבנות עבדו בקבוצות וכל קבוצה התמקדה בזכות אחת שנלמדה, חקרה אותה לעומק על יתרונותיה, חסרונותיה, הקשר ליהדות והקשר אקטואלי. כולן עבדו ברצינות ושיתוף פעולה ביצירת מצגות והרצאות קצרות בסגנון "TED" והפגינו יצירתיות ומקוריות. את ההרצאות הציגו בפני מורות להיסטוריה ואזרחות ובנות ט' שהגיעו לצפות ולקבל השראה לקראת השנה הבאה… כל הכבוד לדוברות ותודה לימימה חובב שהגיבה.  תודה גדולה למורות האזרחות, ליאת ועירית, על היוזמה!

 

השבוע המשכנו באירועי שבוע החינוך הגופני. לאחר טורניר כדורסל ומרתון ירושלים שהיו בשבוע שעבר, התקיים ביום שני השבוע גמר הטורניר ולבסוף משחק מותח בין שכבת י"א המנצחת לבין נבחרת המורות. בפעם הראשונה, שכבת י"א הצליחה לנצח את נבחרת המורות ולזכות בכרטיסים למשחק של הפועל ירושלים! כל הכבוד ותהנו!!

DSC_0394

 

ביום שלישי התקיימה שיחה עם בת אל גטרר, ספורטאית אולימפית בתחום הטאקוונדו. בת אל לימדה אותנו את חוקי הטאקוונדו, שיתפה בדרך שלה לאולימפיאדה, בחוויות משם ובקשיים לפני ואחרי. תודה לבת אל על שיחה משמעותית ומעצימה.

 

לקראת בחירת המגמות של בנות י', התקיימו לבנות השכבה מספר שיחות הסבר על מבנה הבגרות, אופי הלימוד במגמות השונות והייתה אפשרות לתלמידות להיכנס לשיעורים לדוגמא עם כיתות יא-יב. תודה רבה לכל המורים והמורות שהסבירו, אירחו ועזרו לבנות בתהליך הבחירה.

 

בשבוע האחרון חידשנו את מסורת  ה"כיתות הפתוחות" בה מורים מצטרפים לשיעורי עמיתים בתור צופים. תודה למורים על הנכונות לשתף, לתת ולקבל משוב משמעותי. אנו מקוות שהמסורת תמשיך ותאפשר לצוות ללמד וללמוד גם אחד מהשני.

 

בשבוע הבא בתיכון…

 

ביום שלישי יצאו תלמידות ט-יב לטיול שנתי לאזור רמת הגולן. שיהיה בהנאה!

 

ביום שלישי בשבוע הבא נציג את בית הספר במסגרת תוכנית "בית חמ"ד פתוח". במסגרת זו יכולים מנהלים מרחבי הארץ להתרשם מתשעה בתי ספר שפותחים את דלתיהם ואת תפיסתם החנוכית לדיון.

 

מהנעשה בחטיבה…

 

ביום שני יצאה שכבת ז' לסיור פריחה בשפלת יהודה. את היום פתחנו בגבעת התורמוסים היא תל שוכה- שם צפינו על שדה המערכה שבין פלישתים וישראל בעמק האלה 'בין שוכה ובין עזקה' ולמדנו על קרב דוד וגולית. פריחת הכלניות, הרקפות והתורמוסים המרהיבה הקשתה עלינו לעזוב את המקום… (חלק מהבנות אף קיבלו השראה לרקוד בשדות הירוקים לצלילי השיר "גולית" של כוורת). משם המשכנו לחורבת מידרס-יישוב יהודי מתקופת התלמוד עם שרידי בית כנסת, מערת קבורה, מערות פעמון ומחילת מיסתור מתקופת מרד בר כוכבא. הזחילה במערות הייתה חווייתית, הנוף משגע והפריחה מרהיבה. תודה לרונה, עדי, רוני, ציפי ומירי על הליווי ולמאיר ויורם על ההדרכה.

 

ביום רביעי יצאו בנות שכבת ח' לסיור בנושא ימי הביניים ומפגש בין דתות באבו גוש. בסיור ביקרנו בחצר המנזר שבו יש כנסיה שבמקור היא מהתקופה הצלבנית עליה אנו לומדות בימים אלה, וכן ביקרנו בחצר המסגד. ראינו את הפסל שעל הכנסיה בתל קרית יערים הקרויה "גבירתנו של ארון הברית" על שם ארון הברית שהועבר בדרך זו על ידי דוד המלך. לאורך הסיור שוחחנו על הכפר עצמו, ועל הקשר והיחס בין יהדות נצרות ואסלם. חלקו האחרון של הסיור הוקדש להליכה בהרים שנצבעו ירוק וכוסו בשלל פרחים. השמש זרחה ואף איפשרה לאמיצות שבינינו (והיו לא מעט…) להכנס ולהשתכשך ב"עין למון"- מעיין מלא במים. כך שולבו בסיור זה טבע וכפר למידה וחוויה. תודה רבה למאיר ויורם על ההדרכה ולאפרת ורחל על הליווי.

 

שבת שלום ומבורכת!